Beton w budownictwie tradycyjnym

Beton to jeden z najpowszechniejszych materiałów budowlanych. Jest kompozytem powstającym ze zmieszania cementowego spoiwa, wypełniacza (kruszywa) oraz wody. W skład betonu mogą wchodzić także dodatkowe domieszki, które służą do otrzymania preferowanych parametrów technicznych. Beton jest podstawowym budulcem, którego używamy w budownictwie tradycyjnym (murowanym). Dostępny w wielu postaciach znajduje się na wyposażeniu każdego sklepu branżowego.

Co warto wiedzieć o betonie?

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę murowaną, wykonaną bez użycia betonu. Jest to powszechny materiał budowlany, który znajdziemy niemal na każdym placu budowy. Beton może różnić się od siebie właściwościami, przeznaczeniem użytkowym i sposobem przygotowywania. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się beton towarowy. Jest to specjalna mieszanka, która przybywa na miejsce budowy w stanie gotowym. Beton towarowy przygotowuje się w fabryce, a na miejsce przywozi specjalnymi pojazdami. Dzięki temu nie musimy tworzyć mieszaniny na placu budowy, co pozwala na oszczędność czasu. Beton towarowy posiada odpowiednie właściwości techniczne. Może być wykorzystany podczas wielu etapów budowy. Jednak najczęściej wykorzystujemy go do wylewania fundamentów.

Beton możemy także nabyć w postaci stałej. Tak zwane bloczki betonowe powstają z betonu zwykłego i posiadają szerokie możliwości zastosowania. Bloczki betonowe nadają się zarówno do tworzenia ław fundamentowych, podmurówek, ogrodzeń, ścian piwnicznych itp. Producenci tworzą materiały o różnorodnych formatach. Dzięki czemu możemy dopasować bloczki betonowe do indywidualnych potrzeb.

Ciekawą grupą produktów jest też beton architektoniczny, który nadaje się do zastosowania na elewacjach zewnętrznych oraz we wnętrzach budynków. Beton architektoniczny posiada różnorodne barwy i faktury. Dzięki temu może spełniać także funkcje dekoracyjne. Tego rodzaju materiał wykończeniowy jest odporny na zmienne warunki pogodowe, nie koroduje, nie odbarwia się, a ponadto nie wymaga konserwacji. Dzięki temu staje bardzo trwałym materiałem o wszechstronnych możliwościach zastosowania.

Omawiając rodzaje materiałów z betonu warto wspomnieć o produktach dedykowanych na posadzki. Tak zwany beton posadzkowy można dopasować pod względem wymagań przyszłego budynku. Jest to typowy beton towarowy, który powstaje w fabryce, a na miejsce budowy dociera w gotowej postaci. Beton posadzkowy może być bardzo odporny na ściskanie, ścieranie oraz wszelkiego typu uszkodzenia. Niektóre mieszaniny wykazują się też wysoką kwasoodpornością. Rrównież ubytki w betonie tego typu można łatwo naprawić.

Jeśli interesuje Cię budowa i związane z nią materiały (beton towarowy, bloczki betonowe) to znaczy, że ten dział jest właśnie dla Ciebie. Podpowiemy w nim między innymi jaką betoniarkę wybrać, jak wykonać zbrojenie fundamentów, z jakiego materiału budować ściany. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów. Zapraszamy.

W czasie budowy domu jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców jest beton. Na rynku są dziesiątki typów i różne klasy betonu, z których zdecydowana większość ma przeznaczenie budowlane. Jeden z nich na placu budowy pojawia się najczęściej. Jest to beton B20, najbardziej uniwersalna klasa betonu. Wyróżnia się bardzo szeroką gamą zastosowania. Jest to gotowy beton w workach, który można wykorzystać na każdym etapie budowy domu.

Beton i cement B20 mają bardzo konkretne parametry. W stanie suchym ich gęstość powinna wynosić od 2 do 2,6 tysięcy kilogramów na metr sześcienny. Po 28 dniach dojrzewania przechodzi próbę ściskania 20 MPa. Mają wysoką klasę wytrzymałości, dlatego zaprawa betonowa z dodatkiem betonu B20 jest wykorzystywana w wielu pracach budowlanych.

Na rynku jest kilku producentów, którzy zajmują się produkcją cementu B20. Najbardziej znane marki to przede wszystkim Kreisel i Axton. Obie marki mają swoje plusy i minusy. Warto jednak wiedzieć, że zarówno beton marki Kreisel, jak i ten produkowany Axton są identyczne pod względem parametrów. Charakterystyka i parametry tego typu betonu są ściśle określone, także przez wymagania narzucone przez Unię Europejską. Cena suchego betonu i jednej, i drugiej marki jest bardzo zbliżona, a ponieważ jest to uniwersalny rodzaj betonu, jest także stosunkowo niska.

Jest to gotowy beton w workach, więc jego zastosowanie jest bardzo łatwe. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie suchego betonu, nie musisz wypożyczać betoniarki i możesz zaoszczędzić czas. Jest to gotowa mieszanina w już odpowiednio dobranych proporcjach.

Beton B20 to jeden z popularnych materiałów budowlanych, często wybierany do budowy domów i innych budynków. Ze względu na szerokie zastosowanie nadaje się niemal na każdym etapie prac budowlanych. Produkt ten cieszy się dużym powodzeniem na rynku nie tylko z uwagi na swoją uniwersalność, ale także ze względu na stosunkowo niską cenę. Beton B20 to mieszanina sporządzona z odpowiednich proporcji, więc jego stosowanie jest bardzo łatwe i udogodnione, a co często ważne, nie wymaga betoniarki.

Zastosowanie betonu B20

Beton B20 ma bardzo szerokie zastosowanie. To jeden z najbardziej uniwersalnych z gotowych betonów w workach. Wylewkę betonową lub zaprawę betonową z jego udziałem można wykorzystać na każdym etapie budowy domu. Nadaje się do wylewania płyt fundamentowych, stop fundamentowych i samych fundamentów. Można zastosować go także później.

Suchy beton tej klasy to dobry surowiec do wykonania elementów podbudowy. Nadaje się na ściany, słupy, nadproża i wieńce. Nadaje się także do wylewania stropów. Wylewka betonowa może być stosowana także na zewnątrz ze względu na dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Nie straszny jej mróz, ulewne deszcze czy wysokie temperatury. Beton B20 nadaje się na schody zewnętrzne, tarasy i balkony.

Beton B20 nie jest szczególnie atrakcyjny wizualnie. Nie wpisuje się w najnowsze trendy zdobienia ścian, jak beton polerowany dekoracyjny. Jest to typ wybitnie budowlany, który można zastosować na budowie każdego rodzaju. Warto jednak wiedzieć, że o tym, czy można zastosować beton B20, decyduje projektant lub konstruktor. Wpływa na to bardzo wiele czynników.

Gdzie można zastosować beton B20?

Beton B20 jest często wykorzystywany w budownictwie także dlatego, że do jego zastosowania nie ma wielu zastrzeżeń. Nie w każdych warunkach jednak można go użyć. Czasami trzeba sięgnąć po beton i ceramikę budowlaną o innych parametrach. Na decyzję projektanta lub konstruktora wpływ mają czynniki zewnętrzne, takie jak rodzaj gruntu, poziom wilgotności i sposób ukształtowania terenu. Ogromne znaczenie ma także przewidziane obciążenie budynku, zwłaszcza jeśli chodzi o wylewanie fundamentów. Niestety może się okazać, że obciążenie będzie tak wysokie, że należy zastosować inne rozwiązanie, o większych parametrach prób ściskania.