Ceny materiałów budowlanych znów wystrzelą w górę?

Ceny materiałów budowlanych mogą wkrótce zacząć rosnąć
Ceny materiałów budowlanych mogą wkrótce zacząć rosnąć, fot. bannafarsai
ikona podziel się
Opublikowano: 06.03.2024 r., 11:03 | Autor: Michał Modzelewski
Według ekspertów z branży budowlanej, nadchodzi era gwałtownego wzrostu cen materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny. Wszystko to za sprawą planowanej kumulacji inwestycji w latach 2025-2027, które będą finansowane z odblokowanych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszu Spójności w wysokości aż 137 mld euro. Oczekuje się, że ta ogromna suma pieniędzy pomoże branży budowlanej wyjść z obecnego kryzysu zamówień.

Spowolnienie w branży budowlanej jest tylko chwilowe?

Od dwóch lat branża budowlana w Polsce zmaga się z wyraźnym spadkiem zamówień, zwłaszcza w przypadku inwestycji samorządowych i kolejowych, które są silnie uzależnione od funduszy europejskich. Dzięki odblokowaniu środków z KPO oraz Funduszu Spójności, inwestycje w sektorze budowlanym powinny być ponownie rozkręcone, co przyniesie ożywienie także w inwestycjach prywatnych - przy budowie mieszkań, magazynów czy obiektów przemysłowych.

Jednakże, znaczące spiętrzenie inwestycji może prowadzić do kolejnej fali wzrostów cen materiałów budowlanych oraz robocizny, co negatywnie wpłynie na marże firm budowlanych – ostrzega Damian Kaźmierczak z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Apeluje on o podjęcie działań, które pomogą sektorowi budowlanemu sprostać tym wyzwaniom.

Wzrost cen materiałów budowlanych to nie jedyne zagrożenie dla branży budowlanej

Jednym z problemów, który może pojawić się w związku z ożywieniem branży budowlanej, jest potencjalny brak pracowników. Kaźmierczak zauważa, że na rynku może zabraknąć rąk do pracy, co może dodatkowo utrudnić realizację planowanych inwestycji. Jest to szczególnie istotne w kontekście wzmożonego nacisku na wywiązanie się z terminów i jakości wykonania prac.

Należy jednak zauważyć, że ożywienie branży budowlanej może przynieść również wiele korzyści. Oprócz wzrostu zatrudnienia i rozwoju gospodarczego, inwestycje infrastrukturalne mogą poprawić dostępność i jakość usług dla mieszkańców. Długofalowe korzyści mogą również przyczynić się do budowania nowych miejsc pracy i wzrostu konkurencyjności polskich firm budowlanych na rynku europejskim.

Dodatkowo, ograniczony dostęp do gwarancji bankowych może stanowić poważne utrudnienie dla firm, które będą ubiegać się o finansowanie swoich projektów.

Podsumowując, branża budowlana ma przed sobą wiele wyzwań, ale również ogromny potencjał rozwoju dzięki planowanej kumulacji inwestycji i odblokowaniu znacznych środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszu Spójności. Kluczowe będzie skuteczne zarządzanie kosztami, siłą roboczą oraz pozyskiwanie finansowania, aby sprostać rosnącym wymaganiom i zapotrzebowaniu na rynku.

Źródła:

  • https://www.money.pl/gospodarka/budowlanka-pod-presja-wzrosna-ceny-materialow-i-koszty-robocizny-7002601882770016a.html
  • https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/9447816,budowlanke-czeka-kleska-urodzaju-moze-zabraknac-rak-do-pracy.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto