Państwowy lokal czy mieszkanie z rynku prywatnego – co jest lepsze dla najemcy?

nowoczesne bloki mieszkalne, para wprowadzająca się do mieszkania, wielu najemców chciałoby zamieszkać w państwowym lokalu
Państwowe mieszkanie na wynajem to marzenie wielu Polaków, fot. olekgraf/Jacob Lund
ikona podziel się
Opublikowano: 17.03.2024 r., 17:05 | Autor: Barbara Ochman
Wynajmowanie mieszkania z zasobów państwa to przywilej, o którym marzy wielu Polaków. Niestety, możliwość zamieszkania w takim lokalu wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymogów. Dlaczego państwowe inwestycje cieszą się tak dużą popularnością i czym różnią się od rynkowych ofert wynajmu nieruchomości?

Wynajem od państwa – czy to opłacalna opcja?

W Polsce nie brakuje inwestycji państwowych, które mają umożliwić najem mieszkania w dobrym standardzie za cenę zbliżoną do rynkowych stawek. Obywatele chętnie korzystają z możliwości zamieszkania w zupełnie nowym lokalu. Niestety, nie każdy może otrzymać ten przywilej – lista ubiegających się o mieszkanie jest bardzo długa i tylko nieliczni zyskują możliwość podpisania umowy najmu instytucjonalnego.

Podmiotem odpowiedzialnym za powstawanie nowych lokali na wynajem jest PFR Nieruchomości S.A. – spółka zależna Polskiego Funduszu Rozwoju, która wspiera zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację ważnych projektów inwestycyjnych. W ramach jej działania powstają nowoczesne bloki oraz całe osiedla z mieszkaniami na wynajem. Inwestycje są zlokalizowane na terenie całej Polski. Spółka zarządza aktywami Funduszu Mieszkań na Wynajem, a z jego środków powstało ponad 1900 lokali w:

  • Gdańsku,
  • Poznaniu,
  • Warszawie,
  • Łodzi,
  • Wrocławiu,
  • Katowicach,
  • Krakowie.

Jednym z miast, gdzie znajdziemy kilkaset państwowych mieszkań na wynajem, jest Gdańsk. Nieruchomości są zlokalizowane przy ulicach Kilińskiego i Kołodzieja. Lokatorzy z pomorza doceniają poczucie stabilizacji, jakie gwarantują im wspomniane inwestycje. Osoba zawierająca umowę nie musi się obawiać, że zostanie wyrzucona z mieszkania – lokale należy wynająć na okres od sześciu miesięcy do dziesięciu lat, a umowę można przedłużać. Niestety, nie wszyscy lokatorzy są zadowoleni z aktualnych cen najmu – w 2024 roku nastąpiła waloryzacja podstawy czynszu i mediów, co wiąże się z podwyżkami opłat wynoszącymi kilkaset złotych.

Spółka PFR Nieruchomości zarządza również aktywami Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, które są przeznaczone pod najem instytucjonalny lub najem z opcją dojścia do własności. Jedną z takich inwestycji jest osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach. Najemcy lokali otrzymali wykończone mieszkania, jednak zakup mebli spoczywał po stronie lokatorów. Zainteresowanie takimi inwestycjami jest bardzo wysokie – w trakcie naboru wpłynęło aż 2116 zgłoszeń. Mieszkania budowane przez spółkę PFR Nieruchomości to gwarancja wygody i bezpieczeństwa najmu. Liczne udogodnienia wiążą się jednak z dokładniejszą weryfikacją najemców oraz szeregiem nakazów i zakazów.

Wady i zalety najmu od prywatnego właściciela

Najem mieszkania od osoby prywatnej dla wielu Polaków jest jedyną możliwą opcją. Lokale oferowane przez państwo cieszą się ogromną popularnością, przez co większość zainteresowanych i tak nie spełni wyśrubowanych wymogów. Najem mieszkania z rynku prywatnego wiąże się z większym ryzykiem – lokator nigdy nie będzie w stu procentach pewny, czy właściciel nie zdecyduje się na wypowiedzenie umowy z różnych przyczyn. Osoby korzystające z tej opcji często mają problemy ze znalezieniem zadbanej nieruchomości w dobrym standardzie.

W ostatnich miesiącach rynek najmu stał się bardziej przyjazny dla lokatorów – wiele wskazuje na to, że już niebawem będziemy świadkami obniżek czynszów. Może to oznaczać, że miesięczna opłata za mieszkanie w lokalu prywatnym stanie się bardziej atrakcyjna niż ceny obowiązujące w państwowych inwestycjach. Osoby, które chcą wprowadzić się na gotowe, z pewnością znajdą coś dla siebie na rynku prywatnym – na portalach z ogłoszeniami znajdziemy sporo ofert mieszkań z kompletnym wyposażeniem.

mężczyzna prezentuje umowę, para przygląda się dokumentom, państwowe mieszkania gwarantują poczucie bezpieczeństwa,
Mieszkania oferowane przez państwo różnią się od lokali prywatnych m.in. formą umowy najmu, fot. Parichat

Państwowe inwestycje czy rynek prywatny – co wybrać?

Aktualnie ceny państwowych mieszkań na wynajem są zbliżone do stawek rynkowych, jednak najemcy lokali należących do funduszu wciąż znajdują się w nieco lepszej sytuacji – ich opłaty są z reguły o kilkaset złotych niższe. Nie bez znaczenia pozostaje także standard nieruchomości – państwo oferuje nowe lub kilkuletnie lokale, z kolei na rynku możemy się spotkać zarówno z zadbanymi mieszkaniami, jak i wnętrzami, które ewidentnie potrzebują remontu. Najemcy państwowych nieruchomości rzadko mogą liczyć na wyposażony lokal, a lokatorzy, którzy korzystają z ofert prywatnych właścicieli, częściej otrzymują umeblowane pomieszczenia.

Bardzo wielu Polaków chciałoby zamieszkać w lokalu obsługiwanym przez państwowe spółki. Niestety, nie każdy może skorzystać z tej możliwości. Bezpieczny najem instytucjonalny jest przywilejem dla nielicznych. Większość z nas będzie zmuszona, by wprowadzić się do mieszkania należącego do osoby prywatnej, która zaoferuje nam umowę najmu na czas określony, nieokreślony lub umowę najmu okazjonalnego. Na szczęście rynkowe lokale mają też swoje zalety – oznaczają dowolność wyboru, swobodę i mniejszą liczbę zobowiązań.

Źródła:

  • https://nieruchomosci.pfr.pl/inwestycje/
  • https://www.funduszmieszkan.pl/
  • https://katowice.mdr.pl/zasady-najmu/
  • https://dom.trojmiasto.pl/Najem-od-instytucji-rzadowych-w-Gdansku-Czy-to-sie-oplaca-n186485.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto