Co to jest hybrydowa pompa ciepła?

Hybrydowa pompa ciepła to innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie dwa systemy grzewcze i chłodnicze: kondensacyjny kocioł gazowy oraz pompę ciepła powietrze-woda. Obecnie jedynymi urządzeniami tego typu dostępnymi na polskim rynku są hybrydowe pompy ciepła Immergas (https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/hybrydowe-pompy-ciepla/). Producent oferuje dwie opcje, przy czym obie składają się z dwóch jednostek, zewnętrznej i wewnętrznej:

  • Hybrydowa pompa ciepła split (Magis COMBO V2) – część zewnętrzna jest odpowiedzialna za pobranie energii cieplnej z powietrza, czyli odnawialnego źródła energii (OZE) i przekazanie jej do jednostki wewnętrznej. Ta druga jest wyposażona w układ hydrauliczny pompy ciepła powietrze-woda, a także kocioł gazowy i zajmuje się podgrzewaniem wody grzewczej. Do instalacji tego typu pompy hybrydowej jest konieczne posiadanie uprawnień oraz certyfikatów F-Gaz.
  • Hybrydowa pompa ciepła monoblok (Victix Hybrid) – w tym przypadku jednostka zewnętrzna zawiera wszystkie elementy pompy ciepła powietrze-woda, zarówno hermetycznie zamknięty układ chłodniczy, jak i hydrauliczny. Z kolei część wewnętrzna to sam kocioł gazowy. W związku z takim układem jednostki zewnętrznej montaż hybrydowej pompy ciepła monoblok nie wymaga posiadania uprawnień oraz certyfikatów F-Gaz.

Zarówno monobloki, jak i hybrydowe pompy ciepła split nie wymagają przeprowadzania w budynku żadnych skomplikowanych przeróbek – o ile jest on już wyposażony w instalację gazową.  

Hybrydowa pompa ciepła – zasada działania

Podstawą zasady działania hybrydowej pompy ciepła jest integracja oraz współpraca pompy powietrze-woda z kondensacyjnym kotłem gazowym, a także ocena bieżących warunków pogodowych. Na podstawie aktualnej temperatury powietrza, ten inteligentny hybrydowy system grzewczy ustala, która jego część zapewni najwyższą efektywność i energooszczędność całej instalacji. Może to być sam kocioł gazowy, sama pompa ciepła powietrze-woda czy współpraca obu urządzeń.

Dla przykładu pompa ciepła Victrix Hybrid marki Immergas ustala, które źródło ogrzewania będzie najtańsze, na podstawie wprowadzonych cen prądu i gazu oraz temperatury zewnętrznej mierzonej przez czujnik i wewnętrznej określonej przez sterownik znajdujący się w pomieszczeniu.

  • Powietrzne pompy ciepła – ogólna zasada działania

Aby zrozumieć celowość takiego rozwiązania, warto poznać ogólną zasadę działania powietrznej pompy ciepła. Składa się z kilku głównych podzespołów: wymienników ciepła (parownika i skraplacza), sprężarki oraz zaworu rozprężnego, które wykorzystują energię cieplną pobraną z powietrza atmosferycznego do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz grzania lub chłodzenia budynku. Sprężarka do swojego działania wymaga pobierania energii elektrycznej – ale jej ilość jest nawet pięciokrotnie niższa od otrzymywanej energii cieplnej.

  • Jak działa hybrydowa pompa ciepła?

Żeby ta efektywność energetyczna była jak najwyższa, hybrydowa pompa ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym wykorzystuje do ogrzewania gaz, gdy temperatura powietrza atmosferycznego jest bardzo niska. Do jego ogrzania konieczne byłoby bowiem zużycie większej ilości prądu niż w cieplejsze dni czy noce. Zwykle wygląda to zatem tak, że podczas przenikliwego mrozu dom jest ogrzewany gazowo lub kocioł wspiera działanie powietrznej pompy ciepła, a przy wyższej temperaturze pracuje sama pompa.

Hybrydowa pompa ciepła to energooszczędne, a tym samym jeszcze bardziej ekologiczne rozwiązanie dla każdego, kto szuka oszczędności!

ikona podziel się Przekaż dalej