Jak wyczyścić komin z sadzy? Praktyczne porady i wskazówki

Kominiarz czyści komin, czy jego pomoc zawsze jest niezbędna?
Dlaczego regularne czyszczenie komina ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa domowników?, fot. gabort
ikona podziel się
Opublikowano: 11.03.2024 r., 20:25 | Autor: Adrian Kowalczyk
Czyszczenie komina to czynność, którą nie tylko warto, ale wręcz należy regularnie wykonywać, będąc właścicielem lub zarządcą danego obiektu. Dlaczego? Ponieważ w innym razie zachodzi ryzyko zapalenia się sadzy, co stanowi bardzo niebezpieczną sytuację. W jaki jednak sposób przeprowadzać wspomnianą czynność, aby przyniosła oczekiwane efekty?
Czyszczenie komina - gdzie szukać fachowca?
Wybierz z ponad 3 600 polecanych kominiarzy z serwisu Fixly. Wybierz swoje miasto, wypełnij bezpłatny formularz i otrzymaj oferty.

Dlaczego należy regularnie czyścić komin?

Pod względem drożności kominy powinny być sprawdzane przynajmniej raz w roku. Większość osób decyduje się na to niedługo przed nadejściem sezonu grzewczego, co jest dobrym rozwiązaniem. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze trzeba osobiście fatygować się na dach, mogąc wezwać specjalistę. Jeśli jednak ktoś wierzy we własne umiejętności i chce przy okazji zaoszczędzić, musi pamiętać o tym, na czym polega odpowiednie przeczyszczanie komina.

Zacznijmy od tego, że sadza zbierająca się wewnątrz przewodu kominowego to całkowicie normalny efekt korzystania z instalacji grzewczej. Nie można jednak dopuścić do tego, by jej ilość była zbyt duża. Gdy bowiem do tego dojdzie, komin przestanie funkcjonować tak, jak powinien, stając się niedrożny. W dodatku wzrośnie wówczas ryzyko zapalenia się sadzy. Warto zatem zaopatrzyć się w specjalną szczotkę do czyszczenia komina (wycior) i to właśnie za jego pomocą przeprowadzić „odsadzanie” przewodu.

Jeszcze lepsze efekty przyniesie zastosowanie profesjonalnych środków do czyszczenia kominów. Nawet ich niewielka ilość sprawi, że sadzy powinno pozostać znacznie mniej niż wcześniej. Aby jednak wybrany preparat zadziałał tak, jak można tego od niego oczekiwać, należy po jego wlaniu do wnętrza przewodu poczekać co najmniej kilka godzin. Tyle potrzeba, by jego właściwości doprowadziły do rozpuszczenia się sadzy, którą będzie można usunąć o wiele łatwiej za pomocą wspomnianego już wycioru lub innego narzędzia.

Co pomoże Ci pozbyć się sadzy z komina?

Środki do czyszczenia kominów są obecnie bardzo łatwo dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Mają one postać m.in. proszków i płynów, które gwarantują wysoki poziom skuteczności i bezproblemowość w użyciu jednocześnie. Dodatkowo nie kosztują zbyt wiele i wystarczają na dłuższy czas. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by zostały odpowiednio ukryte przed dziećmi i zwierzętami. Są to bowiem artykuły o silnym działaniu chemicznym, niebezpiecznie dla zdrowia i życia.

Jeżeli chodzi o czyszczenie kominów, należy pamiętać, że czynność ta powinna być wykonywana z obu stron – od góry i od dołu. Wówczas efekty będą znacznie lepsze. Zanim więc dana osoba zdecyduje się wyruszyć na dach budynku, najpierw powinna zejść do kotłowni i dokładnie usunąć ewentualnie zalegającą sadzę, kierując wycior ku górze i energicznie obracając nim w taki sposób, by „zbierał” zanieczyszczenia przylegające do ścianek przewodu.

Długość wycioru nie zawsze okazuje się na tyle wystarczająca, by za jego pomocą możliwe było wyczyszczenie komina na całej jego długości. Co robić w takiej sytuacji? Efektywnym rozwiązaniem bywa sięgnięcie po zawiesie typu linowego. Można bowiem umieścić na jego końcu szczotkę lub kulę żeliwną, następnie spuścić w głąb komina, a później energicznym ruchem wznosić i opuszczać linę. To sprawi, że dotarcie do nawet trudno dostępnych miejsc przewodu będzie o wiele łatwiejsze.

Obierki po ziemniakach pomocne w czyszczeniu przewodu kominowego?

W celu wyczyszczenia komina wiele osób decyduje się sięgnąć po profesjonalny sprzęt w postaci np. odkurzacza do sadzy. Czym różni się on od sprzętu używanego do czyszczenia dywanów? Zamiast worka posiada pojemnik powstały z metalu, a co za tym idzie – bardzo odporny nawet na bardzo wysoką temperaturę. Dodatkowo jest wyposażony w system filtracji charakteryzujący się dużą mocą, który gwarantuje wysoki poziom wydajności.

Co ciekawe, istnieją także domowe sposoby na czyszczenie przewodów kominowych. Jakie? Jednym z częściej stosowanych jest spalanie… obierków po ziemniakach. Dlaczego właśnie one dobrze nadają się do usuwania sadzy? Ze względu na posiadają przez nich skrobię ziemniaczaną. Jej właściwości pomagają wysuszyć pozostałości po spalonym węglu, dzięki czemu stają się łatwiejsze do usunięcia. Należy jednak pamiętać, że spalane obierki powinny być bardzo dokładnie wysuszone. W innym razie nie zapewnią oczekiwanego efektu.

Gdyby okazało się, że każdy z wymienionych wyżej sposobów na usuwanie sadzy nie przyniósł pożądanych rezultatów, nie pozostaje nic innego jak wezwanie profesjonalisty. Takie rozwiązanie bywa kosztowne, ale jednak niekiedy konieczne. Warto pamiętać, że nie warto oszczędzać na własnym bezpieczeństwie, a to może być poważne zagrożone, gdy nagromadzona wewnątrz przewodu kominowego sadza ulegnie zapaleniu. Każdego roku efekt ten stanowi, niestety, przyczynę powstawania pożarów, w wyniku których życie lub w „najlepszym” razie dach nad głową tracą kolejni ludzie.

Dymiący komin, co zrobić, żeby pozbyć się z niego sadzy szybko i skutecznie?
Jakimi metodami można usunąć sadzę z przewodu kominowego?, fot. milkovasa

Źródła:

  • https://home.morele.net/poradniki/czyszczenie-komina/#Zeliwna_kula_do_czyszczenia_komina
  • https://aktywatory.pl/blog/jak-usunac-sadze-z-kominka-antysadza-poradnik-171.html
  • https://www.homebook.pl/artykuly/5986/jak-wyczyscic-komin-5-sposobow-na-czyszczenie-komina  
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto