Zaplanuj swoją pracę

Pierwszym krokiem ku efektywności w home office jest zaplanowanie każdego dnia. Warto podzielić go na etapy – w określonym czasie zajmuj się wyłącznie zadaniami biurowymi, a resztę poświęć na obowiązki domowe. Określ, ile minut czy godzin chcesz przeznaczyć na poszczególne czynności.  

Oprócz przygotowania planu rób sobie 10-15 minutowe przerwy od pracy. W tym czasie możesz odkurzyć, wynieść śmieci czy załadować zmywarkę. Nie tylko dobrze wykorzystasz ten czas, ale też odświeżysz umysł. Ruch ma dobry wpływ na organizm, zwłaszcza gdy dużo czasu spędzasz przed komputerem.

Ważne jest również to, aby w miarę możliwości nie pracować w piżamie. Zwróć uwagę, że ubiór oddziałuje na Twój umysł – jeżeli strój skojarzy Ci się ze snem czy leniuchowaniem, możesz mieć większe problemy z koncentracją. Dlatego każdego dnia ubierz się w coś wygodnego, ale zdecydowanie unikaj chodzenia w piżamie przez cały dzień.

Dobra organizacja przestrzeni

Home office podczas pandemii nie obejdzie się bez odpowiedniego miejsca do pracy. Znajdź sobie zaciszną, spokojną strefę, w której nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Najlepiej sprawdzi się oczywiście osobne pomieszczenie, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli więc w salonie przebywają inni domownicy, przenieś się np. do sypialni.

Twoja przestrzeń do pracy powinna być doskonale oświetlona, dlatego wyposaż się w lampkę biurową. Zadbaj też o odpowiednią ilość miejsca tak, aby pomieścić wszystko, czego potrzebujesz do realizacji swoich zawodowych obowiązków. Nic nie sprawdza się w tym celu lepiej niż…

Funkcjonalne biurka komputerowe

Meble odgrywają ogromną rolę w pracy zdalnej. Skoro w biurze nie przesiadujesz na kanapie ani w łóżku, w domu powinieneś zapewnić sobie podobne warunki. Właściwa pozycja jest bardzo istotna dla zdrowia Twojego kręgosłupa, dlatego wybierz wygodny fotel i funkcjonalne biurko.

Obowiązkowym punktem na Twojej liście „rzeczy do organizacji idealnego home office” jest biurko komputerowe dostępne na mks-meble.pl. Jeśli pracujesz online, powinieneś mieć wystarczająco dużo miejsca na laptop, telefon, lampkę, dokumenty, czasem też na klawiaturę, drukarkę czy drugi monitor. Przy większej ilości wyposażenia dobrze jest postawić na biurko z pojemnymi szufladami i półkami lub nawet z dodatkową nadstawką do przechowywania rzeczy. Jeżeli chcesz korzystać z klawiatury, koniecznie wybierz model z wąską, wysuwaną szufladą.

Za to kiedy Twoim celem jest minimalizm i możliwość łatwego przenoszenia mebla, zainwestuj w lekkie biurko bez szuflad i szafek. W tym przypadku do przechowywania dokumentów możesz dokupić specjalny, mobilny kontenerek na kółkach.

Zajęcie dla dzieci i rozmowa z partnerem

Zaplanowanie dnia, organizacja przestrzeni i miejsca do pracy to nie wszystko. Bywa, że najwięcej trudności w zebraniu myśli powoduje obecność partnera i dzieci. W tak trudnym okresie możesz bez wyrzutów sumienia ratować się bajkami, np. z platform streamingowych i grami komputerowymi. Poza tym warto zorganizować dzieciom kreatywne formy zabawy - mogą to być kolorowanki, lepienie z plasteliny czy wyklejanki. Oczywiście starsze dzieci powinny poświęcić ten czas na realizację własnych obowiązków, czyli zadań i lekcji zleconych przez nauczycieli.

Co ważne, poproś partnera o uszanowanie Twojego czasu pracy. Oznajmij, że potrzebujesz spokoju i przez określony czas będziesz niedostępny dla reszty domowników.

Pamiętaj, że nie wiadomo, kiedy sytuacja związana z pandemią się skończy. Dlatego już teraz postaraj się zadbać o swój komfort psychiczny i fizyczny, zapewniając sobie odpowiednie warunki do pracy zdalnej.   

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny