Sposoby na oszczędzanie wody w domu

Koszty wody, zwłaszcza w dużych miastach rosną gwałtownie już od kilku lat. Wydatki na wodę wielu gospodarstw domowych każdego roku rosną przynajmniej o kilkanaście procent i stanowią już poważny wydatek w domowym budżecie. Co więc można zrobić, aby oszczędzać na wydatkach za wodę?

Rozpoczynasz remont mieszkania? A może budowę domu? Skorzystaj z naszego bezpłatnego kalkulatora kosztów budowy i remontu i dowiedz się, ile wydasz!

Dla każdego mieszkania

Mamy niezliczoną ilość sposobów oszczędzania wody. Najlepiej pomyśleć o tym wraz z budową domu, od podstaw wyposażając go w systemy odnawiania wody. Mimo że nie można jej ponownie używać do picia, to doskonale nadaje się do podlewania ogródków, sprzątania pomieszczeń czy mycia samochodów. Takie instalacje pozwalają wprowadzić znaczne oszczędności, nawet do 40 % zużycia.

Warto zainwestować także w urządzenia, które charakteryzują się niskim zużyciem wody oraz energii. Pralka o dobrych parametrach oraz zmywarka są doskonałymi przykładami urządzeń, które pozwolą zaoszczędzić duże kwoty dzięki nowym rozwiązaniom technicznym.

W starych budynkach należy sprawdzić szczelność wszystkich domowych instalacji. Na przykład naprawa cieknącego kranu może pomóc nam zaoszczędzić nawet 30 litrów na dobę. Montaż takich urządzeń, jak spłuczki dozujące i perlatory to kolejne oszczędności. Sprawna instalacja, to aż 20 tys. litrów zaoszczędzonej wody w ciągu roku.

Dla domu jednorodzinnego

Zużycie wody przez pralkę, wannę, prysznic, wykres informuje ile wody zużywamy podczas kąpieli czy spłukiwania wodyW domach jednorodzinnych możliwości są jeszcze większe. Doskonałym rozwiązaniem będzie wykopanie sztucznego zbiornika, który zgromadzi wodę deszczową. Poważnym krokiem w stronę oszczędności jest zainwestowanie w instalację pozwalającą gromadzić deszczówkę. Takie systemy nie są zbyt drogie, koszt najtańszych zbiorników zaczynają się już od 150 zł (bardzo duży zbiornik – 3000 litrów to koszt około 3.000 zł). Woda zbierana jest z rynien dachowych, więc ewentualne dodatkowe koszty wiążą się z odprowadzeniem wody z rynien do zbiornika. Taką wodę można wykorzystać na przykład do podlewania ogrodu, czy spłukiwania toalet. Zdecydowanie nie polecamy jej do kąpieli, mycia naczyń, a zwłaszcza do spożycia. Taka instalacja może zredukować zużycie wody nawet o 80%.

Najważniejsze… przyzwyczajenia!

Nie należy zapominać o nieco prostszych sposobach wynikających ze zmiany naszych przyzwyczajeń. Zbyt wysoka eksploatacja wody wiąże się z częstymi kąpielami, nadmiernym używaniem spłuczki w toalecie itp. Podczas mycia zębów czy golenia, woda spływa z kranu
w tempie 9 litrów na minutę. Zakręcenie kurka w ich trakcie to często bardzo duża oszczędność. Kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi, to zużycie aż 100 litrów wody, a 10 minutowy prysznic to nawet 200 litrów. Warto o tym pamiętać podczas codziennych czynności.

Oszczędzanie wody – najlepsze sposoby

Koszty wody w ostatnim czasie gwałtownie wzrosły. Teraz, wraz z kosztem odprowadzania ścieków, stanowią bardzo dużą część comiesięcznych kosztów utrzymania rodziny. Rachunki za wodę są zdecydowanie najwyższe. Jednak to nie jest jedyny powód, dla którego warto ją oszczędzać. Znaczenie ma także oczywiście ekologia. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile litrów wody marnujemy, wykonując zwykłe, codzienne czynności. Na szczęście jest wiele metod oszczędzania wody. W sieci znajdziesz na pewno listy 10 sposobów, które ci w tym pomogą. My przedstawiamy te najbardziej skuteczne, które z łatwością będziesz mógł wprowadzić w życie. To jak z oszczędzaniem energii. Nie musisz robić remontów i zmieniać całego swojego trybu życia, by wprowadzić znaczne oszczędności.

Jak oszczędzać wodę w domu – większe inwestycje

Jedną z najbardziej efektownych metod oszczędzania wody jest używanie deszczówki. Chociaż nie nadaje się ona do mycia czy spożywania, możesz ją wykorzystać do podlewania ogródka, mycia samochodu lub kostki brukowej, a także do spłukiwania w toalecie. To bardzo wygodne rozwiązanie – w każdym z tych przypadków używa się w ciągu roku wiele metrów sześciennych wody. Teraz masz ją za darmo, co pozwoli na oszczędność około 40% wszystkich wydatków. Wystarczy tylko zamontować zbiornik na deszczówkę. Inwestycja jest spora, ale dość szybko się zwróci, co sam zauważysz po przychodzących rachunkach za wodę.

Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie perlatorów na kranach. Te niewielkie urządzenia pozwolą na zużywanie mniejszej ilości wody w czasie brania prysznica lub mycia naczyń. „Napompowują” strumień drobinkami powietrza, więc robi się on większy. Dzięki temu oszczędzanie wody będzie się odbywało jakby mimochodem. Zamontowanie perlatorów nie oznacza wcale dużego wydatku. Co prawda baterie z wbudowanymi perlatorami są nieco droższe od standardowych, jednak różnica błyskawicznie się zwróci. Warto o tym pomyśleć już na początku projektowania mieszkania.

Metody oszczędzania wody: drobne zmiany codziennych nawyków

Może się to wydawać nieprawdziwe, jednak okazuje się, że bardzo dużą oszczędność możemy wprowadzić decydując się na kilka drobnych zmian w naszych codziennych nawykach. Listy 10 sposobów na oszczędzanie wody wskazują przede wszystkim na takie zmiany jak krótki prysznic zamiast długich kąpieli czy zakręcanie cieknących kranów. Jednak sposobów na oszczędzanie wody w domu jest znacznie więcej.

Jak oszczędzać wodę w domu? Po pierwsze napraw instalację. Nieszczelne uszczelki, cieknące krany, źle działające spłuczki – aż trudno uwierzyć, że sprawiają, że znika około 30 litrów wody dziennie. Ponadto skup się na drobiazgach. Zakręcaj kran w trakcie mycia zębów lub golenia – w końcu w ciągu minuty z kranu wypływa około 9 litrów. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą – każde przemyte naczynie wypłucz w misce. Efekt będzie taki sam, a uda ci się dużo zaoszczędzić. Nie napełniaj garnków i czajników po brzegi. Nie wykorzystasz całej zagotowanej wody, raczej wylejesz ją w zniecierpliwieniu, że tak wolno się gotuje. Dopasowanie ilości wody do swoich potrzeb pomaga także oszczędzać energię i gaz.