Stan deweloperski

Stan deweloperski domu i mieszkania - co obejmuje? Standardy

Stan deweloperski domu i mieszkania - co obejmuje? Standardy

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić szczególną uwagę?

Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić szczególną uwagę?

Znajdź firmę budowlaną

Co dokładnie oznacza "stan deweloperski" domu

Budowa obiektów mieszkalnych przebiega przez kilka uniwersalnych etapów budowy domu. Jednym z nich jest stan deweloperski. Z pewnością warto wiedzieć, co obejmuje to pojęcie i ile kosztuje wykończenie budynku ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz. Poniżej odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy istnieje definicja stanu deweloperskiego?

Niestety nie. Stan deweloperski to umowne pojęcie, którego używamy do określenia stopnia wykończenia budynku. Jednak warto pamiętać, iż nie istnieje żadna jednoznaczna definicja tego pojęcia. W związku z tym stan deweloperski może obejmować nieco inne elementy wyposażenia. Kupując dom lub mieszkanie w stanie deweloperskim warto ustalić wszystkie szczegóły dotyczące specyfiki wykończenia. Konkretne, spisane na umowie ustalenia będą dla nas cenną dawką informacji i dodatkowym zabezpieczeniem własnych interesów.

Stan surowy zamknięty, a stan deweloperski

Stan surowy zamknięty oznacza, że budowa domu została już ukończona. Nasz budynek mieszkalny posiada już wykończony dach i szczelnie osłonięte przegrody zewnętrzne. Pamiętajmy jednak, że stan surowy nie obejmuje żadnych elementów wykończeniowych budynku. Kolejnym krokiem inwestycji budowlanej okazuje się stan deweloperski. Możemy traktować go, jako wstępne wykończenie pomieszczeń, które nie pozwala jeszcze na zamieszkanie i użytkowanie obiektu.

Co obejmuje stan deweloperski?

Budowa domu w stanie deweloperskim obejmuje podstawowe prace wykończeniowe. Przeważnie będzie to wykonanie posadzek, rozprowadzenie instalacji elektrycznej i wodno kanalizacyjnej. Stan deweloperski obejmuje także wytynkowanie ścian oraz sufitów. Podłoża są już wyrównane i wstępnie przygotowane do malowania.

Budowa domu na etapie deweloperskim nie obejmuje jeszcze żadnych elementów wyposażenia. Dom nie posiada płytek, wykończonych podłóg ani ukończonego podejścia wodno kanalizacyjnego. W niektórych sytuacjach stan deweloperski może oznaczać wykonanie sanitariatu czy montaż parapetów wewnętrznych. Jednak jest to kwestia indywidualnych ustaleń z wykonawcą.

Pamiętajmy, że mieszkanie bądź dom obejmujący stan deweloperski nie nadaje się jeszcze do zamieszkania. Nie znajdziemy w nim drzwi wewnętrznych, systemów oświetleniowych ani elementów wykończenia. Doprowadzenie nieruchomości do stanu deweloperskiego otwiera drogę do ostatniego etapu prac, którym okazuje się stan pod klucz.

Ile kosztuje wykończenie budynku w stanie deweloperskim?

Stan deweloperski wymaga jeszcze kompletnych prac wykończeniowych, które doprowadzą dom do stanu używalności. Konieczne będzie zamontowanie punktów oświetleniowych, biały montaż, wykończenie podłóg oraz sufitów. Mieszkanie bądź dom nadające się do zamieszkania wymagają także przynajmniej podstawowego wyposażenia pomieszczeń.

Chcąc obliczyć, ile kosztuje wykończenie pomieszczeń należy wziąć pod uwagę wybrany standard. Prace wykończeniowe możemy przeprowadzić w standardzie ekonomicznym, pośrednim bądź luksusowym. Każda opcja wpłynie na ostateczny efekt dekoracyjny, trwałość wykończenia oraz ostateczną skalę wydatków. Standard ekonomiczny oznacza zakup najtańszych materiałów oraz wynajęcie niedrogich ekip wykończeniowych. Bez wątpienia będzie to sposób na ograniczenie wydatków. Niestety najtańsze materiały i ekipy wykończeniowe nie idą w parze z dobrą jakością. Dlatego znacznie lepszym pomysłem okazuje się standard pośredni. Koszty wykończenia budynku możemy ograniczyć poprzez samodzielne przeprowadzenie pewnych prac. Samodzielne malowanie ścian czy układanie paneli podłogowych nie jest zbyt skomplikowane, a pozwoli zaoszczędzić na usłudze wykończeniowej.

Stan deweloperski można też wykończyć w najwyższym standardzie. Luksusowe materiały, elementy wykończenia i doświadczeni fachowcy dają gwarancję najlepszej jakości i ciekawego efektu dekoracyjnego. Chcąc obliczyć ile kosztuje wykończenie nieruchomości w standardzie luksusowym, skorzystaj z darmowych kalkulatorów budowlanych. Oszacujesz w nim najważniejsze wydatki poniesione na rzecz wykończenia każdego z pomieszczeń. Porównasz standardy wykończeniowe i będziesz w stanie dokonać najwłaściwszego wyboru.

Co będzie tańsze, remont czy wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Wielu inwestorów rozważa możliwość zakupu mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego. Starsza nieruchomość wymaga zazwyczaj przeprowadzenia generalnego remontu. Z kolei nowe mieszkanie obejmuje standard deweloperski i musi zostać kompletnie wykończone. W tym momencie pojawia się pytanie, które rozwiązanie wygeneruje większe wydatki. Odpowiadając na to pytanie powinniśmy ustalić, co obejmuje stan deweloperski i jakich prac remontowych wymaga nieruchomość z rynku wtórnego. Jednak w większości przypadków mniejsze wydatki poniesiemy na rzecz wykończenia nowego lokalu.

Pamiętajmy, że stan deweloperski oznacza, że wszystkie powierzchnie są już przygotowane do wykończenia. Prace przebiegają tu bez większych trudności i nieprzewidzianych problemów. W przypadku remontu sytuacja będzie bardziej skomplikowana. Najpierw trzeba wykonać prace demontażowe, później przygotować powierzchnie, a na końcu wykończyć je na nowo. Remont nieruchomości z rynku wtórnego często wiąże się z dodatkowymi, nieplanowanymi wcześniej wydatkami. Dlatego cena tego przedsięwzięcia z reguły jest wyższa, niż wykończenie nowego budynku.

Stan deweloperski to pojęcie służące do określenia poziomu wykończenia nowego domu bądź mieszkania. Niestety nie istnieje jednoznaczna definicja, która odpowiedziałaby na pytanie, czym jest stan deweloperski nieruchomości. Można go traktować jako podstawowe wykończenie domu lub mieszkania, które nie nadaje się jeszcze do zamieszkania - komplet instalacji wewnętrznych, otynkowane i gładkie ściany, posadzki i sufity. Określenie dokładnego poziomu wykończenia mieszkania powinno być jasno ustalone pomiędzy inwestorem, a deweloperem bądź firmą odpowiedzialną za budowę.

Stan deweloperski obejmuje podstawowe wykończenie domu lub mieszkania. Przeważnie będzie to wytynkowanie ścian, wylanie posadzek, przeprowadzenie instalacji i przygotowanie podłoży pod malowanie. Dom lub mieszkanie nie posiada jeszcze drzwi wewnętrznych, mebli, białego montażu, ani pozostałych elementów wyposażenia. Dlatego deweloperski stan wymaga wykonania kolejnych prac wykończeniowych, które sprawią, że nieruchomość będzie zdatna do zamieszkania.

Deweloperski stan następuje zaraz po zakończeniu podstawowych prac budowlanych i zakończeniu etapu surowego zamkniętego. Dokładny zakres prac wykończeniowych powinien być jasno określony z wykonawcą. Upewnijmy się, czy stan deweloperski obejmuje tynkowanie, malowanie, ułożenie parapetów bądź biały montaż. Wszystkie te czynności mogą generować dodatkowe koszty inwestycyjne. Dlatego przed zakupem lokum z rynku pierwotnego warto ustalić wszystkie szczegóły.

Niekompletnie wykończony dom lub mieszkanie wymaga kolejnych prac, prowadzących do uzyskania stanu pod klucz. Stan deweloperski może wymagać dużych nakładów finansowych, przybliżających do zamieszkania danego budynku. Inwestor musi zaplanować kolejne prace (np. malowanie ścian, czy wstawienie drzwi wewnętrznych). To właśnie od jego inwencji zależy wygląd i standard wyposażenia danego lokalu. Co prawda deweloperski stan mieszkania wymaga dość dużych nakładów finansowych, przybliżających lokal do stanu pod klucz. Jednak warto zaznaczyć, że stan deweloperski niemal zawsze wiąże się z mniejszymi wydatkami niż gruntowny remont lokalu z rynku wtórnego. Wiąże się to z faktem, iż prace remontowe w prawie każdym przypadku generują dodatkowe, nieprzewidziane wydatki. Tymczasem stan deweloperski zakłada przygotowanie lokalu do spersonalizowanych prac wykończeniowych, których ostateczny koszt jest łatwy do skalkulowania.

Jeśli interesuje Cię stan deweloperski i wykończenie budynków, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci ile kosztuje wykończenie mieszkania, jak wyglądają poszczególne etapy prac budowlanych, a także jak wykonać niektóre prace wykończeniowe (np. montaż drzwi wewnętrznych). Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.

CZYTAJ WIECEJ
Opinie o ogrzewaniu elektrycznym - obalamy i potwierdzamy mity!
Opinie o ogrzewaniu elektrycznym - obalamy i potwierdzamy mity!
Izolacja dachu płaskiego - przeciwwodna i termiczna - jaki materiał wybrać?
Izolacja dachu płaskiego - przeciwwodna i termiczna - jaki materiał wybrać?
10 najpoważniejszych błędów na budowie domu
10 najpoważniejszych błędów na budowie domu
10 pomysłów na oświetlenie sufitu podwieszonego
10 pomysłów na oświetlenie sufitu podwieszonego
Koszt budowy domu 2018 -  dokładne wyliczenia i omówienie
Koszt budowy domu 2018 - dokładne wyliczenia i omówienie
Cennik elewacji domów i prac elewacyjnych 2018
Cennik elewacji domów i prac elewacyjnych 2018
Jak wykonać ocieplenie domu wełną mineralną krok po kroku?
Jak wykonać ocieplenie domu wełną mineralną krok po kroku?
Tynkowanie ścian w domu - cennik podstawowych prac 2018
Tynkowanie ścian w domu - cennik podstawowych prac 2018
Cennik wylewek betonowych różnego rodzaju 2018 - w różnych miastach w Polsce
Cennik wylewek betonowych różnego rodzaju 2018 - w różnych miastach w Polsce
Mycie elewacji - cennik 2018 w różnych miastach w Polsce
Mycie elewacji - cennik 2018 w różnych miastach w Polsce
Cennik OZE 2018 - panele i ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i inne odnawialne źródła energii
Cennik OZE 2018 - panele i ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i inne odnawialne źródła energii
Montaż sufitów mineralnych to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Dlaczego warto postawić na tę metodę?
Montaż sufitów mineralnych to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Dlaczego warto postawić na tę metodę?
Jak wykonać ocieplenie domu styropianem krok po kroku?
Jak wykonać ocieplenie domu styropianem krok po kroku?
Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie
Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie
Ile ciepła ucieka przez okna i ściany zewnętrzne budynku? Wpływ na ocieplenie domu
Ile ciepła ucieka przez okna i ściany zewnętrzne budynku? Wpływ na ocieplenie domu
Nagrzewnica powietrza do użytku domowego - ceny, rodzaje, na co zwrócić uwagę
Nagrzewnica powietrza do użytku domowego - ceny, rodzaje, na co zwrócić uwagę
Klej do elewacji (styropianu) - który wybrać?
Klej do elewacji (styropianu) - który wybrać?
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
Tynk gipsowy - zalety, wady, sposób nakładania, opinie
Tynk gipsowy - zalety, wady, sposób nakładania, opinie
Kolory elewacji domów jednorodzinnych - który kolor wybrać?
Kolory elewacji domów jednorodzinnych - który kolor wybrać?
Docieplenia budynków - jaki materiał wybrać? Jakie są ceny prac?
Docieplenia budynków - jaki materiał wybrać? Jakie są ceny prac?
Koszt ocieplenia domu za m2 wełną mineralną i styropianem
Koszt ocieplenia domu za m2 wełną mineralną i styropianem
Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?
Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?
Grzejnik aluminiowy czy stalowy? Sprawdzamy!
Grzejnik aluminiowy czy stalowy? Sprawdzamy!
Ocieplenie i tynkowanie domu - gdzie sprawdzić koszty materiałów i robocizny?
Ocieplenie i tynkowanie domu - gdzie sprawdzić koszty materiałów i robocizny?
Izolacja dachu płaskiego - przeciwwodna i termiczna - jaki materiał wybrać?
Izolacja dachu płaskiego - przeciwwodna i termiczna - jaki materiał wybrać?
Energooszczędne grzejniki elektryczne - ceny, koszty eksploatacji, opinie
Energooszczędne grzejniki elektryczne - ceny, koszty eksploatacji, opinie
Grzejniki łazienkowe drabinkowe - gdzie można zamontować i co trzeba wiedzieć?
Grzejniki łazienkowe drabinkowe - gdzie można zamontować i co trzeba wiedzieć?
Grzejnik olejowy - zastosowanie, efektywność, cena
Grzejnik olejowy - zastosowanie, efektywność, cena
Zaprawy samopoziomujące – masę którego producenta wybrać?
Zaprawy samopoziomujące – masę którego producenta wybrać?
Dobry klej poliuretanowy do styropianu - który wybrać?
Dobry klej poliuretanowy do styropianu - który wybrać?
Systemy sufitów podwieszanych – jak wygląda konstrukcja, co wybrać?
Systemy sufitów podwieszanych – jak wygląda konstrukcja, co wybrać?
Instalacja CO – rodzaje, źródła ciepła, co warto wybrać
Instalacja CO – rodzaje, źródła ciepła, co warto wybrać
Kocioł do ogrzewania gazowego – który piec wybrać?
Kocioł do ogrzewania gazowego – który piec wybrać?
Ogrzewanie domu gazem – czy to najlepsza metoda – opinie użytkowników
Ogrzewanie domu gazem – czy to najlepsza metoda – opinie użytkowników
Kocioł na ekogroszek z zasobnikiem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Kocioł na ekogroszek z zasobnikiem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Montaż centralnego ogrzewania krok po kroku
Montaż centralnego ogrzewania krok po kroku
Piec na ekogroszek z podajnikiem – cena, polecane modele – który wybrać?
Piec na ekogroszek z podajnikiem – cena, polecane modele – który wybrać?
Sufit podwieszany na stelażu – jakie materiały i akcesoria będą niezbędne do jego wykonania?
Sufit podwieszany na stelażu – jakie materiały i akcesoria będą niezbędne do jego wykonania?
Jakie materiały na sufit napinany sprawdzają się najlepiej?
Jakie materiały na sufit napinany sprawdzają się najlepiej?
Piec na paliwo stałe – który typ najlepiej wybrać?
Piec na paliwo stałe – który typ najlepiej wybrać?
Sufit napinany – montaż krok po kroku sufitu napinanego
Sufit napinany – montaż krok po kroku sufitu napinanego
Optymalny schemat instalacji centralnego ogrzewania
Optymalny schemat instalacji centralnego ogrzewania
Wypełnij ankietę na temat budowy domu i wygraj nowoczesny regulator pokojowy
Wypełnij ankietę na temat budowy domu i wygraj nowoczesny regulator pokojowy
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij