KGHM Polska Miedź

KGHM Polska Miedź S.A (kiedyś Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi) to światowy lider w wydobyciu surowców metalicznych. W ubiegłym roku produkcja miedzi wyniosła 31,5 tysięcy ton (to o 2% więcej niż w 2021 roku). KGHM zajmuje się nie tylko wydobyciem miedzi, ale również srebra rafinowanego, złota, palladu i platyny, ołowiu, niklu oraz metali ziem rzadkich.

Główna siedziba Polskiej Miedzi mieści się na terenie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, nazywanego inaczej Lubińsko-Głowoskim Zagłębiem Miedziowym. Z kolei siedziba dyrekcji KGHM zlokalizowana jest w Lublinie. KGHM Polska Miedź S.A bardzo dobrze prosperuje. Łącznie zatrudnia ponad 30 tysięcy osób. Więcej można przeczytać na https://www.kghmzanam.com/.

Jastrzębska Spółka Węglowa

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A to niewątpliwie jeden z największych producentów węgla koksowego oraz ortokoksowego w naszym kraju. Działa od 1 kwietnia 1993 roku. Początkowo w skład JSW wchodziło aż siedem przedsiębiorstw górniczych, które z czasem przekształcono w jednoosobową spółkę. Warto zaznaczyć, że w lipcu 2011 roku Jastrzębską Spółkę Węglową odnotowano na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Obszar wydobycia JSW zlokalizowany jest na Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Grupa kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej zajmuje się produkcją i sprzedażą węgla kamiennego, węgla koksowego i koksu, a także materiałów węglopochodnych. Najważniejszymi odbiorcami produktów są kraje, takie jak: Polska, Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Włochy oraz Indie. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zatrudnionych jest około 28 tysięcy osób.

Polska Grupa Górnicza

Polska Grupa Górnicza jest czołowym producentem w sektorze górnictwa węgla kamiennego w całej Unii Europejskiej. Spółka ta została utworzona 16 stycznia 2015 roku po to, aby przejąć majątek wraz z wszystkimi zobowiązaniami upadającej Kompanii Węglowej. Od tego dnia 11 kopalni węglowych, 4 zakłady oraz ponad 30 tysięcy pracowników stało się niejako "własnością" Polskiej Grupy Górniczej.

Rok później - 1 kwietnia 2017 roku PGG nabyła Katowicki Holding Węglowy wraz z przynależnymi do niego kopalniami. W tym samym roku, w grudniu Polska Grupa Górnicza została przekształcona na spółkę akcyjną (ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

prace wydobywcze
Największe firmy z sektora górniczego w Polsce

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A jest zdecydowanym liderem w wydobyciu węgla kamiennego. Siedziba firmy mieści się we wsi Bogdanka, niedaleko Lublina. Natomiast sam obszar górniczy zlokalizowany jest w gminie Puchaczów. Na tym terenie Lubelski Węgiel "Bogdanka" funkcjonuje ponad 40 lat. Zyski, jakie odnotowuje spółka są zdumiewające. Nic dziwnego, że Bogdanka uchodzi za najbardziej dochodową firmę sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

Lubelski Węgiel Bogdanka zatrudnia kilka tysięcy osób. Na tle innych firm wyróżnia się przede wszystkim satysfakcjonującymi osiągami, wydajnością wydobycia węgla kamiennego, a także rozbudowaną koncepcją rozwoju. Dostarczany przez Bogdankę węgiel kamienny wykorzystywany jest głównie do produkcji elektrycznej i cieplnej. Nierzadko dodaje się go do cementu. Odbiorcami surowca są podmioty należące do branży elektroenergetycznej.

Tauron Wydobycie S.A

Tauron Wydobycie S.A jest spółką należącą do grupy kapitałowej Tauron. Zajmuje się pozyskiwaniem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego. Spółka prosperuje od 2006 roku. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Południowy Koncern Węglowy. W 2007 roku dołączyła do grupy Tauron, gdzie działa do dnia dzisiejszego. W skład Tauron Wydobycie S.A wchodzą trzy następujące zakłady górnicze: ZG Sobieski (Jaworzno), ZG Janina (Libiąż) oraz ZG Brzeszcze.

Odbiorcą węgla kamiennego, dostarczanego przez Tauron Wydobycie S.A są głównie elektrownie i elektrociepłownie. Indywidualni Klienci mogą skorzystać z możliwości zakupu paliw węglowych (np. ekogroszek).

Producenci maszyn górniczych

Wydobywanie surowców może odbywać się na różne sposoby. Niemniej jednak do tego celu niezbędne są odpowiednie maszyny. Dzięki nim cały proces wydobywczy przebiega sprawnie oraz co najważniejsze - bezpiecznie. Producent maszyn i urządzeń dla sektora górniczego oferuje wysokiej jakości sprzęty, które doskonale spiszą się w systemach przeładunkowych, zespołach transportowych, skalnictwie i kopalniach odkrywkowych. W ofercie firmy znajdziemy między innymi: ładowarki kołowo-przegubowe, wozy samojezdne, udarowe i szczękowe zestawy kruszące, zwijarki taśmy czy wozy strzelnicze.

Producenci maszyn górniczych świadczą usługi z zakresu: realizacji inwestycji w formule EPC, utrzymania ruchów i remontu, transportu i spedycji oraz na terenie głębinowych zakładów wydobywczych (usługi górnicze, serwis maszyn, transport podziemny). Wykwalifikowany zespół współpracuje z czołowymi producentami i dostawcami. Cechuje go wszechstronność, solidność oraz zaangażowanie.

Podsumowanie

Górnictwo w Polsce rozwija się bardzo prężnie. W obecnych czasach funkcjonuje wiele firm zajmujących się wydobyciem i sprzedażą surowców energetycznych i metalicznych. Do największych należą: KGHM Polska Miedź, Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa Górnicza, Lubelski Węgiel "Bogdanka" oraz Tauron Wydobycie S.A. Oczywiście pozyskiwanie miedzi, węgla kamiennego czy innych materiałów byłoby niemożliwe bez użycia specjalistycznych maszyn.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej