Czym jest agregat prądotwórczy? 

Agregat prądotwórczy jest inaczej zwany generatorem prądotwórczym. Jest to urządzenie elektromagnetyczne, które może stanowić samodzielne źródło prądu elektrycznego. Działanie agregatu prądotwórczego polega na zmianie energii mechanicznej w energię elektryczną. Wydawać by się mogło, że proces zamiany to prosty proces, jednak praca agregatu jest dość skomplikowana. Generowanie prądu elektrycznego jest możliwe dzięki wielu zdarzeniom fizycznym, a zwłaszcza dzięki indukcji elektromagnetycznej. Na rynku występuje wiele rodzajów agregatów prądotwórczych. Wśród nich wyróżnia się między innymi generatory zasilania awaryjnego, ciągłego, wersje stacjonarne oraz przenośne. Różnić się może także napęd agregatu prądotwórczego. Na rynku znane są wersje spalinowe oraz diesel. 

Z jakich części składa się agregat prądotwórczy? 

Agregat prądotwórczy składa się z dwóch części, jest to stojan i wirnik. Prądnica do agregatu prądotwórczego odpowiada za przekształcenie ruchu obrotowego w napięcie zmienne. Jest więc odpowiedzialna za generowanie prądu. Działanie prądnicy można porównać do schematu działania alternatora w samochodzie. Oczywiście oba te urządzenia różni podstawowa kwestia napędu. W przypadku alternatora jest to pasek, natomiast prądnica jest napędzana za pomocą wału pędnego. Agregaty prądotwórcze nie mogą istnieć bez prądnicy. Aby mieć pewność, że działanie agregatu prądotwórczego nie będzie budziło zastrzeżeń warto zainwestować w wysokiej jakości prądnice. Przed zakupem należy skrupulatnie sprawdzić dane techniczne urządzenia, jego moc. Warto zwrócić uwagę na prądnice sprawdzonych producentów, aby mieć pewność, że agregat nie zawiedzie. Prądnica do agregatu prądotwórczego (sprawdź na: https://sumeramotor.pl/produkty/pradnice-linz-electric/) ma szczególne znaczenie dla działania całego agregatu, dlatego warto zaufać specjalistom.  

Znaczenie agregatów prądotwórczych w codziennym życiu 

Życie bez prądu jest niezwykle trudne. Agregaty prądotwórcze znajdują swoje zastosowanie zarówno w życiu codziennym, jak i przemyśle. Urządzenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie prąd elektryczny nie może dotrzeć. Za pomocą agregatu dostarczymy energię do trudnodostępnych miejsc takich jak chociażby ogródki działkowe. Coraz częściej wykorzystuje się je na wsiach, w których każda niepogoda może wiązać się z awarią zasilania. Korzystanie z baterii stopniowo traci swoich zwolenników. Awaryjne zasilanie za pomocą akumulatorów nie sprawdza się w przypadku dużych problemów. Bez agregatów prądotwórczych trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie dużych gospodarstw rolnych czy zakładów pracy. W przypadku tych pierwszych często od zasilania zależy życie zwierząt. Z kolei zakłady pracy nie mogą pozwolić sobie na długie przestoje na liniach produkcyjnych.

Brak energii elektrycznej może powodować ogromne straty w wielu gałęziach biznesu. Agregaty posłużą także zaradnym gospodarzom. Dzięki nim użytkownik zyska całkowitą niezależność w przypadku awaryjnych sytuacji. Zarówno cały agregat, jak i komponenty takie jak prądnica do agregatu prądotwórczego warto kupić ze sprawdzonych źródeł. 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej