Poliwęglan lity – właściwości

Poliwęglan posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest podatny na obróbkę (porównywalnie do plexi (zobacz na plasticexpress.pl). Dzięki temu może przybierać dowolną formę i dostosować się do preferencji klienta. Kolejną zaletą jest 25-krotnie większa odporność na uszkodzenia mechaniczne niż w przypadku szkła. Zwiększa to możliwości zastosowania tego materiału. Co więcej, płyty poliwęglanowe charakteryzują się przezroczystością porównywalną do szkła przy mniejszej wadze i dobrej termoizolacyjności. Płyty poliwęglanowe są dostępne w kilku wariantach strukturalnych:

  • poliwęglan lity mleczny,
  • poliwęglan lity dymiony,
  • poliwęglan lity bezbarwny.

Z pozoru jest to materiał podobny do szkła akrylowego, jednak różnice między poliwęglanem litym a pleksą w wielu płaszczyznach są znaczne.

Poliwęglan na wymiar jako zadaszenie

Właściwości poliwęglanu litego sprawiają, że świetnie się on sprawdza jako różnego rodzaju zadaszenie. Bardzo popularne są niewielkie zadaszenia wykonane z poliwęglanu nad drzwiami wejściowymi do budynku. Co więcej, praktyczność tego materiału umożliwia stosowanie go w zadaszeniach pasażów handlowych i targowisk. Dzięki dobrej plastyczności poliwęglanu może on być formowany w zaokrąglone zadaszenia lub proste płyty poliwęglanowe na wymiar. Poliwęglan lity znalazł zastosowanie również w większych obiektach. Doskonale sprawdza się, jako świetliki w galeriach handlowych. Poliwęglan to materiał, który przez wiele lat nie traci swoich właściwości wytrzymałościowych, dlatego spotyka się go również, jako zadaszenie stadionów i innych hal sportowych.

Płyty z poliwęglanu, jako przegrody pionowe

Analogicznie do zastosowań poliwęglanu na dachach, świetnie się on sprawdza również w przypadku przegród pionowych. Poliwęglan znalazł zastosowanie jako ścianki działowe w biurach i domach. W tym przypadku dużym atutem jest dobra izolacyjność termiczna i akustyczna materiału. Poliwęglan lity można spotkać również jako elementy składowe szklarni, ogrodów zimowych, werand lub altan. Materiał ten skutecznie chroni przed wiatrem, jednocześnie przepuszczając promienie słoneczne. W budownictwie komercyjnym poliwęglan stosuje się przede wszystkim jako zabezpieczenie witryn sklepowych czy też jako ekrany akustyczne montowane przy drogach szybkiego ruchu.

Poliwęglan lity – inne zastosowania

Biorąc pod uwagę zastosowanie poliwęglanu w budownictwie, nie można zapominać o urządzeniach ochronnych i narzędziach, które posiadają elementy wykonane z tego materiału. Mowa tu przede wszystkim o okularach i przesłonach ochronnych. Poliwęglan skutecznie chroni oczy i głowę przed różnego rodzaju odpryskami. Z tego samego powodu materiał ten stosuje się jako zabezpieczenia kabin i osłony dla różnego rodzaju maszyn. Poliwęglan można wykorzystać jako zamiennik szkła w stolarce okiennej i drzwiowej. Sprawdza się to głównie w przypadkach, gdy okna lub drzwi są narażone na częste uszkodzenia. Ostatnim krzykiem mody są nowoczesne sufity podwieszane wykonane z poliwęglanu.

Poliwęglan lity to materiał, który posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jego właściwości pozwalają na stosowanie go, nawet w ekstremalnych warunkach. Świetnie sprawdza się nie tylko w trakcie budowy domu, ale również w budownictwie przemysłowym. Popularność poliwęglanu ciągle rośnie, a oprócz trwałości, podatności na obróbkę i walorów estetycznych, wyróżnia go niska cena.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 73,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny