Warszawa i inne polskie miasta ze świetlaną przyszłością! Znamy wyniki rankingu Financial Times

Warszawska Syrenka, dlaczego stolica Polski staje się coraz lepszym miejscem do życia i prowadzenia biznesu?
Które miejsca w rankingu „Financial Times” zajęła Warszawa?, fot. Micha
ikona podziel się
Opublikowano: 03.03.2024 r., 7:04 | Autor: Adrian Kowalczyk
Polacy często narzekają na swój kraj, ale okazuje się, że eksperci od finansów postrzegają jego poszczególne części bardzo pozytywnie. Świadczyć mogą o tym wysokie miejsca Warszawy i kilku innych miast w rankingu „European Cities & Regions of The Future” przygotowanym przez „Financial Times”. Czy to oznacza, że można spodziewać się w nich kolejnych dużych inwestycji, a co za tym idzie – dalszego rozwoju?

Warszawa bardzo przyjazna biznesowo

We wspomnianym na wstępie rankingu sklasyfikowano w sumie ponad 300 miast z różnych krajów Europy. Został on podzielony na kilka kategorii, na podstawie takich kryteriów, jak choćby wielkość danego ośrodka. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie zestawienia wzięły pod uwagę także m.in. ich potencjał ekonomiczny, kapitał ludzki i styl życia czy przyjazność do otwierania nowych biznesów.

Choć reprezentanci miast-zwycięzców odbiorą przyznane im nagrody dopiero 12 marca, już dziś wiadomo, które z nich zwyciężyły w poszczególnych kategoriach. Nas-Polaków powinny zainteresować, a zarazem cieszyć wysokie lokaty stolicy i kilku innych miast. Warszawa została bowiem – nie po raz pierwszy zresztą – uznana za prawie najlepsze główne miasto, jeśli chodzi o stopień „przyjazności biznesowej”. „Prawie”, ponieważ wyżej sklasyfikowany został wyłącznie Londyn.

Warszawa okazała się zatem lepsza od takich miast jak:

  • Amsterdam;
  • Dublin;
  • Madryt;
  • Berlin;
  • Paryż;
  • Oslo;
  • Monachium;
  • Bukareszt.

To jednak nie jedyny sukces Warszawy. Zajęła ona bowiem także wysokie (5.) miejsce w rankingu najlepszych głównych miast pod względem kapitału ludzkiego i stylu życia. 6., 7. I 8. lokaty przypadły jej z kolei w „badaniu” europejskich miast pod kątem potencjału ekonomicznego, efektywności kosztowej oraz strategii BIZ.

Z czego wynika pozytywne postrzeganie Warszawy w Europie?

Pozytywne postrzeganie stolicy naszego kraju w Europie nie powinno nikogo dziwić. Powstają w niej nowe wieżowce i realizowane są innego rodzaju przedsięwzięcia, jak np. remont Dworca Zachodniego – jedna z największych inwestycji kolejowych w kraju. Już w 2026 r. planowane jest z kolei uruchomienie pierwszej na terenie Warszawy linii dla podziemnego tramwaju. Nie od dziś wiadomo także, że to właśnie do niej decyduje się przyjechać wielu ludzi z mniejszych miejscowości, nierzadko zakładając własne przedsięwzięcia i tym samym przyczyniając się do rozwoju miasta.

Duże znaczenie ma również fakt, że polska stolica uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych spośród wszystkich w Europie. Stosunkowo rzadko na jej terenie dochodzi do poważnych przestępstw. Dokładnie tak jak fakt, iż nie brakuje w niej terenów zielonych, placówek kulturalnych i usługowych o bardzo zróżnicowanym charakterze.

Czy to oznacza, że Warszawa zaczęła mocno „odjeżdżać” pozostałym polskim miastom? Niekoniecznie. W rankingu „Financial Times” zostały ujęte – w różnych kategoriach – także inne polskie ośrodki miejskie, m.in. Wrocław, Gdańsk czy Łódź, co także dobrze świadczy o naszym kraju. Pod jakimi względami zostały one wyróżnione?

Które miejsca w rankingu „Financial Times” zajęły inne polskie miasta?

Wrocław okazał się najlepszy w generalnym zestawieniu średnich miast, wyprzedzając m.in. Zurych, Wilno czy Edynburg. Na tej samej liście znalazł się Gdańsk, któremu przypadło 9. miejsce. W kategoriach „przyjazność biznesowa” i „kapitał ludzki” 2. miejsce zajęła zaś Łódź, 5. lokatę Gdańsk, a 7. – Szczecin.

Dumni ze swojego miejsca do życia mogą być również wszyscy ci, którzy mieszkają w Gliwicach. To właśnie to śląskie miasto zajęło 2. miejsce w rankingu badającym małe ośrodki pod kątem „przyjazności biznesowej”. Z kolei Legnica oraz Stryków zostały sklasyfikowane kolejno na 7. i 9. miejscu w tej samej kategorii, lecz wśród miast mikro.

Jak zatem widać, w Polsce nie brakuje miejsc do życia z przyszłością. Czy rzeczywiście okaże się ona świetlana, czas pokaże. Na pewno warto jednak śledzić ich rozwój i liczyć na to, że w przyszłym roku w rankingu autorstwa „Financial Times” pojawią się też inne nadwiślańskie miasta. Jest to bowiem nie tylko duży prestiż, ale też zachęta do inwestowania w ich dalszy rozwój.

Źródła:

  • https://www.eska.pl/warszawa/warszawa-liderem-mieszkancy-moga-byc-dumni-z-wynikow-tego-rankingu-16-02-aa-Fnv7-phTz-TorC.html
  • https://polskieradio24.pl/artykul/3337152,europejskie-miasta-przyszlosci-wroclaw-warszawa-i-krakow-w-czolowce
  • https://investmap.pl/warszawa-liderem-regionu-w-prestizowym-rankingu-miast-przyszlosci.a307721
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto