Odpowiednia grubość na podjazd

Grubość to najważniejszy parametr, którym należy kierować się przy wyborze prefabrykatów na podjazd. W przypadku podjazdu przeznaczonego dla samochodów o masie do 3,5t, wskazane jest użycie elementów betonowych o grubości min. 6 cm, natomiast przy masie powyżej 3,5t - 8, 10 i 12 cm. Generalnie im grubsza płyta tym korzystniej. Większa grubość pozwala lepiej przenosić obciążenia i gwarantuje wytrzymałość nawierzchni. Zapobiega też jej pęknięciom. Nawierzchnię podjazdu można wykonać z prefabrykatów o różnych formatach, zarówno z małych elementów, jak i coraz modniejszych wielkoformatowych płyt. Warto pamiętać, że aby wygodnie parkować niezbędne jest zachowanie minimalnych wymiarów podjazdu, szerokości 2,5-3 m oraz długości 5 m.

Wielki format na czasie

Płyty wielkoformatowe są obecnie bardzo modne i chętnie wybierane na nawierzchnie w przestrzeni wokół domu. Jedną z największych płyt dostępnych na rynku, dedykowaną na podjazdy jest płyta Polbruk Magna. Niebanalny format, gładka faktura i stylowe kolory sprawiają, że bardzo efektownie prezentuje się ona na nawierzchniach przy nowoczesnych posesjach. Płyta Magna ma wymiar 100x75 cm i 50x75 cm, grubość 8 oraz 10 cm i jest dostępna w czterech kolorach: stalowym, bazaltowym i nerino tworzących gamę modnych szarości oraz ciepłym kolorze latte. Płyty Magna można również wykorzystać do stworzenia opaski wokół domu lub pieszych alejek i ścieżek w ogrodzie. W obu przypadkach polecane jest ułożenie płyt metodą step by step czyli w równych odstępach od siebie. Odległość między elementami powinna być zbliżona do długości ludzkiego kroku. Pomiędzy płytami najczęściej wysypuje się drobny grys, kontrastujący lub przeciwnie, dopasowany kolorystycznie do płyt, w zależności od stylu aranżacji. Niewątpliwą zaletą metody step by step jest stworzenie powierzchni przepuszczalnej umożliwiającej wchłanianie wody przez ziemię, co chroni przed zalaniem i podtapianiem podczas ulewnych deszczy. W podobny sposób można wykorzystać nieco mniejszą płytę Urbanika 60. Doskonale nadaje się ona na podjazdy dla samochodów do 3,5t oraz ścieżki układane step by step. Charakteryzuje się prostym, geometrycznym kształtem i ciekawym formatem, który idealnie wpisuje się w design nowoczesnych budynków. Płyta Urbanika 60 ma wymiar 60x20 cm, grubość 8 cm i jest dostępna w fakturze gładkiej i płukanej oraz sześciu kolorach. W wersji gładkiej jest to nerino, onyx, grafitowy i szary, a w wersji płukanej: inez_d, ardo_d oraz także grafitowy i szary. Bogata kolorystyka umożliwia tworzenie ciekawych i efektownych zestawień. Grubość 8 cm mają również należące do tej samej kolekcji elementy Urbanika. Są one nieco mniejsze od płyt Urbanika 60 i mają wymiary 15, 20 i 25x30 cm. Dzięki mniejszym rozmiarom można je za to wykorzystać w ruchu kołowym powyżej 3,5t. Linia Urbanika nadaje otoczeniu eleganckiego i reprezentacyjnego wyglądu.

Polbruk płyta Magna
Polbruk płyta Magna
Polbruk płyta Magna
Polbruk płyta Magna
Polbruk płyta Magna
Polbruk płyta Magna
Polbruk płyta Urbanika
Polbruk płyta Urbanika
Polbruk płyta Urbanika
Polbruk płyta Urbanika

Nowoczesna klasyka

Podobne wymiary ma minimalistyczna kostka Polbruk Triada, która także ma grubość 8 cm i jest dedykowana na podjazdy. Charakteryzuje ją oszczędny design. Doskonale sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach, ale również znakomicie odnajduje w bardziej klasycznych projektach. Triada ma gładką fakturę i jest dostępna w trzech rozmiarach: 20x30 cm, 20x40 cm i 20x50 cm oraz uniwersalnych szarościach: kolorze nerino, onyx, stalowym, szarym i grafitowym. Triada może być doskonałym tłem całości aranżacji z naczelnym zadaniem podkreślenia tych elementów projektu, które mają odgrywać główną rolę, ale może też przejąć funkcję pierwszego planu. Jest to możliwe dzięki bogatemu wyborowi formatów i kolorów umożliwiających komponowanie interesujących geometrycznych wzorów na nawierzchni.

Polbruk Triada
Polbruk Triada

Śródziemnomorskie klimaty

Jeśli budynek ma bardziej klasyczny lub rustykalny wygląd warto rozważyć zastosowanie na podjeździe kostki Polbruk Petra. Ma grubość 8 cm i może być stosowana na podjazdach i drogach, po których poruszają się samochody i maszyny o masie przekraczającej 3,5t. Petra przypomina wyglądem naturalny kamień, ułożona z niej nawierzchnia do złudzenia przypomina skalny chodnik. Wzór ten inspirowany jest skalnym miastem Jordanii. Kostkę Petra tworzą cztery nieregularne elementy: trzy kostki brzegowe służące do ułożenia równych krawędzi oraz kostka pełna do wypełnienia przestrzeni pomiędzy brzegami podjazdu czy ścieżki. Kostkę Petra z powodzeniem można też układać w systemie step-by-step. Petra ma wymiar 36,4x26,8 cm, gładką fakturę i jest dostępna w trzech kolorach: sahara, onyx i alpen.

Polbruk Petra
Polbruk Petra

Wielka moc niewielkich elementów

Oprócz dużych formatów, klasycznych kształtów i kamiennych inspiracji w modzie nieustannie pozostają prefabrykaty o niewielkich rozmiarach. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest kolekcja Polbruk Ideo. Składa się ona z pięciu różnych kształtów kostki brukowej w formatach 24×12 cm, 24×16 cm, 30×16 cm, 60×20 cm i 40×20 cm. Elementy Ideo mają grubość 6 cm i pomimo tego, iż jest ona mniejsza od grubości opisywanych dotychczas płyt, kostkę tę również można wykorzystać do budowy podjazdów oraz dróg dojazdowych ze wskazaniem na małe natężenie ruchu. Ideo jestdostępne w fakturze gładkiej i płukanej. W fakturze gładkiej do wyboru mamy sześć kolorów: nerino, onyx, latte, hawaii, szary igrafitowy, a w fakturze płukanej dwa: bianka_d i ritmo_d.System Ideo pozwala tworzyć niepowtarzalne kombinacje oraz unikalne mozaiki. Jeszcze mniejszymi rozmiarami może pochwalić się kostka Granito. Na tę kolekcję składają się cztery elementy o lekko trapezowym kształcie i różnych wielkościach: 9/10x16 cm, 13/12x16 cm, 16/17x16 cm i 21/22x16 cm. Nawiązuje ona do estetyki włoskich i hiszpańskich ogrodów, przez co jest doskonałym uzupełnieniem przestrzeni w stylu rustykalnym. Podobnie jak Ideo ma grubość 6 cm i z powodzeniem można ją stosować na podjazdach, ciągach pieszo-jezdnych i pieszych. Jej cechą charakterystyczną jest nieregularna krawędź. Ma gładką fakturę i jest dostępna w pięciu wariantach kolorystycznych: ciepłych tonacjach latte, hawaii i brązowym oraz kolorze szarym i grafitowym. System Granito, podobnie jak Ideo stwarza wiele możliwości aranżacji.

Polbruk Ideo
Polbruk Ideo
Polbruk Ideo
Polbruk Ideo
Polbruk Ideo
Polbruk Ideo
Polbruk Ideo
Polbruk Ideo
Polbruk Granito
Polbruk Granito
Polbruk Granito
Polbruk Granito

Kostki i płyty betonowe dedykowane na podjazdy można wykorzystać na chodnikach i tarasach. Warto pamiętać, że na podjazdy, ze względu na łatwość utrzymania nawierzchni, polecane są raczej te o gładkiej fakturze. Elementy o fakturze płukanej lepiej sprawdzają się natomiast na chodnikach i ścieżkach, ponieważ zimą w naturalny sposób wykazują właściwości antypoślizgowe.


Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem/

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły