Ogólny podział stropów i ich przeznaczenie

Przystępując do budowy obiektu kilkukondygnacyjnego, musimy wybrać odpowiedni strop. Do wyboru pozostają cztery technologie, z których każda posiada odmienne właściwości.

  • Strop gęstożebrowy – stropy gęstożebrowe tworzone są z elementów prefabrykowanych. Znajduje zastosowanie w budynkach o regularnych kształtach. Może być z powodzeniem wykonany w większości domów jednorodzinnych. Strop gęstożebrowy musi posiadać dodatkowe wzmocnienia montażowe. Jednak jego największym atutem pozostaje szybkość, a jednocześnie łatwość wykonywania prac. Jeśli chodzi o stropy gęstożebrowe, znajdują często zastosowanie na budowie domu i w budownictwie.
  • Strop z płyt kanałowych – to rozwiązanie dedykowane dla obiektów o bardzo prostych kształtach. Płyty kanałowe mogą być montowane do rozpiętości stropu nieprzekraczającej 6 m. Montaż jest stosunkowo prosty. Warto zaznaczyć, że płyty kanałowe określają jednocześnie szerokość i długość stropu (wymiary muszą być takie same).
  • Stropy monolityczne – znajdują zastosowanie w budynkach o bardziej nieregularnych kształtach. Rozmieszczenie podpór oraz parametry zbrojenia muszą zostać zaprojektowane indywidualnie pod każdy budynek.
  • Strop drewniany – znacznie lżejszy niż strop betonowy. Jest rozwiązaniem dedykowanym dla domów drewnianych oraz do budynków murowanych. W tym drugim wypadku może pełnić rolę stropu nieużytkowanego poddasza. Więcej na temat stropów drewnianych w budownictwie znajdziesz w tym artykule.

Czym charakteryzuje się strop gęstożebrowy?

Strop gęstożebrowy jest odmianą stropu żelbetowego. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z gęsto rozmieszczonych żeber, które pełnią funkcję nośną. Belki żelbetowe rozmieszcza się w odległości maksymalnie 90 cm. Przestrzeń pomiędzy nimi zostaje wypełniona pustakami. Tak przygotowana konstrukcja zostaje jeszcze pokryta kilkucentymetrową warstwą mieszanki betonowej, zwanej nadbetonem.

Warto także podkreślić, że strop gęstożebrowy wymaga odpowiedniego wsparcia. Musi zostać osadzony na ścianach nośnych bądź podciągach.

Rodzaje stropów gęstożebrowych

W ofertach wykonawców pojawia się wiele rodzajów stropów gęstożebrowych. Do najpopularniejszych z nich należy strop Teriva, strop Fert oraz strop Ceram.

Strop Teriva – to strop monolityczny prefabrykowany. Składa się z kratownicowych belek stropowych, betonowych lub keramzytobetonowych pustaków oraz płyty betonowej zalewanej na miejscu budowy. Warstwa wylewki betonowej, jeśli chodzi o stropy Teriva, zwana także nadbetonem, stanowi rodzaj wzmocnienia. Jej zadaniem jest również zapobieganie klawiszowaniu oraz wyrównanie powierzchni stropu pod podłogę.

Głównym atutem tej konstrukcji jest niewielki ciężar połączony z dużymi możliwościami przenoszenia obciążeń. Strop Teriva jest prosty w montażu, a do prac nie będzie konieczny ciężki sprzęt. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy budowa domu jest realizowana w trudno dostępnym, lub ciasnym terenie. Warto także dodać, że prefabrykaty Teriva wyróżnia atrakcyjna cena, która sprawia, iż jest to jedno z najchętniej stosowanych rozwiązań. Jeśli planujesz budowę domu parterowego bez piwnicy, ten kalkulator kosztów budowlanych pozwoli ci oszacować niezbędny budżet na budowę stropów w domu.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących stropy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Strop Teriva wykonuje się w dwóch rozstawach belek 60 cm – to wartość osiowego rozstawu belek stropowych przy stropie Teriva I oraz Teriva Nowa. Przy czym:

  • Maksymalna rozpiętość stropu Teriva I wynosi 6 mb.
  • Maksymalna rozpiętość stropu Teriva Nowa wynosi 7,2 mb.

45 cm – to wartość osiowego rozstawu belek stropowych stosowanych przy stropach Teriva I Bis, Teriva II oraz Teriva III. Przy czym:

  • Maksymalna rozpiętość stropu Teriva Bis wynosi 7,2 mb.
  • Maksymalna rozpiętość stropu Teriva II oraz Teriva III wynosi 7,8 mb.

Strop Teriva może znaleźć zastosowanie na większych powierzchniach. Jednak podczas jego montażu należy pamiętać o zastosowaniu stabilnych podpór montażowych. Liczba podpór odpowiada rozmiarom stropu. W przypadku konstrukcji o rozpiętości stropu nieprzekraczającej 3,9 m wystarczy jedna belka podporowa ulokowana w centralnej części stropu. Przy stropach o rozpiętości stropu oscylującej pomiędzy 4,0 a 6,0 m konieczny będzie montaż dwóch podpór. Montujemy je na 1/3 i na 2/3 rozpiętości stropu.

Strop Fert – strop typu Fert to kolejny popularny rodzaj stropów gęstożebrowych. Do ich montażu stosuje się prefabrykowane belki stalowo-ceramiczne, pustaki ceramiczne oraz beton monolityczny. Belki stropowe muszą zostać ułożone na ścianach nośnych. Minimalna oparcie, jeśli chodzi o strop typu Fert, wynosi 80 cm.

Stropy Fert wykonuje się w trzech klasach obciążenia.

  • Strop Fert 60 – żebra zostają rozstawione w odległości 60 cm. Ciężar własny stropu Fert 60 wynosi w tym wypadku 3,05 kN/m2.
  • Strop Fert 45 – żebra zostają rozstawione w odległości 45 cm. Ciężar własny stropu Fert 45 wynosi 3,23 kN/m2.
  • Strop Fert 40 – żebra zostają rozstawione w odległości 40 cm, a ciężar własny stropu Fert 40 konstrukcji wynosi 3,48 kN/m2.

Im mniejszy rozstaw żeber, tym większe dopuszczalne obciążenie stropu Fert 40 czy Fert 45.

Największą zaletą stropów typu Fert jest łatwość montażu oraz atrakcyjna cena. Elementy konstrukcyjne docierają na miejsce budowy w niewielkich elementach. Przykładowo, największe pustaki stosowane do stropu Fert 60 posiadają rozmiar 300 x 520 x 200 mm; Bez większego problemu przeniesiemy je ręcznie. Dzięki temu montaż, jeśli chodzi o stropy Fert, nie wymaga, użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Niestety stropy Fert posiada pewne ograniczenia w zakresie dopuszczalnych obciążeń. W niektórych przypadkach obciążenie przewidziane w projekcie jest zbyt wysokie i jedynym rozwiązaniem możliwym do wykonania stają się stropy monolityczne. Przeczytaj także nasz artykuł: Jaki strop do domu jednorodzinnego?

Strop Ceram – składa się ze stalowych belek kratownicowych zabetonowanych w ceramicznych kształtkach. Jego wypełnienie to pustaki ceramiczne układane na miejscu budowy. Pustaki ceramiczne posiadają wysokość 20 cm. Po ułożeniu zalewa się je mieszaniną betonu klasy C12 lub C15. Strop Ceram znajduje zastosowanie w budownictwie domów jednorodzinnym oraz budownictwie ogólnym. Może być z powodzeniem tworzony do rozpiętości 6 m. Jego cechą charakterystyczną jest stosunkowo mały ciężar oraz brak konieczności wykonywania deskowania podczas montażu. Warto także podkreślić, że strop Ceram zapewnia bardzo dobry poziom izolacji akustycznej pomiędzy kondygnacjami.

Tego rodzaju stropy gęstożebrowe charakteryzują się łatwością montażu oraz atrakcyjną ceną (podobnie jak niektóre stropy monolityczne).

Ile kosztuje strop gęstożebrowy?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, stropy gęstożebrowe cechuje atrakcyjna cena. Jednak mimo wszystko ich budowa może być odczuwalnym wydatkiem. Ostateczny koszt zależy oczywiście od specyfiki technologicznej, rozmiarów oraz grubości stropu. Możemy jednak przyjąć, że:

Strop Teriva – najważniejszym wydatkiem będą belki stropowe, które w zależności od swoich parametrów mogą kosztować od 50 do 300 zł/szt. Do budowy stropu konieczne będą także pustaki, które nabędziemy za ok. 5 do 10 zł/szt.

Strop Ceram i strop Fert – ich cena może być nieznacznie wyższa. Za belki stropowe przyjdzie nam zapłacić od 80 do 350 zł. Z kolei pustaki będą wydatkiem rzędu 5 do 10 zł/szt.

Do kosztów całkowitych należy także wliczyć nadbeton. Za materiał potrzebny do wykonania 1 m2 takiejwylewki zapłacimy od 150 do 200 zł/m2.

Podczas prac nie musimy płacić za wynajęcie ciężkiego sprzętu budowlanego, co dodatkowo sprzyja ograniczeniu kosztów inwestycyjnych. Trzeba jednak podkreślić, iż ostateczna cena jest w dużej mierze uzależniona od grubości konstrukcji. Zwiększenie powierzchni stropu wiąże się z koniecznością powiększenia jego grubości. Z kolei im większa grubość, tym większa liczba belek stropowych potrzebnych do wykonania stropu. Strop gęstożebrowy może być stosowany nawet do rozpiętości 11 m. Jednak wiąże się to ze znacznym podniesieniem wydatków. Jeśli chcesz oszacować koszty stropów w domu piętrowym z piwnicą, ułatwi ci to ten kalkulator kosztów budowlanych.

Przed budową zwróć szczególną uwagę na projekt

Każdy strop gęstożebrowy czy strop betonowy powinien zostać zaprojektowany przez doświadczonego architekta. Parametry i rozmiary stropów gęstożebrowych określa się na podstawie specjalnych tabel. W dokumentacji projektowej powinna znajdować się informacja dotycząca ilości oraz specyfiki materiałów budowlanych. Równie istotne będzie także wyrysowanie wszystkich elementów, które mają za zadanie podparcie stropu. Pamiętajmy, że strop jest ważnym elementem budynku. Niedociągnięcia wykonane na etapie budowy mogą znacznie utrudnić jego użytkowanie. Dlatego wszystkie prace powinny zostać wykonane zgodnie z projektem. Zmiany w projekcie wymagają konsultacji z konstruktorem.

ikona podziel się Przekaż dalej