Przechowywanie - przedstawiamy praktyczne sposoby przechowywania artykułów

W każdym domu i mieszkaniu muszą znaleźć się meble i akcesoria do przechowywania różnych rzeczy. Dzięki nim poszczególne pomieszczenia będą uporządkowane. To ważne, bowiem zagracenie potrafi zepsuć każdą aranżację wnętrza. Poza tym, gdy wszystko jest poukładane łatwiej znaleźć potrzebną rzecz. Przekłada się to na większy komfort życia. Dlatego też warto poznać praktyczne sposoby składowania rozmaitych artykułów.

Szafy i szafki do przedpokoju

Jak już wspomnieliśmy, przechowywanie gromadzonego wyposażenia wyraźnie wpływa na wygodę życia. W każdym domowym pomieszczeniu znajdują się rzeczy, które trzeba odpowiednio rozmieścić. W taki sposób by wnętrza nie zostały zagracone i można było z nich bez problemów korzystać. W mniejszych i większych przedpokojach przechowywane są ubrania i buty. W salonach przeważnie rozmaite dokumenty oraz drobne akcesoria codziennego użytku. Natomiast kuchnie to miejsca wypełniane naczyniami i przyborami do gotowania. Łazienki muszą pomieścić kosmetyki do pielęgnacji i mycia, środki czyszczące i piorące.

Rozwijanie tematu przechowywania zaczynamy od rzeczy znajdujących się w przedpokojach i oczywiście mebli, które to umożliwiają. W interesujących nas pomieszczeniach najczęściej stoją:

 • szafy – wypełnia je zimowa i jesienna odzież oraz odkurzacze i inne przybory do sprzątania,
 • szafki i schowki – zazwyczaj na buty, ale w małych mieszkaniach kryją także inne rzeczy,
 • wieszaki – trafiają na nie kurtki zimowe i jesienne, płaszcze a także czapki, szalik, apaszki,
 • stojaki i kosze na parasole – nazwa tych akcesoriów wyraźnie wskazuje, do czego służą.

Pozornie krótka lista pokazuje jak wiele rzeczy znajduje się w samych przedpokojach.

To, ile mebli i schowków zmieści się w przedpokoju zależy od jego wielkości. W dużych domach zaaranżowanie tej przestrzenia nie sprawia problemów. W sklepach dostępny jest niejeden system gotowych mebli. Komplikacje pojawiają się na małym metrażu. Często jedynym rozwiązaniem jest wyposażenie produkowane na wymiar. W wysokich pomieszczeniach montowane są półki i pawlacze. Można ułożyć w nich sprzęt sportowy, nieduże narzędzia, ozdoby choinkowe itp. Zaaranżowanie przedpokoju to trudna sztuka. Dlatego też po więcej informacji na ten temat zapraszamy na naszą stronę. Tu natomiast przechodzimy do salonu.  

Miejsce do przechowywania w salonie i sypialni

Salony to pomieszczenia, w których domownicy spędzają wiele czasu. By należycie spełniały rolę pokojów dziennych trzeba ustawić w nich odpowiednie meble. Ważne są, zatem kanapy, sofy, fotele lub narożniki. Wraz z nimi kupowane są meblościanki, komody, zestawy pod sprzęt RTV. Już to wyposażenie pozwala na wygodne przechowywanie różnych rzeczy. Warto jednak zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Takie jak chociażby estetyczne gazetniki, skrzyneczki czy chusteczniki. Pomogą utrzymać porządek i będą ładnie wyglądać. Godne uwagi są także organizery i przyborniki umieszczane we wspomnianych komodach lub meblościankach.

Kolejne ważne miejsce w każdym domu to sypialnia. Przeważnie znajduje się w niej duża szafa na ubrania, wnękowa lub wolnostojąca. W tym pojemnym meblu zmieszczą się następujące akcesoria:

 • wieszaki i pokrowce na ubrania – do porządkowania wyjściowych sukienek i garniturów,
 • wiszące organizery – na przykład do przechowywania torebek, bluzek czy też koszulek,
 • organizery na bieliznę – szczególnie przydatne, gdy w sypialni nie ma miejsca na komodę,
 • organizery na buty – na obuwie na specjalne okazje lub buty na konkretną porę roku.

Wymienione akcesoria sprawiają, że szafy pomieszczą wiele cennych rzeczy.

Opisywane pomieszczenia będą pełnić swą funkcję tylko wtedy, gdy znajdą się w nich meble do spania. Często są to łóżka niedające możliwości przechowywania pościeli. Warto, zatem wzbogacić je o torby czy raczej pokrowce. Pomieszczą poszewki jak również nieużywane poduszki i kołdry, na przykład zimowe. Część pokrowców wsuwa się po łóżka. Inne idealnie nadają się do ustawienia w szafie. Natomiast wszystkie przybory wymienione powyżej pomagają zaaranżować nawet nieduże pomieszczenia. Gdzie można znaleźć więcej informacji o tych akcesoriach? Odpowiedź jest prosta, na naszym portalu.

Artykuły do przechowywania zabawek

Pokoje dziecięce są równie ważne jak salony i sypialnie. Najmłodsi mają wiele zabawek, które rozrzucają po całym pomieszczeniu. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że powoduje to duży bałagan. By go uniknąć warto zakupić specjalne pojemniki. Przy klockach, samochodzikach, lalkach i figurkach dobrze sprawdzają się plastikowe pudła. Wiklinowe lub materiałowe kosze to idealne schowki na pluszaki. Duże zabawki i książki zmieszczą się na regałach i półkach stojących obok innych mebli. Oczywiście zakup akcesoriów to tylko połowa sukcesu. Trzeba jeszcze nauczyć pociechy by umieszczały w nich zabawki.

Dzieci nie zamykają się na cały dzień w swych pokojach. Bawią się też w innych pomieszczeniach i tam też zostawiają swoje ulubione rzeczy. Do ich zbierania przydadzą się plastikowe pojemniki na kółkach. Tym akcentem kończymy temat zabawek i przechodzimy do łazienek. To kolejne z często odwiedzanych, domowych miejsc. Podstawowe elementy wyposażenia poza armatura sanitarną i meblami to kosze na pranie. Równie przydatne są organizery na kosmetyki pielęgnacyjne i do mycia. Warte uwagi są także pojemniki na środki do czyszczenia podłóg, mebli i rzecz jasna do prani. Znacznie ułatwiają codzienne obowiązki.

Artykuły do przechowywania są potrzebne w każdej kuchni. Mimo tego, że producenci mebli oferują niejeden sprawny system. Dodatkowe akcesoria zawsze się przydadzą. Do ciekawych wersji należą:

 • koszyki na drzwiczki – mocuje się je na drzwiach szafek, segregują na przykład przyprawy,
 • kosze obrotowe – na naczynia, montowane przede wszystkim w szafkach narożnych,
 • kosze na odpady – dobrze oznaczone i funkcjonalne systemy koszy do segregacji śmieci.

Osoby lubiące przygotowywać własne przetwory muszą też zaopatrzyć się w słoiki i butelki. Przechowywanie różnych, domowych rzeczy dokładniej opisujemy na naszej stronie.