Oszczędzanie wody

Sposobów na oszczędzanie wody jest bardzo dużo. Warto się nimi zainteresować nie tylko ze względu na chęć obniżenia zbyt wysokich rachunków, ale także z przyczyn ekologicznych. Wśród metod oszczędzania wody można wskazać zmianę codziennych nawyków, na przykład mycie zębów przy zakręconym kranie czy też inwestycje, na przykład w postaci budowy zbiornika na deszczówkę. Wszelkie działania przyczynią się do oczekiwanych rezultatów – ochrony środowiska i znacznej oszczędności pieniędzy.
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - schemat instalacji i porady
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - schemat instalacji i porady
Zbiornik na deszczówkę w Twoim domu - sprawdzamy ceny i korzyści
Zbiornik na deszczówkę w Twoim domu - sprawdzamy ceny i korzyści
Kiedy twardość wody nie jest jedynym problemem...
Kiedy twardość wody nie jest jedynym problemem...
Jak zmniejszyć rachunki za wodę? Poznaj 5 skutecznych sposobów!
Jak zmniejszyć rachunki za wodę? Poznaj 5 skutecznych sposobów!

Oszczędzanie wody – najlepsze sposoby

Koszty wody w ostatnim czasie gwałtownie wzrosły. Teraz, wraz z kosztem odprowadzania ścieków, stanowią bardzo dużą część comiesięcznych kosztów utrzymania rodziny. Rachunki za wodę są zdecydowanie najwyższe. Jednak to nie jest jedyny powód, dla którego warto ją oszczędzać. Znaczenie ma także oczywiście ekologia. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile litrów wody marnujemy, wykonując zwykłe, codzienne czynności. Na szczęście jest wiele metod oszczędzania wody. W sieci znajdziesz na pewno listy 10 sposobów, które ci w tym pomogą. My przedstawiamy te najbardziej skuteczne, które z łatwością będziesz mógł wprowadzić w życie. To jak z oszczędzaniem energii. Nie musisz robić remontów i zmieniać całego swojego trybu życia, by wprowadzić znaczne oszczędności.

Jak oszczędzać wodę w domu – większe inwestycje

Jedną z najbardziej efektownych metod oszczędzania wody jest używanie deszczówki. Chociaż nie nadaje się ona do mycia czy spożywania, możesz ją wykorzystać do podlewania ogródka, mycia samochodu lub kostki brukowej, a także do spłukiwania w toalecie. To bardzo wygodne rozwiązanie – w każdym z tych przypadków używa się w ciągu roku wiele metrów sześciennych wody. Teraz masz ją za darmo, co pozwoli na oszczędność około 40% wszystkich wydatków. Wystarczy tylko zamontować zbiornik na deszczówkę. Inwestycja jest spora, ale dość szybko się zwróci, co sam zauważysz po przychodzących rachunkach za wodę.

Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie perlatorów na kranach. Te niewielkie urządzenia pozwolą na zużywanie mniejszej ilości wody w czasie brania prysznica lub mycia naczyń. „Napompowują” strumień drobinkami powietrza, więc robi się on większy. Dzięki temu oszczędzanie wody będzie się odbywało jakby mimochodem. Zamontowanie perlatorów nie oznacza wcale dużego wydatku. Co prawda baterie z wbudowanymi perlatorami są nieco droższe od standardowych, jednak różnica błyskawicznie się zwróci. Warto o tym pomyśleć już na początku projektowania mieszkania.

Metody oszczędzania wody: drobne zmiany codziennych nawyków

Może się to wydawać nieprawdziwe, jednak okazuje się, że bardzo dużą oszczędność możemy wprowadzić decydując się na kilka drobnych zmian w naszych codziennych nawykach. Listy 10 sposobów na oszczędzanie wody wskazują przede wszystkim na takie zmiany jak krótki prysznic zamiast długich kąpieli czy zakręcanie cieknących kranów. Jednak sposobów na oszczędzanie wody w domu jest znacznie więcej.

Jak oszczędzać wodę w domu? Po pierwsze napraw instalację. Nieszczelne uszczelki, cieknące krany, źle działające spłuczki – aż trudno uwierzyć, że sprawiają, że znika około 30 litrów wody dziennie. Ponadto skup się na drobiazgach. Zakręcaj kran w trakcie mycia zębów lub golenia – w końcu w ciągu minuty z kranu wypływa około 9 litrów. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą – każde przemyte naczynie wypłucz w misce. Efekt będzie taki sam, a uda ci się dużo zaoszczędzić. Nie napełniaj garnków i czajników po brzegi. Nie wykorzystasz całej zagotowanej wody, raczej wylejesz ją w zniecierpliwieniu, że tak wolno się gotuje. Dopasowanie ilości wody do swoich potrzeb pomaga także oszczędzać energię i gaz.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij