Dobór kotła gazowego, na ekogroszek bądź kotła na pellet. Czynniki wpływające na dobór mocy kotła

Prawidłowo działający kocioł kondensacyjny, na ekogroszek bądź na pellet powinien pracować z mocą nominalną. Bardzo istotnym parametrem wyboru konkretnego modelu będzie przeliczenie mocy grzewczej do wielkości domu. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile kW pieca na m2 powierzchni budynku będzie potrzebne. Do dokonania dokładnych obliczeń potrzebujemy jeszcze kilku bardzo istotnych parametrów.

Pierwszym i kluczowym czynnikiem jest zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą. Nowe budynki mieszkalne na ogół posiadają bardzo dobrą izolację termiczną przegród zewnętrznych. Co więcej, domy pasywne mogą mieć kilkukrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą niż starszego typu budynki bez ocieplenia. Dla uproszczenia przyjmujemy, że budowane współcześnie domy jednorodzinne mogą posiadać zapotrzebowanie energetyczne rzędu 60 – 100 kWh/m2/rok. Tymczasem budynek z gorszą izolacją może wymagać 120 – 140 kWh/m2/rok. Po drugiej stronie mamy domy energooszczędne i pasywne. W przypadku tych drugich, zapotrzebowanie energetyczne wynosi jedynie 20 – 30 kWh/m2/rok. Im mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, tym mniejszą moc może posiadać kocioł na ekogroszek, na pellet czy kocioł na gaz.

Oprócz zapotrzebowania energetycznego budynku, istotną rolę odgrywa metraż ogrzewanej przestrzeni. Dlatego kalkulator mocy kotła umożliwia dopasowanie parametrów do wielkości domu. Bierzemy tu pod uwagę nie tylko powierzchnię budynku, ale i wysokość pomieszczeń.

W bardziej dokładnych wyliczeniach bierze się również pod uwagę liczbę domowników i zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (o ile kocioł będzie służył zarówno do ogrzewania budynku, jak i podgrzewania c.w.u.). Kolejnym parametrem pomiaru będzie rodzaj ogrzewania (podłogówka, grzejniki niskotemperaturowe bądź grzejniki średniotemperaturowe). Najdokładniejsze wyliczenia obejmują także strefę klimatyczną, w której ulokowany jest dany budynek.

Uproszczony kalkulator mocy kotła

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kw pieca na m2 kotła będzie potrzebne, zastosujemy uproszczony kalkulator mocy kotła grzewczego. Dobór kotła gazowego, kotła na ekogroszek lub na pellet powinien uwzględniać (przynajmniej orientacyjnie) stopień izolacji termicznej budynku. Przyjmijmy w uproszczeniu, że na budynek przypada:

  • 40 W/m3 – w przypadku domów z wydajną izolacją termiczną ścian zewnętrznych.
  • 50 W/m3 – w przypadku domów średnio zaizolowanych.
  • 60 W/m3 – w przypadku starszych domów bez izolacji termicznej przegród zewnętrznych.

Jak przeliczyć moc pieca na m2? Z opisanych powyżej wartości możemy zauważyć, że wskaźniki obejmują metry sześcienne, a nie metry kwadratowe. Jak odnieść to do wielkości domu? Wystarczy przemnożyć powierzchnię budynku przez wysokość ścian.

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Dla przykładu przyjmijmy, że nasz dom jednorodzinny posiada powierzchnię 100 m2 i wysokość ścian 2,6 m. W wyniku mnożenia uzyskamy wartość 260 m3. Znając wszystkie niezbędne parametry, możemy bez trudu zastosować uproszczony kalkulator mocy kotła. Wystarczy, że dobierzemy wskaźnik zapotrzebowania (wyrażony w W/m3) przez metry kwadratowe budynku oraz przez wysokość ścian. Działanie można zaprezentować na podstawie wzoru:

Moc kotła = wskaźnik zapotrzebowania energetycznego (W/m3) x powierzchnia domu (m2) x wysokość pomieszczeń (m).

Jak dobrać piec do powierzchni domu? Ile kw pieca na m2 budynku?

Nasz uproszczony kalkulator mocy kotła pozwala na wykonanie uśrednionych obliczeń. Załóżmy, że instalujemy kocioł na pellet, kocioł na ekogroszek lub gazowy kocioł kondensacyjny w modelowych budynkach o powierzchni 100 m2, 120 m2, 150 m2 oraz 200 m2. Każdy z budynków będzie posiadał wydajną izolację termiczną ścian zewnętrznych, dzięki któremu wskaźnik zapotrzebowania wynosi 40 W/m3. Wszystkie domy będą także posiadały standardową wysokość ścian 2,6 m2.

Jak prezentuje się dobór kotła gazowego, na pellet bądź kotła na ekogroszek do wielkości domu? Moc grzewcza kotła do modelowego budynku o powierzchni 100 m2 wyniosła 10 400 W, co w zaokrągleniu dało wartość 10 kW. Moc grzewcza kotła dedykowanego do budynku o powierzchni 120 m2 wyniosła 12,5 kW. Jak już zauważyliśmy, dobór kotła gazowego do wielkości domu zwiększa moc wraz ze zwiększeniem metrażu. I tak w przypadku modelowego budynku o powierzchni 150 m2 będziemy potrzebowali kotła o mocy 15,5 kW, a w największym domu jednorodzinnym o powierzchni 200 m2, najlepiej sprawdzi się kocioł o mocy 21 kW.

Ile kW pieca na m2 domu? Uproszczony kalkulator mocy kotła do dobrze zaizolowanych budynków

Dom 100 m2

Dom 120 m2

Dom 150 m2

Dom 200 m2

Wysokość ścian

2,6 m

Wskaźnik

40 W/m3

Moc kotła (W)

10 400

12 480

15 600

20 800

Moc kotła (kW)

10

12,5

15,5

21

Źródło tabeli: Opracowanie własne

Dobór kotła gazowego, na ekogroszek lub pellet do słabo zaizolowanego domu jednorodzinnego

Powyżej wskazaliśmy, ile kW pieca na m2 będzie optymalnym rozwiązaniem. W wyliczeniach przyjmowaliśmy budynek o wydajnej izolacji termicznej. Przelicznik zmienia się wraz z gorszą izolacją ścian zewnętrznych i mostkami termicznymi. Dlatego naszym drugim przykładem będą modelowe budynki o słabej jakości izolacji. Przypomnijmy, że uproszczony wskaźnik zapotrzebowania energetycznego wynosi w tym przypadku 50 W/m3. Na podstawie tego parametru możemy przeliczyć moc pieca na m2. Ponownie zakładamy, że nasze modelowe budynki będą posiadały wysokość ścian 2,6 m.

Jak dobrać piec do powierzchni domu? Wykorzystując nasz uproszczony kalkulator mocy kotła przyjmujemy, że modelowy dom o powierzchni 100 m2 powinien zostać wyposażony w kocioł grzewczy o mocy 13 kW. W przypadku domu 120 m2 konieczne będzie już zastosowanie kotła 15,5 kW. Dobór mocy kotła do wielkości domu 150 m2 to 19,5 kW. Z kolei w przypadku największego modelowego budynku o powierzchni 200 m2 trzeba będzie zastosować kocioł o mocy około 26 kW. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piecach CO.

Ile kW pieca na m2 powierzchni budynków. Dobór mocy kotła do wielkości domu ze słabą izolacją termiczną

Dom 100 m2

Dom 120 m2

Dom 150 m2

Dom 200 m2

Wysokość ścian

2,6 m

Wskaźnik

50 W/m3

Moc kotła (W)

13 000

15 600

19 500

26 000

Moc kotła (kW)

13

15,5

19,5

26

Źródło tabeli: opracowanie własne

Moc grzewcza kotła, a ogrzewanie ciepłej wody użytkowej

Powyżej wskazaliśmy, jak przeliczyć moc pieca na m2. Trzeba przy tym pamiętać, że obliczenia obejmują samo ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. W domu na ogół stosuje się także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Dobór mocy kotła będzie tutaj uzależniony od tego, czy wybierzemy urządzenie jedno czy dwufunkcyjne.

Dla przykładu, dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny posiada wbudowany podgrzewacz przepływowy. Jego zadaniem jest szybkie ogrzanie wody po okręceniu kurka. Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny nie magazynuje ciepłej wody, a podgrzewa ją na bieżąco. W związku z tym konieczna będzie większa moc grzewcza. Szacuje się, że moc grzewcza kotłów dwufunkcyjnych powinna wynosić minimum 18 kW. W przeciwnym razie będziemy musieli liczyć się z niedostatecznym podgrzewaniem c.w.u. w przypadku jednoczesnego czerpania wody z kilku kranów.

Drugim rozwiązaniem będzie jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny. W tym przypadku nie musimy znacząco podnosić jego mocy. Kotły jednofunkcyjne mogą podgrzewać ciepłą wodę użytkową w zasobniku pojemnościowym. W ten sposób woda pozostaje stale ciepła i gotowa do użycia. Rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku kilkuosobowych rodzin, które posiadają większe zapotrzebowanie na c.w.u. Dzięki stałemu ogrzewaniu wody w zasobniku pojemnościowym, kocioł kondensacyjny nie musi posiadać tak dużej mocy. Zaleca się jednak dobranie jej adekwatnie do wielkości domu, jego zapotrzebowania energetycznego oraz średniego zapotrzebowania rodziny na ciepłą wodę użytkową.

Wiesz już, jak przeliczyć moc pieca na m2 i jak przebiega prawidłowy dobór kotła gazowego. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie.


Bibliografia:

  • https://ik.pl/baza-wiedzy/porady/ile-kw-pieca-na-m2-jak-dobrac-moc-kotla-gazowego
  • https://kotly.com.pl/strona-dobor-kotla-30.html?l=pl
  • https://kociolcenowy.pl/content/10-jak-dobrac-moc-kotla-do-powierzchni-domu
ikona podziel się Przekaż dalej