Podstawowe rodzaje cementu

Jest kilka klasyfikacji, według których rozróżnia się cement. Na polskim rynku jest pięć rodzajów cementu powszechnego użytku. Każdy z nich ma swoje własne oznaczenia, które znajdują się na opakowaniu.

Oznaczenia podstawowych rodzajów cementu

Rodzaj cementu

Oznaczenie

Cement portlandzki

CEM I

Cement portlandzki wieloskładnikowy

CEM II

Cement hutniczy

CEM III

Cement pucolanowy

CEM IV

Cement wieloskładnikowy

CEM V

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Różnią się od siebie przede wszystkim składem, a raczej dodatkami (poza klinkierem, który jest podstawowym składnikiem we wszystkich). Im wyższy numer w oznaczeniu, tym mniej czystego cementu. Dlatego właśnie CEM I i CEM II, czyli cementy portlandzkie, są najdroższe.

Nie oznacza to jednak, że rodzaje cementu z wysokim numerem są gorszej jakości – mają po prostu inne właściwości i nadają się od innego rodzaju zastosowań. Część cementów nadaje się do wylewki betonowej, inne na konstrukcje schodów, nadproży czy wieńców, jeszcze inne do zapraw murarskich, stabilizacji gruntu czy konstrukcji przemysłowych, które będą mieć kontakt z chemikaliami. Do specjalistycznych zastosowań można wybrać także cementy ze zwiększoną zawartością popiołu lub żużlu, które będą nieco droższe niż inne rodzaje cementu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cemencie.

Tona cementu a ceny cementu workowanego

Cena cementu jest uzależniona nie tylko od jego jakości czy rodzaju. Różni się także ze względu na wielkość czy sposób sprzedaży. W niektórych cementowniach możesz bezpośrednio kupić duże ilości materiału. Tona cementu kupowanego bezpośrednio jest o wiele tańsza, ceny cementu workowanego są już wyższe.

Z reguły sprzedaje się cement workowany w 25-kilogramowych opakowaniach. Cena na opakowaniu także może się różnić w różnych sklepach. Jest duże prawdopodobieństwo, że cement w Castoramie będzie o wiele tańszy, niż w małych składach budowlanych, ale nie jest to regułą.

Cement budowlany – producenci

W Polsce cement nie jest szczególnie drogi. Dzieje się tak, ponieważ w naszym kraju znajduje się bardzo wiele świetnie prosperujących cementowni. Mamy także łatwy dostęp do kamienia wapiennego, więc koszty wyprodukowania cementu nie są wysokie. Jest on także bardzo wysokiej jakości, właśnie ze względu na duże pokłady czystego wapienia, żwirów i piasków. Dlatego warto zwrócić uwagę na ofertę zakładów pracujących w Polsce. Sprawdź także ten artykuł o przygotowaniu suchego betonu.

Mężczyzna trzymający worek cementu oraz cena cementu, czyli ile kosztuje cement, w tym tona cementu
Cena cementu - sprawdzamy, ile kosztują różne rodzaje cementu

Bardzo szeroką ofertę cementów różnego rodzaju ma Cementownia Warta z Trębaczewa, podobnie zresztą jak opolska Cementownia Odra. Oba zakłady produkują prawie wyłącznie cement portlandzki. Na uwagę zasługuje także cement Górażdże. Dobre opinie zbiera także cement Ożarów. Ci producenci bardzo często pojawiają się w ofercie największych marketów budowlanych. Oczywiście w sklepach można kupić także produkty zagranicznych producentów, na przykład cement Knauf.

Ile kosztuje cement – przegląd cen różnych producentów

Cement budowlany ma bardzo różne ceny. Przedstawiamy zestawienie cen różnych rodzajów cementu u różnych producentów. Ceny pochodzą z marketów budowlanych, takich jak Castorama, OBI czy Leroy Merlin.

Ceny cementu portlandzkiego CEM I – CEM II

Producent

Nazwa handlowa

Rodzaj

Cena za 25 kg

Górażdże

Profi

CEM II

10,98 zł

Warta

Super (portlandzki popiołowy)

CEM II

9,25 zł

Inwestor

Cement portlandzki popiołowy

CEM II

9,50 zł

Ożarów

Jedynka

CEM I

11 zł

Cement w Castoramie czy innych marketach będzie tańszy niż w małych składach budowlanych. Cement budowlany CEM III-V jest spotykany nieco rzadziej niż portlandzki – ma bardziej specjalistyczne zastosowanie. Jednak cement Górażdże czy cement Ożarów to także materiały tego typu. W wielu miejscach możesz także kupić cementy specjalistyczne, czyli innego rodzaju spoiwa, jak cement anhydrytowy czy cement Sorela – to materiały budowlane w sensie technicznym nie będące cementami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o prawidłowych proporcjach betonu?

ikona podziel się Przekaż dalej