Co to jest projektowanie BIM?

BIM (ang. building information modeling) często jest określane jako modelowanie informacji o budynku. Co więcej, projektowanie BIM z wykorzystaniem technologii BIM jest podstawą transformacji cyfrowej, jaka dotyka firmy działające w branży architektonicznej, inżynieryjnej oraz budowlanej. Modelowanie informacji o budynku to proces tworzenia informacji o projekcie oraz zarządzania nim. Ponadto technologia BIM pozwala uporządkować wielobranżowe dane, a zarazem umożliwia stworzenie cyfrowej wizualizacji zasobu. W dodatku można to zrobić w każdej fazie projektu, co pozwala na prześledzenie całego cyklu rozwojowego.

Zalety stosowania technologii BIM

Istnieje wiele zalet modelowania informacji o budynku. Przede wszystkim model ten umożliwia połączenie wszystkich informacji i zebranych danych – od etapu projektowania, aż po budowę, a nawet i eksploatację budynku. Co więcej, pozwala ona także na stworzenie modelu obiektu, który przydaje się podczas prezentacji z inwestorami, klientami, czy wykonawcami. Takie projektowanie BIM oparte na modelach korzystnie wpływa na zwiększenie wydajności oraz koordynacji prac realizowanych w ramach projektu.

Podsumowując, do największych korzyści, jakie płyną ze stosowania modelowania informacji o budynku, należą:

  • Wierne odtworzenie konstrukcji obiektu – użytkownicy BIM mogą korzystać ze zdjęć satelitarnych i cyfrowych, co zwiększa precyzję. To z kolei sprawia, że architekci otrzymują natychmiastowy dostęp do wielu dodatkowych informacji. I to na każdym etapie projektowania.

  • Ciągły dostęp do dokumentacji – model BIM nadaje natychmiastowy dostęp do danych nie tylko architektom. Dane dotyczące inwestycji są udostępniane także dla projektantów i wszystkich innych uczestników projektu.

  • Oszczędność czasu – ciągły dostęp do informacji oraz możliwość zarządzania obiektem to jeszcze nie wszystko. Warto dodać również, że narzędzia do rysowania w BIM działają znacznie szybsze niż analogiczne narzędzia 2D. W dodatku stwarza możliwość śledzenia postępu projektu.

  • Lepsza współpraca – udostępnianie modelu w chmurze pozwala wszystkim użytkownikom na koordynowanie prac, dodawanie nowych elementów oraz koordynację z innymi współpracownikami. I to na każdym etapie inwestycji, a w dodatku w czasie rzeczywistym. BIM to świetne narzędzie komunikacyjne, które służy do przekazywania informacji dotyczących projektu na każdym etapie projektowania.

  • Stworzenie wizualizacji – co pozwoli architektom m.in. na ocenę poziomu nasłonecznienia pomieszczeń w różnych porach roku. Dodatkowo umożliwi także obliczyć wydajność energetyczną obiektu. Warto również wziąć pod uwagę, że taki gotowy cyfrowy model wygląda imponująco. Jest również świetnym narzędziem do tego, by zaprezentować budynki mieszkalne inwestorom, czy nabywcom.

  • Rozwiązywanie problemów – narzędzia BIM pozwalają wykryć ewentualną kolizję elementów, w tym m.in. przewodów elektrycznych. Wczesne wykrycie takiego błędu pozwoli uniknąć pomyłek podczas budowy. Ponadto zapewnia on również idealne dopasowanie elementów prefabrykowanych, co eliminuje konieczność ich przetwarzania na wypadek, gdyby okazały się niedopasowane.

  • Mniejsze wydatki – stosowanie BIM na etapie projektowania pozwala na to, by zaoszczędzić na kosztach inwestycji. Pomaga w tym m.in. eliminacja niepotrzebnych wydatków, których można uniknąć.

  • Łatwiejsze jest opracowanie spójnej dokumentacji – w związku z nieograniczonym dostępem do informacji.

Building Information Modeling (BIM) – co warto o nim wiedzieć?
Building Information Modeling (BIM) – co warto o nim wiedzieć?

Technologia BIM wpłynie pozytywnie na komunikację w zespole. Ponadto ułatwi ona również wymianę informacji.

Do czego używa się technologii BIM?

Technologia BIM umożliwia sprawne zarządzanie informacją oraz tworzenie baz danych na poszczególnych etapach inwestycji. Ponadto umożliwia ona prześledzenie postępu, jaki się poczyniło na etapie projektowania, konstrukcji itd. Narzędzie to służy także do obniżenia kosztów w projektach z zakresu architektury, inżynierii i budownictwa. To także znakomity sposób komunikowania się z innymi. Taka symulacja rzeczywistości w świecie cyfrowym stwarza nieskończone możliwości analityczne. W dodatku baza danych o projekcie umożliwia tworzenie kalkulacji, tabel, zestawień itd. Tworząc projekt w technologii BIM, można skupić się na parametrach takich jak oporność cieplna, paroprzepuszczalność, czy wytrzymałość. To z kolei sprawia, że w trakcie realizacji obiektu można uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Co za tym idzie, również i wielu niepotrzebnych wydatków. 

Building Information Modeling (BIM) – co warto o nim wiedzieć?
Building Information Modeling (BIM) – co warto o nim wiedzieć?

Metoda BIM wpływa na inwestycję pozytywnie pod wieloma względami. Niezwykle ważne jest to, że pozwala ona m.in. na zredukowanie wydatków związanych z planowaniem i budową obiektu.

Dlaczego technologia BIM jest ważna?

Model BIM otwiera zupełnie nowe możliwości przed branżą budowlaną. Jak podaje ONZ, w 2050 r. na świecie będzie już 9,7 miliarda ludzi. To z kolei sprawia, że branża budownictwa, architektury i inżynierii będzie musiała stawić czoła wielu nowym wyzwaniom. Przede wszystkim będą musiały one wypracować jeszcze bardziej wydajną metodę projektowania i budowania obiektów, które będą nie tylko wytrzymałe, ale również i inteligentne. Warto ją również wdrożyć ze względu na to, że technologia BIM zwiększa wydajność pracy architektów, projektantów oraz reszty zespołu. W tym miejscu należy także dodać, że technologia BIM rewolucjonizuje sposób realizacji projektów. Pomaga bowiem poszczególnym osobom z zespołu wspólnie pracować przy modelowaniu informacji o budynku – i to w czasie rzeczywistym.

Jak można wdrożyć technologię BIM?

Planujesz przejście na technologię BIM? Samodzielne wdrożenie tej technologii jest trudne i czasochłonne. Na szczęście z pomocą przychodzi m.in. projektowanie BIM w Zarzycki Konstrukcje! Dzięki pomocy profesjonalnej firmy wdrożenie BIM nie będzie stanowiło wyzwania.

Building Information Modeling (BIM) – co warto o nim wiedzieć?
Building Information Modeling (BIM) – co warto o nim wiedzieć?

Artykuł powstał we współpracy z:

„ZARZYCKI KONSTRUKCJE BUDOWLANE”
PRZEDSIĘBIORSTWO PROJEKTOWANIA I REALIZACJI INWESTYCJI
RAFAŁ ZARZYCKI

UL. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH 134, LOKAL 3 I 4
53-315 WROCŁAW

TEL/FAX.: (0-71) 784 83 31
TEL. KOM: +48 (0) 600 332 345
E-MAIL: [email protected]

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej