Piece C.O. do budynków jednorodzinnych

Piece CO - ceny, typy, polecane modele i wszystko inne, co musisz wiedzieć

Jak wybrać piec centralnego ogrzewania? Rodzaje, ceny, opinie

Piec centralnego ogrzewania musi znajdować się w praktycznie każdym domu jednorodzinnym. Jednakże jego zakup powinien być przemyślany. Kotły grzewcze dobiera się na podstawie ich mocy, wykorzystywanego paliwa oraz funkcji. To bardzo ważne kryteria i opowiadamy o nich w tym artykule. Opisujemy również popularne rodzaje pieców CO. Trzeba, bowiem wiedzieć, że kotły węglowe to nie jedyna droga. W tekście znajdują się również ceny i opinie o poszczególnych wersjach kotłów.

Uniwersalne piece C.O. – piec centralnego ogrzewania na zasilanie gazowe

Zanim przejdziemy do mocy i opisu, które piece są lepsze, węglowe czy na pellet, zajmiemy się dostępnymi funkcjami. Biorąc pod uwagę ten parametr do dyspozycji mamy dwa rodzaje pieców. Pierwsze to jednofunkcyjne kotły centralnego ogrzewania. Służą wyłącznie do wytwarzania i utrzymywania określonej temperatury w pomieszczeniach. Zazwyczaj mają niewielką moc a ich ceny są atrakcyjne. Natomiast drugą opcję stanowią bardziej uniwersalne piece C.O. Są to tak zwane dwufunkcyjne kotły grzewcze. Poza ogrzewaniem pomieszczeń służą do podgrzewania wody użytkowej. Działają w ten sposób, że póki jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę, podgrzewają ją w pierwszej kolejności. Ogrzewanie pokoi uruchomi się dopiero po zaspokojeniu tego zapotrzebowania.

W taką właśnie opcję są wyposażone, choć nie muszą, gazowe kotły centralnego ogrzewania. Widać, więc, że płynnie przeszliśmy do rodzajów pieców ze względu za spalane paliwo. Uniwersalne piece C.O. na gaz zbierają pozytywne opinie użytkowników. Wpływa na to kilka czynników. Nie generują żadnych zanieczyszczeń i są przyjazne dla środowiska. Cechuje je łatwa obsługa, bez problemów ustawimy i utrzymamy pożądaną temperaturę. Nie bez znaczenia są też ceny tych urządzeń. Za dobry, jedno lub dwufunkcyjny gazowy piec centralnego ogrzewania zapłacimy od 5000 do 10 000 zł. Producenci zbierający dobre opinie to firmy Junkers, Waillant, Wiessmann.

Wersje jedno i dwufunkcyjne to nie jedyne rodzaje pieców gazowych. Do dyspozycji mamy też kondensacyjne kotły grzewcze. Czym odznaczają się te urządzenia? Przede wszystkim tym, że zużywają tyle samo paliwa, co powyższe odmiany, lecz produkują więcej ciepła. Te uniwersalne piece C.O. pracują w układzie zamkniętym, czyli mają zamkniętą komorę spalania. To umożliwia odzyskiwanie energii cieplnej ze spalin. Po prostu korzystają z ciepła pochodzącego ze skraplającej się pary wodnej powstającej ze spalin. Kotły centralnego ogrzewania tego typu są dość drogie, co dla kupujących może być wadą. Zapłacimy za nie od 6000 do 12 000 zł. Popularni producenci to Defro, Termet, Junkers.

Kotły węglowe nadal w użyciu

Tradycyjne kotły węglowe są nadal w użyciu, choć coraz częściej zastępuje się je piecami na inne paliwa. Spalanie węgla emituje dużo zanieczyszczeń niebezpiecznych dla środowiska. Spaliny wracają do nas w smogu, co jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Bywa, że w miastach kotły węglowe nie są dopuszczone do użytku lub takie zakazy będą wprowadzone. Warto też wiedzieć, że na rynku odnajdziemy tylko piece 5 klasy. Są to urządzenia emitujące mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Jednakże węglowe kotły centralnego ogrzewania mają też swoje zalety. Jest to przede wszystkim atrakcyjna cena urządzenia jak i opału.

Opisywane rodzaje pieców występują w dwóch wersjach. Pierwsza to zasypowe, wszystkopalne kotły węglowe. Charakteryzują się prostą konstrukcją i niską ceną. Jednakże ich obsługa jest dość uciążliwa. Wymagają, bowiem regularnego, ręcznego dosypywania paliwa. Ponadto trzeba stale kontrolować palenisko. Takie piece kupimy już za około 5000 zł. W drugiej grupie mamy do czynienia z urządzeniami wyposażonymi w sterowniki i dmuchawy. Dzięki nim nie trzeba często kontrolować paleniska ani stale dosypywać opały. Sterowniki i dmuchawy mają automatycznie regulują temperaturę. Są to, więc bardziej uniwersalne piece C.O. Kotły węglowe tego typu mają dobre opinie wśród klientów. Ich ceny rozpoczynają się od około 6000 zł. Teraz przed nami piec na pellet drzewny.

Piec na pelletopinie o piecach na pellet

Zanim opiszemy sam piec na pellet warto wyjaśnić, czym właściwie jest pellet drzewny. Jest to paliwo stałe występujące w formie niewielkich wałków. Powstaje z rozmaitych drewnianych odpadów. Pellet drzewny produkuje się ze zrębków, wiórów i trocin. Prasuje się je pod wysokim ciśnieniem nadając kształt wałka. Pellet drzewny podczas spalania wytwarza mniej szkodliwych spalin niż węgiel. Zatem piec na pellet przewyższa kotły węglowe, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Między innymi, dlatego w internecie możemy odnaleźć pozytywne opinie o piecach na pellet. Mniejsza emisja spalin to nie wszystko, opisywane kotły grzewcze mają też inne zalety.

Piec na pellet jest zazwyczaj wyposażony w podajnik ślimakowy lub pneumatyczny(istnieją też wersje zasypowe). Zastosowanie tych elementów daje duży komfort użytkownikowi. Wystarczy, że dostarczy pellet drzewny do zasobnika. Podajniki będą go dostarczać do komory spalania z ustaloną wcześniej częstotliwością. Dzięki temu użytkownik przez kilka dni nic nie musi robić. Jednakże są też pewne wady. Piec na pellet musi być zamontowany w dużym pomieszczeniu. Sam kocioł z podajnikiem jest duży, potrzeba też sporo przestrzeni na magazynowanie opału. Czas na ceny, w jakich dostępny jest piec na pellet. Wersje bez podajnika kosztują 6000-8000 zł. Za odmiany wyposażone w podajnik zapłacimy minimum 7500 zł. Popularni producenci to Termo-Tech i Kostrzewa.

Piec na ekogroszek – wydajny piec centralnego ogrzewania

Zanim opiszemy te uniwersalne piece C.O. scharakteryzujemy ekogroszek. Jest to wysokokaloryczne paliwo węglowe. Różni się jednak od węgla, ma znacznie lepszą sprawność spalania(lepszą niż pellet drzewny). Zawiera też mniej siarki niż węgiel i wytwarza mniej popiołu. Zatem piec na ekogroszek jest bardziej przyjazny środowisku niż dowolne kotły grzewcze węglowe. Dlatego też zyskuje tak pozytywne opinie. W sprzedaży odnajdziemy przeważnie kotły dolnego spalania. W nich paliwo płonie nad rusztem, spaliny trafiają od razu do kanały odprowadzającego. W ten sposób piec na ekogroszek nie kopci i jest bardzo wydajny.

Niezwykle ważnym elementem jest sterownik do pieca na ekogroszek z podajnikiem. Reguluje pracę całego kotła. Do dyspozycji są dwie wersje sterowników. Odmiana dwustanowa pozwala na samodzielne regulowania wielu parametrów, lecz jego obsługa wymaga doświadczenia i spędzania wielu godzin w kotłowni. Jeśli zatem chcemy mieć spokój lepszy będzie automatyczny sterownik. Z nim nasz piec na ekogroszek będzie spalał opał bez naszej ingerencji. Wystarczy tylko uzupełnić zasobnik i ustawić temperaturę. Kupując sprzęt firm Defro, Eco-Met czy Termo-Tech wiemy, że zainwestowaliśmy w dobry piec na ekogroszek. Ceny za kotły grzewcze tego typu rozpoczynają się w okolicach 6500 zł. Nieco lepsze egzemplarze kupimy za około 8500 zł.

Jak wybrać piec centralnego ogrzewania? Kilka słów o mocy

Opisaliśmy już kotły centralnego ogrzewania węglowe, gazowe, na pellet, nieobcy nam jest piec na ekogroszek. Wiemy, zatem jakie są najpopularniejsze rodzaje pieców. Jednakże wybór konkretnego rozwiązania to poważna kwestia. Odmiana paliwa i dodatkowe funkcje to nie jedyne kryteria, którymi należy się kierować. Kotły centralnego ogrzewania mają różną moc. Może być to 20 kW, 18 kW, 15 kW czy też 8 lub 10 kW. Moc pieca musi być dopasowana do zapotrzebowania budynku na ciepło. I tu pojawia się pytanie jak oszacować tę wartość?

Piec centralnego ogrzewania a konkretnie jego moc z łatwością dobierzemy, jeśli nasz budynek jest nowy. W kompletnym projekcie budowlanym jest opisane zapotrzebowanie domu na ciepło. Na podstawie tej wartości już możemy dobierać rodzaje pieców. Większy problem jest ze starszymi budynkami. Zazwyczaj ich projekt nie jest kompletny. W takiej sytuacji zapotrzebowanie trzeba obliczyć samodzielnie. Pomogą w tym internetowe kalkulatory. Podstawowa zasada jest taka by nasz piec centralnego ogrzewania nie przewyższał swą mocą zapotrzebowania na ciepło. Nie ma tu znaczenia czy wykorzystuje paliwo węglowe, pellet czy gaz.

Ogrzewanie domów jednorodzinnych zapewnia mieszkańcom wysoki komfort użytkowania pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym. To od efektywności pracy całego systemu centralnego ogrzewania zależy temperatura w budynku, a także koszty jego ogrzewania. Dobrze dobrane piece C.O. potrafią skutecznie ogrzać budynek mieszkalny o dowolnych rozmiarach. Budowę instalacji warto przewidzieć już na etapie zakupu projektu budowlanego. Każdy inwestor może wybrać piece C.O. opalane węglem, drewnem, olejem bądź gazem.

Kocioł na paliwa stałe to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Tego rodzaju piece C.O. mogą być zasilane węglem, drewnem, ekogroszkiem, brykietem itp. Kocioł na paliwa stałe zapewnia wysoką wydajność ogrzewania. Jego zakup nie musi generować zbyt wysokich wydatków, a instalacja centralnego ogrzewania może skutecznie ogrzać cały dom jednorodzinny. Jednym z największych wad kotłów na paliwo stałe jest konieczność regularnej kontroli paleniska oraz dokładania opału. Dlatego w ofertach handlowych znajdują się też wygodne piece z podajnikiem. Tego rodzaju produkty najczęściej zasila się ekogroszkiem. Piece z podajnikiem nie wymagają tak częstego podkładania opału, ani nieustannej kontroli paleniska. Dzięki temu zwiększa się komfort ich obsługi.

Piece C.O. mogą być też zasilane gazem. Z pewnością jest to wygodniejsze rozwiązanie, zapewniające bezobsługową pracę. Gazowe piece z zamkniętą komorą spalania mogą być montowane w szczególnie małych kotłowniach. Za ich zakupem przemawia także brak konieczności składowania opału. Kotły z zamkniętą komorą spalania dobrze sprawdzają się do ogrzewania zaizolowanych domów jednorodzinnych. Piec gazowy z komorą otwartą może być równie wydajny. Jednak podczas procesu spalania pobiera powietrze bezpośrednio z pomieszczenia. Dlatego musi być zamontowany w większych kotłowniach niż kotły z zamkniętą komorą spalania.

Podczas wyboru kotła warto zwrócić uwagę na producenta. W Polsce działa wiele firm tworzących piece C.O. Do bardziej znanych należy Defro, Viessmann, Buderus, Zębiec, Sas, Elektromet, Galmet, HKZ Lazar oraz Kostrzewa.

Jeśli interesują Cię piece C.O. zapraszamy do działu poniżej. Pomożemy Ci wybrać piece z podajnikiem, podpowiemy czym charakteryzują się kotły z zamkniętą komorą spalania, a także wskażemy w jaki sposób wykonać wydajną instalację centralnego ogrzewania. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematycznie artykułów.