Jak oszczędzać wodę w kuchni? Proste domowe sposoby na ograniczenie rachunków

Sposób 1 – oszczędzanie wody z kranu, rozwiązaniem perlator w kuchni

Jak oszczędzać wodę w kuchni? Najprostszym i bardzo skutecznym sposobem okazuje się zamontowanie perlatora. Jest to urządzenie, które nie wymaga od nas dodatkowej obsługi. Dzięki wyregulowaniu wielkości strumienia wody, możemy odczuwalnie ograniczyć jej wykorzystanie. Perlator to niewielka nakładka w kształcie sitka. Wystarczy ją zamontować na baterii. Mechanizm napowietrza strumień wody, a użytkownik ma wrażenie, że ilość cieczy wypływającej z kranu jest większa niż w rzeczywistości.

Perlator świetnie sprawdza się podczas płukania naczyń, może też być idealnym wyposażeniem kranu w łazience. Ciekawym rozwiązaniem jest również zamontowanie słuchawek z ogranicznikiem przepływu wody. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne przykłady urządzeń, których zastosowanie wpływa na praktyczne oszczędzanie wody.

Sposób 2 – jak oszczędzać wodę w kuchni przy zmywaniu? Przykłady do stosowania na co dzień

Istnieją proste zasady, których wprowadzenie pozwala na odczuwalne ograniczenie zużycia wody. Sposoby mogą obejmować ręczne zmywanie naczyń. Nie ma sensu wykorzystywać bieżącego strumienia wody podczas całego procesu zmywania. Na wstępie możemy dokładnie wyszorować naczynia w pełnym wody zlewozmywaku lub włożonej do niego misce, a dopiero później opłukać strumieniem bieżącej wody. Są to proste przykłady, które możemy zastosować na co dzień.

Drugim, jeszcze skuteczniejszym sposobem na zaoszczędzenie swojego czasu i oszczędzanie wody, jest zakup zmywarki. Szacuje się, że zamontowana w kuchni zmywarka może zużywać o 30% mniej wody w porównaniu do zmywania ręcznego. Najlepiej sprawdzają się urządzenia o wysokiej klasie efektywności (np. z programami ECO).

Obsługując zmywarkę, stosujmy proste zasady ekonomicznego zmywania. Wystarczy uruchamiać zmywarkę jedynie wtedy, gdy jest już całkowicie zapełniona. Pozwoli to nie tylko na oszczędzanie wody, ale i na ograniczenie zużycia prądu.

3 – domowe sposoby na ponowne wykorzystanie wody

Jak oszczędzać wodę z kranu? Przygotowując posiłki w kuchni, często płuczemy warzywa i owoce. Jest to idealna okazja do pozyskania wody, która przyda się do podlewania roślin lub spłukiwania toalety. Wystarczy wykorzystać miseczkę, w którą będzie wpadała woda z opłukiwania produktów spożywczych. Jest to czysta ciecz, nadająca się do podlewania kwiatów lub spłukiwania toalety.

Inne przykłady, które możemy wykorzystać na co dzień to płukanie naczyń. Woda z płynem do mycia naczyń jest idealnym preparatem przeciwko mszycom i chwastom ogrodowym. Wystarczy nalać ją do buteleczki z atomizerem, a następnie delikatnie spryskać roślinę. Pozostałą wodę z płukania naczyń można wykorzystać do mycia podłóg.

Oszczędzanie wody w domu – praktyczne sposoby na łazienkę

Sposób 4 – szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie

Szybki prysznic to kolejny sposób, który możemy wykorzystać na co dzień. Duża wanna może zużywać ponad 150 litrów wody na jedną kąpiel. Jest to kilkukrotnie więcej w porównaniu do zużycia wody, której potrzebujemy na krótki prysznic. Wprowadzenie zasady korzystania z prysznica zamiast wanny, z pewnością przełoży się na ograniczenie rachunków za wodę.

Osoby, które nie chcą rezygnować z relaksującej kąpieli, mogą wprowadzić podstawowe zasady oszczędzania. Wanna nie musi być wypełniona po brzegi. Podczas jej napełniania warto na bieżąco kontrolować temperaturę. Dzięki temu upewnimy się, że kąpiel będzie najbardziej komfortowa. Kontrola temperatury ograniczy też potrzebę dodatkowego dolewania gorącej lub zimnej wody do kąpieli.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Sposób 5 – oszczędzanie wody podczas mycia włosów i mycia zębów

Nawet najprostsze zasady oszczędności mogą wpłynąć na ograniczenie zużycia wody. Dobre przykłady to mycie zębów oraz mycie włosów. Wiele osób odkręca kran podczas szczotkowania zębów. Podobne nawyki dotyczą nakładania szamponu lub mydlenia ciała, co zazwyczaj zajmuje kilka chwil. Chwilowe zakręcenie kurka z nieużywaną, ciepłą wodą pozwoli na ograniczenie zużycia.

Inne przykłady to mycie rąk w umywalce. Wystarczy, że lekko przykręcimy kurek z wodą. Mydlenie dłoni nie wymaga wykorzystania wody, potrzebujemy jej dopiero podczas płukania. Dlatego proste, wprowadzane na co dzień zasady mogą spowodować odczuwalne oszczędzanie wody.

Sposób 6 - Oszczędzanie wody w instalacji, czyli naprawa zepsutych urządzeń

W domu znajdziemy kilka punktów hydraulicznych. Są to wszystkie umywalki, baterie i spłuczki WC. Co pewien czas warto dokonać przeglądu stanu technicznego wszystkich urządzeń. Okazuje się bowiem, że kran cieknący w kuchni lub w łazience, może wygenerować dodatkowe zużycie wody. Ubytek wody w cieknącym kranie nie wydaje się duży, jednak cieczy ubywa na co dzień. Jeśli przeliczymy to na cały rok, możemy uzyskać zaskakująco wysoki wynik.

Idealne przykłady to wolno przeciekające krany. Załóżmy, że z kranu wydobywa się tylko 100 mililitrów wody na godzinę. W przeliczeniu na całą dobę daje to wartość 2400 mililitrów. W skali roku przez przeciekający kran wypłynie ponad 87 litrów wody. Jeśli w domu znajduje się kilka nieszczelnych punktów poboru wody, wówczas utrata jest jeszcze bardziej odczuwalna.

Sposób 7 – zakup ekologicznej spłuczki do WC

Proste domowe sposoby na oszczędzenie wody można wspomagać poprzez zakup odpowiednich elementów armatury sanitarnej. W każdej łazience znajduje się regularnie użytkowane WC. Co ciekawe, wybór spłuczki może mieć niemały wpływ na zużycie wody w domu.

Tradycyjne spłuczki kompaktowe posiadają jeden przycisk, który uwalnia spłukiwanie wody. W momencie naciśnięcia przycisku, zbiornik zostaje całkowicie opróżniony. Średnie zużycie wody potrzebnej do jednego spłukania może wynosić nawet około 9 litrów. Dlatego alternatywą są bardziej ekologiczne spłuczki z podwójnym systemem spłukiwania. Spłuczka posiada dwa przyciski. Naciśnięcie mniejszego uwalnia około 3 litry wody. Drugi, większy przycisk może uwalniać 6 litrów.

Oszczędzanie wody, czyli sposoby na to, jak oszczędzać wodę bez większego wysiłku
Oszczędzanie wody w łazience, czyli jak oszczędzać wodę prostymi sposobami

Jak oszczędzać wodę? Wystarczy regularnie wykorzystywać mniejszy przycisk spłuczki. W ten sposób uzyskujemy oszczędność do 6 litrów wody na każdym spłukaniu. Zakup regulowanej spłuczki będzie tym bardziej opłacalny, im większa liczba mieszkańców i częstsze używanie toalety. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuł o oszczędzaniu wody.

Proste domowe sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie

Sposób 8 – wykorzystanie deszczówki

Niektóre domowe sposoby oszczędzania możemy wykorzystać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Najprostszą i ekologiczną metodą okazuje się wykorzystywanie wody deszczowej. W czasie intensywnych opadów deszczu mamy dostęp do czystej, miękkiej wody. Możemy zbierać ją w pojemnikach ustawionych pod rynnami. Zgromadzona w ten sposób woda przyda się do podlewania ogrodu.

Co ciekawe, deszczówka świetnie sprawdza się również do podlewania kwiatów w domu. Jest zdrowsza dla roślin doniczkowych niż woda z kranu. Podlewanie wodą deszczową może przynieść efekty w postaci znacznie lepszego wzrostu i efektownego wyglądu roślin. Przy dużej liczbie kwiatów w domu, możemy oszczędzić po kilkanaście litrów wody w miesiącu.

Sposób 9 – efektywne podlewanie kwiatów

Domowe sposoby podlewania roślin sprawdzają się także na zewnątrz. Kwiaty, które znajdują się w okresie kwitnienia, mogą posiadać całkiem spore zapotrzebowanie na deszczówkę. To, kiedy je podlewamy, będzie miało wpływ na rozwój rośliny, a także na zapotrzebowanie wodne.

Jak oszczędzać wodę do podlewania roślin? Po pierwsze nigdy nie podlewamy roślin w momencie działania silnych promieni słonecznych. Jest to ważne ze względu na dwa aspekty. Po pierwsze, woda i tak bardzo szybko wyparuje, a podlewanie będzie mniej efektywne. Po drugie, kropelki wody na liściach połączone z działaniem silnych promieni słonecznych mogą doprowadzić do poparzenia rośliny.

Dlatego znacznie bezpieczniejszym dla roślin i bardziej ekologicznym sposobem jest podlewanie wczesnym rankiem i wieczorem. Jest to idealny moment na zraszanie trawników, nawadnianie przydomowych upraw i rabatek kwiatowych. Przy okazji zwróćmy uwagę na ustawienia systemów zraszania.

Sposób 10 – Jak oszczędzać wodę w basenie?

Domowe sposoby na oszczędzanie wody to jedynie początek naszych możliwości. W lato na wielu polskich posesjach pojawiają się baseny ogrodowe. To idealne miejsce na ochłodę i atrakcja dla rodziny. Baseny ogrodowe mogą posiadać pojemność od kilkudziesięciu do kilku tysięcy litrów. Najprostszym sposobem na oszczędzenie wody byłaby rezygnacja z basenu. Jednak osoby, które nie chcą rezygnować z tej ogrodowej przyjemności, również mogą wykorzystywać wodę w sposób racjonalny. Okazuje się, że umiejętna eksploatacja basenu może wpłynąć na zaoszczędzenie wody.

Jak oszczędzać wodę w basenie? Duża część wody znika z basenu poprzez zjawisko parowania. Dlatego najlepszą metodą jest wykorzystanie specjalnych osłon, które znajdują się tuż nad taflą wody. Jednocześnie jest to zabezpieczenie przez zabrudzeniem basenu w czasie, w którym z niego nie korzystamy.

W większym basenie ogrodowym warto też zastosować wydajny filtr wody. Jest to urządzenie, które skutecznie oczyszcza wodę i poprawia jej parametry. Brak filtra może skutkować szybkim zanieczyszczeniem i koniecznością wymiany wody. Obecnie w ofertach sprzedaży znajduje się też wiele specjalistycznych preparatów basenowych. Dobrym przykładem jest aktywny tlen oraz płyn, który pomaga uzyskać prawidłowe pH. Dzięki nim w wodzie nie namnażają się glony, a my możemy cieszyć się kąpielami w basenie przez dłuższy czas.

ikona podziel się Przekaż dalej