Pompy na budowę i do domu - co warto wiedzieć?

Pompy to urządzenia służące nam od wieków. Dostarczają do domów bieżącą wodę a z drugiej strony pomagają usuwać ścieki. Biorą też udział w transporcie ciepła. Mało tego, są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Warto, więc dowiedzieć się o nich nieco więcej. Jakie są ich rodzaje i na co zwracać uwagę przy zakupie? Poniżej odpowiemy na te pytania.

Podstawowe rodzaje pomp

Ze względu na rozwiązania technologiczne pompy możemy podzielić na dwie podstawowe odmiany. Do pierwszej należą urządzenia wirowe. Tu za tworzenie ciśnienia odpowiada element wirujący znajdujący się wewnątrz pompy. Może być to na przykład wirnik. Do drugiej grupy należą pompy wyporowe. One również są wyposażone w wał, do którego przekazywana jest energia z silnika. Różnica polega na tym, że podciśnienie wywołuje inny element. Jest to zazwyczaj tłok, ślimak bądź nurnik. Zatem tego typu pompa działa na zasadzie wypierania cieczy. Obie grupy skupiają wiele urządzeń takich jak pompy wysokociśnieniowe, hydroforowe itp.

Po tym wstępie przechodzimy do wymienienia urządzeń, z których korzystamy, na co dzień. Pierwsze na naszej liście będą pompy wodne. Stosowane są do pobierania wody ze studni na posesjach, które nie są podłączone do sieci wodociągowej. Przy wyborze kierujemy się rodzajem studni. Jeśli lustro wody znajduje się płytko, od 3 do 8 metrów, idealne będą pompy wodne odśrodkowe i samozasysające. Niezależnie od wybranego rozwiązania, pompa musi być wyposażona w zawory odcinające. Do tego trzeba mieć na uwadze dopuszczalną wysokość ssania. Jeżeli woda będzie musiała docierać zbyt wysoko, przerwie się jej strumień a pompa będzie pracowała na sucho. To może spowodować poważne uszkodzenia.

Jeżeli studnia jest głębsza niż osiem metrów potrzebne będą pompy głębinowe. Mają specjalną konstrukcję, w której charakterystycznym elementem jest wodoszczelny silnik. Tego typu urządzenia umieszcza się w zbiorniku. Poniżej minimalnego poziomu zwierciadła wody, musimy, więc sprawdzić, do którego miejsca woda opada podczas eksploatacji studni. Pompy głębinowe muszą zawsze pozostawać przynajmniej metr pod taflą. To zagwarantuje ich prawidłowe funkcjonowanie. Ciekawym rozwiązaniem są też pompy ogrodowe.

Urządzenia ogrodowe i pompy hydroforowe

Pompy ogrodowe również wykorzystują wodę pochodzącą z innego źródła niż wodociągi. Mogą być montowane w studniach, ale też innych miejscach. Jeśli na przykład zbieramy wodę deszczową do beczek, dzięki tym urządzeniom można z niej łatwo korzystać. Będzie służyć do podlewania roślin w ogrodzie czy prac porządkowych takich jak mycie samochodu. Wspomniane urządzenia przydadzą się również w trakcie budowy domu. By działały jak należy, trzeba dopasować ich moc i wydajność do wielkości zbiornika. Teraz przed nami automatyczne pompy hydroforowe.

Jak już wspomnieliśmy pompy hydroforowe działają automatycznie. Włączają się, gdy spada ilość wody w zbiorniku ciśnieniowym. To z kolei sprawia, że spada ciśnienie powietrza znajdującego się w innej części urządzenia. Takie pompy wysokociśnieniowe wyłączają się, gdy ilość wody w zbiorniku wraca do prawidłowego poziomu. Na rynku dostępne są różne odmiany tego sprzętu. Przykładem może być dwustopniowa pompa hydroforowa. W jaki sposób działa? W najprostszej definicji po odkręceniu kranu sprężone powietrze wypycha wodę zgromadzoną w zbiorniku.

Dwustopniowa pompa hydroforowa już za nami. Warto teraz opisać urządzenie mające z goła inne zastosowanie. Jest nim zdobywająca dużą popularność pompa ciepła. Jej najważniejszym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń w domu oraz wody użytkowej. To jak działa pompa ciepła można bardzo łatwo wyjaśnić. Za pomocą siły mechanicznej maszyna wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do miejsca gdzie panuje wyższa temperatura. Dzięki takiemu obiegowi urządzenie może spełniać wymienione wcześniej zadania.