Energia pochodząca z fotowoltaiki może zostać także użyta do ogrzewania domu. Jak tego dokonać? Są dwa sposoby: założyć ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła. Dzięki temu rachunki za prąd będą znacznie niższe, co pozwoli zaoszczędzić środki finansowe.

Fotowoltaika - opłacalność

Dlaczego obecnie w Polsce montuje się rocznie prawie pół miliona instalacji fotowoltaicznych? Wpływ na dynamiczny rozwój tej branży mają trzy zasadnicze powody:

  • ceny modułów stale maleją,
  • wzrasta wydajność ogniw,
  • stale rosną ceny taryf prądu i dokładane są kolejne opłaty.

Wszystko to wpłynęło na to, że fotowoltaika dostępna na salvisexpert.pl w 2021 roku opłaca się bardziej niż jeszcze 5 lat temu. Patrząc w przyszłość, warto także uwzględnić ryzyko kolejnych wzrostów cen energii elektrycznej. Zgodnie z dokumentami strategicznymi, do 2030 roku kwoty wydawane na prąd mają wzrosnąć o kolejne 20%.

Fotowoltaika - korzyści

Czy warto inwestować w fotowoltaikę? Dobrym sposobem na podjęcie odpowiedniej decyzji jest przyjrzenie się korzyściom, jakie wynikają z montażu gotowego zestawu. Zaliczamy do nich:

  • ograniczenie wydatków dla zakładu energetycznego do opłat stałych w kwocie około 150-250 złotych rocznie,
  • rozliczanie całoroczne – dzięki temu nie ma problemów z dostępem do energii nawet w okresie zimowym. Nadwyżka prądu wyprodukowana w miesiącach letnich oddawana jest do sieci i można z niej skorzystać później.
  • Natychmiastowy montaż – niezależnie od rodzaju dachu, montaż paneli trwa około 2-3 dni. Czas ten może się nieznacznie wydłużyć przypadku instalacji na gruncie, ponieważ należy wykonać dodatkowe przekopy.
  • Cicha praca – instalacja fotowoltaiczna nie generuje hałasu, który mógłby przeszkadzać nam w codziennym życiu.
  • Słońce to niewyczerpalne i darmowe źródło energii.
  • Trwałość i wydajność – dobre moduły pracują bezawaryjnie przez wiele lat.
  • Szybki zwrot z zainwestowanego kapitału (po 6-8 latach).
  • Nie ma konieczności bieżącej obsługi.
  • Wzrost wartości nieruchomości o kilkadziesiąt złotych.
  • Możliwość uzyskania dofinansowania z programów “Mój Prąd”, “Czyste Powietrze”, “Agroenergia” czy “Energia Plus”.
  • Opcja odliczenia od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Fotowoltaika - zyski

Cena zestawu fotowoltaicznego może pozornie wydawać się wysoka. To główny zarzut, jaki pojawia się w głowach klientów. Warto jednak pamiętać, że do takiego zestawu można otrzymać duże dofinansowanie, które znacząco skraca okres zwrotu inwestycji. Najpopularniejszymi programami wsparcia są “Mój Prąd” oraz “Czyste Powietrze”. Ten pierwszy przewiduje jednorazową dotację w kwocie 5 tysięcy złotych do instalacji, z kolei drugi daje także możliwość finansowania pomp ciepła. Istotnym wsparciem jest także ulga termomodernizacyjna. Pozwala ona na odliczenie od dochodu lub przychodu kosztów przeprowadzonej termomodernizacji, w tym fotowoltaiki. Opłacalność w tym wypadku polega na możliwości uzyskania ulgi w kwocie nawet 53 tysięcy złotych.

Inną formą finansowania inwestycji są też kredyty preferencyjne. Standardowa stopa oprocentowania takich rozwiązań wynosi 3%, ale są też konkursy umożliwiające dofinansowanie do oprocentowania. Przy odpowiednio rozłożonej racie koszt takiego rozwiązania jest porównywalny do opłaty za energię elektryczną, której nie trzeba już ponosić po zamontowaniu zestawu fotowoltaicznego. Po spłacie kredytu osiągane są tylko oszczędności.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika to korzyści dla każdej ze stron. Jedną z jej największych zalet jest oszczędność ze względu na obniżenie rachunków za prąd. Profity czerpie także całe społeczeństwo, ponieważ fotowoltaika to rozwiązanie ekologiczne, dzięki któremu poprawia się jakość życia na Ziemi. Panele można zainstalować w domkach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych czy w przedsiębiorstwach. To jedno z najlepszych rozwiązań oferujących pozyskiwanie zielonej energii, które pracuje bezobsługowo przez ponad 30 lat.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej