Czym dokładnie jest formalna separacja małżeńska i czym różni się od rozwodu?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile trwa separacja, powinniśmy ustalić, czym dokładnie jest i jakie implikuje skutki. Separacja małżeńska to rozdzielenie pożycia oraz spraw małżeńskich, która może przybierać postać nieformalną lub prawną. O nieformalnej separacji małżeństwa mówimy wtedy, gdy małżonkowie nie mieszkają ze sobą, prowadzą odrębne życie, ale nie zmienili swojej sytuacji prawnej. W drugiej postaci mamy do czynienia z zasądzoną przez sąd separacją prawną.

Separacja prawna niesie ze sobą konsekwencje prawne i dotyczy par małżeńskich, które w związku z problemami w związku zdecydowały się na formalne uregulowanie swojej sytuacji życiowej. Separacja oznacza całkowity rozpad pożycia między kobietą, a mężczyzną, który może mieć charakter przejściowy. Para nie wyklucza możliwości ponownego pożycia małżeńskiego.

Warto także zauważyć, że separacja może być także ustanowiona, jeśli jedna ze stron nie zgadza się na rozwód. Ustanowienie separacji może zostać zasądzone przez sąd, jeśli wnioskuje o nie wyłącznie jedna strona. Wniosek może być też odrzucony, jeśli w toku postępowania wyjdą na jaw okoliczności, które udowadniają, że nie doszło do całkowitego rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami.

Czym zatem różni się separacja małżeńska od rozwodu? Podstawą jest trwałość ustania wspólnoty małżeńskiej. O rozwodzie mówimy, kiedy para zdecyduje się na trwałe i ostateczne rozwiązanie związku małżeńskiego. Tymczasem sprawa o separacje jest czasowym uchyleniem związku małżeńskiego. Para może żyć osobno, jednak nie może zawrzeć innego, prawnego związku małżeńskiego. Co więcej, sprawa o orzeczenie separacji może zobowiązywać jednego z małżonków do wsparcia i pomocy współmałżonkowi.

Warto zauważyć, że życie w separacji może przynosić podobne skutki prawne, co rozwód. Po orzeczeniu separacji następuje rozdzielność majątkowa. Sprawa może też uregulować kwestie związane z podziałem wspólnego majątku lub ze sposobem wspólnego korzystania ze wspólnego majątku. Sprawa rozwodowa bądź sprawa o ustanowienie separacji może także uwzględniać wniosek o ustanowienie alimentów. Obowiązek alimentacyjny może ciążyć na stronie odpowiedzialnej za rozpad pożycia małżeńskiego. Sąd może ustanowić alimenty nawet przy braku wskazania strony odpowiedzialnej za rozpad pożycia małżeńskiego, jeśli strona wnioskująca o alimenty udowodni, że pozostaje w złej sytuacji finansowej.

Sprawa o orzeczenie separacji może także regulować kwestie z prawem do opieki nad małoletnimi dziećmi. Warto także dodać, że oddalenie pozwu o rozwód nie jest tożsame z oddaleniem pozwu o separację. Każdy wniosek zostaje rozpatrzony indywidualnie.

Ile trwa separacja małżeńska. Jak długo można żyć w separacji?

Wiemy już, czym jest separacja małżeńska i w jakich aspektach różni się od rozwodu. Kolejnym często zadawanym pytaniem jest to, jak długo można żyć w orzeczonej przez sąd separacji. Na to pytanie nie ma określonej odpowiedzi. Każda relacja między małżonkami może wyglądać inaczej.

Ile trwa separacja? Sprawa o orzeczenie separacji nie narzuca na małżonków żadnego terminu. Orzeczenie separacji przez sąd okręgowy nie posiada adnotacji o terminie jej trwania. Separacja małżeńska jest bezterminowa, a to, jak długo trwa, będzie uzależnione od decyzji konkretnego małżeństwa.

Warto zauważyć, że orzeczenie o separację nie jest tożsame z uzyskaniem rozwodu. Para może zdecydować o powrocie do siebie i złożyć wniosek o zniesienie separacji. Jeśli małżonkowie nie dojdą do wzajemnego porozumienia, mogą złożyć wniosek o orzeczenie rozwodu. Separacja małżeńska może też trwać przez czas nieokreślony, jednak sprawa nigdy nie przechodzi w sposób automatyczny w orzeczenie rozwodu. Para, która zdecydowała się na przerwanie małżeństwa, musi złożyć odrębny wniosek o orzeczenie rozwodu, nawet jeśli separacja trwała kilka bądź kilkanaście lat.

Separacja jest czasem na uporządkowanie spraw pomiędzy małżonkami. Para może skorzystać z terapii i porozumieć się w najważniejszych dla wspólnego życia sprawach. Może to być szansa na pokonanie kryzysu, ale i etap przejściowy zmierzający do definitywnego zakończenia życia w małżeństwie. To konkretne małżeństwo decyduje o tym, ile trwa separacja i jaki będzie kolejny krok po jej ustanowieniu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat prawa i przepisów.

Separacja małżeńska – gdzie złożyć wniosek i jakie przedłożyć dokumenty?

Ustaliliśmy już, że separacja może trwać tak długo, jak długo będzie to konieczne. Warto także wiedzieć, jakie są koszty postępowania, wymagane dokumenty, a także, gdzie złożyć pozew o orzeczenie separacji.

Pozew o orzeczenie separacji składa się osobiście do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania małżonków. Co istotne, pozew powinien być własnoręcznie podpisany przez powoda i złożony w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Kompletnie wypełniony wniosek powinien zostać uzupełniony o niezbędne dokumenty. Niezbędne będzie przedłożenie odpisu skróconego aktu małżeństwa. W przypadku małżeństw posiadających dzieci, konieczne będą także dokumenty w postaci aktów urodzenia. Przy sprawach z orzeczeniem o alimenty niezbędne jest również zaświadczenie o zarobkach.

Do pozwu o separację można także złożyć dodatkowe wnioski (np. o uregulowanie władzy rodzicielskiej, uregulowanie kontaktów z małoletnimi dziećmi bądź wniosek o alimenty na siebie lub dzieci). Każda z powyższych spraw wymaga złożenia odrębnego dokumentu.

Złożenie pozwu o ustanowienie separacji generuje koszty. Są to przede wszystkim koszty opłaty sądowej. Jej wysokość będzie uzależniona od charakteru sprawy. Pozew o separację z orzeczeniem winy jednej ze stron, wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty sądowej w wysokości 600 zł. Na niższe koszty mogą liczyć wnioskujący, którzy przedkładają zgodny wniosek stron. W tym przypadku opłata sądowa wynosi 100 zł. Niższe będą także koszty całego postępowania. Zgodne orzeczenie separacji może zamknąć się na jednym spotkaniu. Sprawy z orzeczeniem o winie mogą okazać się nieco bardziej problematyczne i kosztowne.

Wiesz już, jak długo może trwać separacja i jakie dokumenty należy złożyć do pozwu. A może zainteresują Cię również inne tematy? W osobnym artykule przeczytasz, jakie wymagania formalne powinna spełniać pożyczka od rodziny.

ikona podziel się Przekaż dalej