Skup złomu - gdzie, za ile i jakie rodzaje złomu można sprzedać?

Skup złomu należy uważać za ważne miejsce. Każda firma tego typu skupuje metalowe materiały przeznaczone do recyklingu. Są to między innymi odpady produkcyjne, zezłomowane samochody czy metalowe przedmioty niezdatne do naprawy. Dużą polarnością cieszy się też skup puszek z aluminium. W tym artykule opisujemy rodzaje złomu, które można sprzedawać. Podajemy też ceny poszczególnego złomu. Zwracamy uwagę na duże miasta oraz podział na województwa.

Jakie rodzaje metalu przyjmuje skup złomu?

Praktycznie każdy skup złomu przyjmuje złom stopowy. W skrócie są to materiały, w których oprócz węgla zastosowano inne dodatki stopowe. Jest to, więc na przykład żeliwo, stal nierdzewna, stal kwasoodporna lub narzędziowa. Kolejną kategorią jest tak zwany złom stalowy wsadowy. Jest przygotowany do bezpośredniego wytapiania w piecu hutniczym. Najczęściej są to blachy i taśmy, stalowe liny, szyny, kawałki rur i prętów. Tymczasem złom niewsadowy, kolejna grupa metalu, nie nadaje się do bezpośredniego wykorzystania. Najpierw należy poddać go obróbce ręcznej lub mechanicznej. W ten sposób zyskuje odpowiednią masę, wymiary i skład chemiczny.

W skupach złomu można sprzedawać też nieco inne materiały. Szczególny nacisk kładzie się na skup metali kolorowych. Są to po prostu metale inne niż żelazo. Trzeba też wiedzieć, że złom kolorowy to również stopy niezawierające żelaza. Do metalu innego niż żelazo zalicza się aluminium, miedź, ołów, cynę i cynk. Skup złomu zazwyczaj przyjmuje każdy z tych materiałów. Do stopów niezawierających żelaza należy mosiądz oraz brąz. Równie chętnie przyjmowane w skupach. Wiemy, więc co można sprzedawać w skupach. Przychodzi, zatem czas na cennik sprzedaży poszczególnych metali.

Ceny złomu stalowego, skup puszek i żeliwa

Nasz przegląd rozpoczniemy od grubej stali o grubości przekraczającej 4 mm. Przykładowy cennik dotyczy województwa dolnośląskiego i jego stolicy. Otóż we Wrocławiu za kilogram grubej stali płaci się 60 do 85 groszy. Oczywiście w poszczególnych skupach cena może się różnić, lecz mieści się w tym przedziale. Podobnie jest w przypadku wszystkich większych miast w województwie. Jeśli zaś chodzi o skup puszek stalowych, proponowane ceny to przedział 25-35 groszy za kilogram. Jeśli mamy jej w nadmiarze, opłaca się sprzedawać stal kwasoodporną. W zależności od jej klasy, za kilogram dostaniemy od 2,70 do 3,80 zł. Ceny w pozostałych częściach kraju utrzymują się na podobnych poziomach.

Każdy skup złomu przyjmuje też stal cienką, jej grubość nie przekracza 4 mm. Cennik za kilogram jest bardzo podobny w każdym województwie. Średni przedział to 50-70 groszy. Teraz możemy przejść do kolejnego, chętnie kupowanego metalu. Żeliwo, bo o nim mowa, to stop żelaza z węgłem i innymi dodatkami jak krzem, mangan, fosfor czy siarka. W województwie dolnośląskim za kilogram tego materiału płaci się od 75 do 90 groszy. Niemal takie same warunki proponują skupy w mazowieckim i zachodniopomorskim. W innych regionach płaci się przeważnie 70-80 groszy za kilogram.

Złom kolorowy – skup puszek aluminiowych i aluminium

Warto od czasu do czasu odwiedzić skup puszek aluminiowych. Niezliczona liczba napojów czy innych produktów znajduje się w pojemnikach tego typu. W skali miesiąca można zebrać naprawdę pokaźną kolekcję puszek. Sprzedając je pomagamy chronić środowisko i przy okazji możemy, co nieco zarobić. Tym razem przykładem będą skupy w Warszawie i pozostałych miastach województwa mazowieckiego. W samej stolicy za kilogram puszek płaci się około 4,60 zł. Oczywiście kwota w poszczególnych miejscach może się nieznacznie różnić. W skali całego województwa cena za kilogram utrzymuje się w przedziale 3,70-4,80 zł.

Po puszkach przechodzimy do aluminium w innej formie. W skupach przyjmuje się profile z tego materiału, zarówno zanieczyszczone jak i niemalowane. Sprzedawać można też rozbrojone felgi aluminiowe, elementy niesortowane, blachy, pręty i linki elektryczne. Za czyste profile zainkasujemy około 4,50-5,30 zł/kg. Profile zanieczyszczone są skromniej wyceniane. Za kilogram dostaniemy 4,40-5,20 zł. Wysokie ceny osiągają felgi z aluminium. Inkasowane kwoty utrzymują się w przedziale 5,20-6 zł/kg. Podane ceny dotyczyły województwa mazowieckiego. W pozostałych regionach dolna cena może być wyższa lub niższa o kilka groszy. Podobnie jest z górną granicą. Przed nami kolejny złom kolorowy.

Skup metali kolorowych innych niż aluminium

Wspominany już złom kolorowy(poza aluminium) to miedź, ołów, cyna, cynk, brąz i mosiądz. W każdym skupie w naszym kraju można z powodzeniem sprzedawać te materiały. Dla przykładu w Krakowie za kilogram miedzi Milibera dostaniemy około 20 zł. W całym małopolskim miedź w kawałkach kosztuje od 18 do 18,60 zł/kg. Skup metali kolorowych to miejsce gdzie sprzedamy też jedną z odmian miedzi, czyli podbiał. Krajowe ceny tego surowca tworzą przedział 17-20 zł/kg. Zatem, jeśli takowy mamy, warto pozbyć się nadmiaru miedzi. Na koniec zajmiemy się innymi metalami kolorowymi.

Skup metali kolorowych

Sprzedawany materiał

Brąz niemagnetyczny

Czysty ołów

Mosiądz podbiał

Cynk

Cyna 100

Średni cennik

Przedział cenowy dla całego kraju to 17-18,50 zł/kg.

Przedział cenowy bez podziału na województwa to 5,20-6,40 zł/kg.

Przedział cenowy dla całego kraju to 11,20-13,90 zł/kg.

Przedział cenowy bez podziału na województwa to 5,10-7,50 zł/kg.

Przedział cenowy dla całego kraju to 47-63 zł/kg.