Klasyczne meble tapicerowane i loftowe – style skrajnie różne

Dostępne obecnie w sklepie Bonni.pl stoły i krzesła mogą charakteryzować się przeróżnymi stylami. Przyjrzymy się dzisiaj bliżej dwóm skrajnie różnym. A mianowicie klasycznym meblom tapicerowanym oraz zestawom typu loft. Tych pierwszych raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Tego typu meble cieszą się popularnością od bardzo dawna i chociaż obecnie wiele osób decyduje się na nowoczesne rozwiązania, to klasyczne meble tapicerowane wciąż mają swoich zwolenników. 

A czym jest styl loft? Otóż cechami charakterystycznymi mebli loftowych są surowość, prostota, minimalizm, chłodny klimat oraz wykorzystanie naturalnych materiałów. Mieszkania w stylu loft tworzone są na wzór starych fabryk przemysłowych, które zamieszkiwali niegdyś artyści. Aby maksymalnie skupiali się na pracy, nic nie mogło ich rozpraszać. Stąd właśnie wzięły się meble loftowe charakteryzujące się minimalizmem i brakiem zbędnych ozdobników.

Dobór stołu i krzeseł – kwestie estetyczne

No dobrze, wiemy już, czym jest styl loft oraz znamy dobrze klasyczne meble, ale co wybrać? Który styl będzie lepszy? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, na jakim etapie urządzania mieszkania jesteśmy. Jeśli dopiero zaczynamy kompletować meble, a styl wnętrza jeszcze nie jest określony, to mamy większe pole do popisu. W tym wypadku możemy kierować się swoimi preferencjami. Zastanówmy się, co bardziej nam się podoba – tradycyjne meble, znane od dawna, czy może nutka szaleństwa w postaci popularnego trendu?

Inaczej sprawa wygląda, kiedy nasze mieszkanie jest już urządzone, a zakup stołu i krzeseł umieściliśmy na końcu naszej listy rzeczy do zrobienia. Wtedy oczywiście musimy dopasować meble to stylu, w jakim już urządzone jest wnętrze. Jeśli nasze mieszkanie kojarzy się ze stylem industrialnym, to zestawy typu loft sprawdzą się doskonale.

Jak dobrać stół i krzesła do wnętrza? – pomysły, aranżacje, poradyJak dobrać stół i krzesła do wnętrza? – pomysły, aranżacje, porady
Jak dobrać stół i krzesła do wnętrza? – pomysły, aranżacje, porady

Jak dobrać wymiary stołu?

Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy, musimy pomyśleć nad wymiarami stołu. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę wolną przestrzeń, jaką dysponujemy oraz ilość osób, które przy stole będą zasiadać. Przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje 60 cm szerokości oraz 40 cm głębokości stołu, aby wygodnie zjeść posiłek. Pamiętajmy jednak, że na blacie musi być również miejsce na naczynia z potrawami, napoje itp. Dlatego lepiej zdecydować się na nieco większy stół. Jeśli chodzi o wysokość, standardowy wymiar to 75 cm i na taki warto się zdecydować. 

Stół okrągły, prostokątny, czy owalny?

Kolejną kwestią, jaką musimy rozważyć jest kształt naszego mebla. Stół okrągły to dawny znak braterstwa. Pozwala on na to, że każdy uczestnik biesiady zwrócony jest twarzą do siebie. Stoły okrągłe sprawdzą się doskonale, gdy nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią oraz, gdy wśród domowników są małe dzieci (okrągły mebel nie ma ostrych krawędzi).

Stoły prostokątne to klasyczne i najpopularniejsze rozwiązanie. Doskonale sprawdzą się do dużych, przestronnych pomieszczeń. Natomiast stoły owalne będą idealną opcją, jeśli potrzebujemy czegoś pomiędzy dwoma wspomnianymi wcześniej rozwiązaniami. Są bezpieczne dla dzieci, doskonale pasują do każdego stylu, prezentują się bardzo dobrze zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach, a do tego są w stanie pomieścić wiele osób.

Pamiętajmy jednak, że jeśli przestrzeń nas nie ogranicza, możemy kierować się własnymi preferencjami – wybierzmy to, co po prostu się nam podoba. 

Jak dobrać stół i krzesła do wnętrza? – pomysły, aranżacje, porady
Jak dobrać stół i krzesła do wnętrza? – pomysły, aranżacje, porady

Jak dobrać krzesła do stołu? 

Jeśli wybór stołu mamy za sobą, to przyszedł czas na krzesła. Ważne są ich wymiary oraz dopasowanie do stołu. Niemal każdy producent mebli, w tym sklep Bonni,oferuje swoim klientom zestawy składające się ze stołu i krzeseł. W takim przypadku nie musimy głowić się, co do czego pasuje. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu skompletować meble. Obecnie modne jest łączenie kilku różnych stylów, kolorów i kształtów, ale warto zachować pewien umiar.

Do stołu typu loft raczej nie sprawdzą się klasyczne krzesła z tapicerowanym siedziskiem. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup całego zestawu mebli loftowych. Tradycyjne krzesła tapicerowane sprawdzą się natomiast do klasycznych rozwiązań (np. stół w całości wykonany z drewna).

Ważne są również wymiary krzeseł, a dobiera się je oczywiście do stołu. Przestrzeń pomiędzy siedziskiem a blatem powinna wynosić ok. 30 cm. A co z oparciem? Przyjmuje się, że jego górna krawędź nie powinna wystawać ponad stół na wysokość większą niż 20 cm. 

Wybór stołu i krzeseł do jadalni czy kuchni nie jest łatwym zadaniem, jednak kierując się kilkoma wytycznymi, możemy znacznie go sobie ułatwić. Pamiętajmy o tym, aby wszystkie elementy wnętrza tworzyły jedną, spójną całość. Dzięki temu wnętrze będzie przytulne i harmonijne.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny