Ściany i stropy przy budowie domu - co warto wiedzieć?

Ściany i stropy przy budowie domu - co warto wiedzieć?

Budowa konstrukcji nośnej budynku to bardzo ważny etap inwestycji. Dobrze wykonane ściany nośne i stropy przenoszą obciążenia zapewniając dużą żywotność budowli. Dlatego przed rozpoczęciem budowy warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami technologicznymi. Poniżej podpowiemy, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac.

Najpopularniejsze rodzaje stropów

W polskim budownictwie najczęściej wykorzystuje się kilka popularnych rodzajów stropów. Wybór technologii decyduje o możliwościach użytkowych górnej kondygnacji, a także o ostatecznych kosztach inwestycyjnych. Wybierając rozwiązanie do własnego domu jednorodzinnego warto rozważyć:

  • Stropy gęstożebrowe – cieszą się największą popularnością ze względu na swoją trwałość i szerokie możliwości zastosowania. Jak sama nazwa wskazuje, stropy gęstożebrowe składają się z gęsto rozmieszczonych (co 30 do 60 cm) żeber. Połączenie żeber stanowią płyty betonowe o grubości 3 do 6 cm (w zależności od wymagań projektowych).Płyty znajdują się na pustakach, które wypełniają przestrzenie między belkami stropowymi. Typowym przykładem technologii gęstożebrowej jest strop Teriva, który zapewnia szybkość montażu oraz dużą trwałość. Strop Teriva można dobrać do rozpiętości i wymagań budynku. W ofertach wykonawców znajdziemy cztery popularne typy tego rozwiązania. Najlżejszy z nich to strop Teriva T1, który możemy zastosować na maksymalnej przestrzeni do 6 m oraz przy obciążeniu nieprzekraczającym 1,5 kN/m2. Najbardziej masywny okazuje się strop Teriva 3. Możemy zastosować go na rozpiętości do 7,2 m, przy maksymalnym obciążeniu nieprzekraczającym 5,0 kN/m2.
  • Strop wylewany – inaczej zwany żelbetowym lub monolitycznym. Strop wylewany nadaje się do pomieszczeń o maksymalnej rozpiętości do 6 m. Jego grubość zazwyczaj wynosi ok. 60 mm, co zapewnia dobrą izolację akustyczną. Strop wylewany posiada bardzo dużą nośność, co wyróżnia go spośród innych rozwiązań technologicznych. Elementy żelbetowe zostają wylane na placu budowy. Wiąże się to ze znacznie dłuższym czasem przeprowadzenia prac (spotęgowanym przez dodatkową przerwę technologiczną wymaganą do związania zaprawy). Mimo wszystko strop wylewany świetnie sprawdza się w budynkach o skomplikowanym kształcie.
  • Stropy filigran – są kolejnym przykładem stropu monolitycznego. Ich największą zaletą okazuje się możliwość zastosowania na większych przestrzeniach, dochodzących do 12 m. Warto również podkreślić, iż stropy filigranowe dobrze sprawdzają się w przypadku pomieszczeń o bardziej skomplikowanym kształcie. Elementy konstrukcyjne powstają na hali produkcyjnej i przyjeżdżają na miejsce budowy w gotowej postaci. Prefabrykowane płyty oraz kratownice wyróżniają się bardzo krótkim terminem montażu. Możemy zatem przyjąć, iż budowa stropu filigranowego przebiega w niezwykle szybkim tempie, co jest kolejnym atutem tego rozwiązania.
  • Stropy drewniane – to następne interesujące rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Strop drewniany wyróżnia się atrakcyjną ceną oraz szybkością montażu. Nadaje się do zastosowania na nieużytkowanych kondygnacjach. W ofertach wykonawców znajdziemy możliwość stworzenia stropu belkowego, żebrowego oraz belkowo żebrowego. Każde z tych rozwiązań zasługuje na uwagę i wyróżnia się indywidualnymi właściwościami.
  • Stropy strunobetonowe

Z jakich materiałów wykonać ściany nośne i działowe?

Ściany to kolejne istotne elementy budowli, na które warto zwrócić szczególną uwagę. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych materiałów, wyróżniających się dobrą nośnością. Należą do nich między innymi:

  • Beton komórkowy – dostępny w postaci bloczków ze spienionej mieszaniny piasku i cementu. Beton komórkowy może posiadać różnorodne rozmiary oraz wagę, dzięki czemu nadaje się do różnych zastosowań. Najczęściej wykorzystujemy go do budowy wewnętrznych ścian warstwowych. W ofertach sprzedaży znajdziemy też beton komórkowy w postaci bloczków Ytong energo, które wyróżniają się niskim przewodnictwem ciepła. Dzięki swoim właściwościom bloczki tego typu znajdują zastosowanie na zewnętrznych ścianach warstwowych.
  • Pustaki Porotherm – czyli ceramika poryzowana o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych i termoizolacyjnych. Pustaki Porotherm wymagają wprawy podczas murowania, bowiem ich powierzchnia może ulec łatwemu kruszeniu. Mimo wszystko dobrze sprawdzają się do budowy ścian nośnych. Warto dodać, iż pustaki Porotherm posiadają dodatkowe wpusty oraz wypusty. Dzięki temu możemy murować ściany metodą bezspoinową.
  • Pustaki tradycyjne – nie są już tak popularne jak pustaki Porotherm, jednak posiadają swoje zalety. Należą do nich odporność na uszkodzenia, niepalność oraz łatwość murowania. Pustaki tradycyjne nadają się do murowania ścian nośnych. Niestety nie są dobrym izolatorem termicznym, dlatego ściany zewnętrzne wymagają dodatkowej izolacji.
  • Silikaty – to kolejny materiał nadający się do budowy ścian nośnych. Materiał wyróżnia się bardzo dużą trwałością oraz nośnością. Możemy wykonać z niego ściany o niewielkiej grubości. Niestety silikaty okazują się dość trudne do wymurowania, co może zwiększyć ostateczny koszt usługi budowlanej.
  • Bloczki keramzytobetonowe – charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi oraz dobrą nośnością. Świetnie nadają się na ściany zewnętrzne budynku. W ofertach sprzedaży znajdziemy bloczki z wpustami i wypustami, co umożliwi murowanie bezspoinowe.