Komunikacja miejska w Poznaniu – przydatne informacje dla pasażerów

ZTM Poznań posiada oficjalną stronę internetową. Jest to najlepsze źródło informacji dotyczących możliwości podróży. W oddzielnej zakładce poznamy aktualny rozkład jazdy, w innej ceny biletów oraz możliwości skorzystania z ulg.

Co ciekawe, dostępny na stronie www rozkład jazdy autobusów i tramwajów można sprawdzić w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że pasażer wyszukujący dane połączenie uzyskuje informacje o faktycznym czasie, w którym odjedzie autobus bądź tramwaj danej linii. Opcja została udostępniona w odnośniku ”Wirtualny Monitor”.

Komunikacja miejska w Poznaniu posiada także specjalną ofertę turystyczną. W okresie od wiosny do jesieni można podróżować turystycznymi liniami autobusowymi i tramwajowymi. W ofercie znajdują się cztery linie turystyczne.

ZTM Poznań – podstawowe rodzaje dostępnych biletów

Bilety jednorazowe czasowe i bilety krótkookresowe

Zarząd Transportu Miejskiego przygotował wiele taryf biletowych. Niektóre z nich będą odpowiednie dla osób okazjonalnie podróżujących po Poznaniu, kolejne zostały przeznaczone dla częstych pasażerów komunikacji miejskiej.

W ofercie ZTM Poznań znajdują się jednorazowe bilety czasowe. Co ciekawe, można je nabyć w tradycyjnej wersji papierowej bądź zakupić bilet elektroniczny. Druga opcja może okazać się znacznie wygodniejsza. Pasażer nie musi kasować biletu w kasowniku. Zamiast tego opłaca przejazd kartą zbliżeniową. Dodatkowo pasażerowie mogą wyrobić kartę PEKA, która sprawia, że cennik biletów staje się bardziej atrakcyjny. Karta PEKA powinna być przyłożona do czytnika PEKA po wejściu do pojazdu, a następnie ponownie przed wyjściem.

Wśród biletów jednorazowych czasowych znajdziemy ofertę na 15 minut, 45 minut oraz 90 minut. Bilety jednorazowe można kupić w Punktach Sprzedaży Biletów, Punktach Obsługi Klienta oraz w stacjonarnych biletomatach. Bilety elektroniczne kupuje się w terminalu znajdującym się w pojeździe ZTM. Wystarczy karta płatnicza z usługą płatności zbliżeniowych NFC.

Komunikacja miejska w Poznaniu oferuje także bilety krótkookresowe. Są to bilety ważne przez jedną dobę bądź siedem dni. Ceny biletów zostają uzależnione od wybranej strefy. Pasażer może poruszać się po strefie A bądź po wszystkich dostępnych strefach (A+B+C+D). Bilety krótkookresowe uprawniają do dowolnej ilości przesiadek w obrębie wykupionej strefy i czasu ważności. 24 godzinne bilety okresowe można nabyć w korzystnych promocjach. Są to oferty:

  • Weekend 24 h – bilet dobowy skasowany od godziny 20:00 w piątek do godziny 24:00 w sobotę uprawnia do przejazdów do godziny 24:00 w niedzielę.
  • Rodzina 24 h – oferta skierowana dla grup. Dwa skasowane jednocześnie bilety 24 godzinne upoważniają do przejazdu dwie osoby dorosłe oraz troje dzieci do ukończenia 18 roku życia. W przypadku rodzin wielodzietnych, które posiadają Kartę Dużej Rodziny, z dwiema osobami dorosłymi może podróżować dowolna liczba dzieci.
  • Weekend 24 h + Rodzina 24 h – weekendowa oferta skierowana dla rodzin. Dwa bilety dobowe skasowane od godziny 20:00 w piątek do godziny 24:00 w sobotę uprawnia do przejazdów do godziny 24:00 w niedzielę uprawniają do przejazdu 2 osób dorosłych i trójki dzieci (opcjonalnie 2 osób dorosłych i dowolnej liczby dzieci w przypadku posiadania Karty Dużej Rodziny).

ZTM Poznań - bilety przystankowe z tPortmonetki na karcie PEKA

Cennik biletów ZTM w Poznaniu zawiera także ciekawą propozycje opłat z tPortmonetki na koncie PEKA. Są to bilety, które uprawniają do przejechania dowolnej ilości przystanków, bez względu na czas podróży. Cena bazowa (za 1 przystanek) maleje wraz z każdym kolejnym, pokonanym odcinkiem.

Warto zauważyć, że bilety przystankowe z tPortmonetki na karcie PEKA umożliwiają maksymalnie trzy przesiadki. Istnieje tu jeden istotny warunek. Przy każdej przesiadce pasażer musi przyłożyć kartę PEKA do czytnika w czasie 20 minut. Ceny biletów obejmują wszystkie dostępne strefy taryfowe w Poznaniu. W ofercie znajdują się bilety normalne oraz ulgowe, które uprawniają do 50% obniżki.

Bilety specjalne w Poznaniu

Pasażerowie, którzy regularnie korzystają z komunikacji miejskiej w Poznaniu, mogą skorzystać z oferty specjalnej. Są to bilety dedykowane dla osób, którym przysługuje 50% zniżka w transporcie publicznym i które spełniają warunki dotyczące ulg i zwolnień obowiązujących w ZTM.

Wszystkie bilety specjalne posiadają formę imienną. Nie ma możliwości wykupienia biletów na okaziciela. Ulgowe bilety specjalne obowiązują w wybranej strefie taryfowej i uprawniają do nieograniczonej ilości przejazdów. Zamiast ceny biletów miesięcznych dla uczniów, pasażerowie zyskują możliwość wykupienia biletu na cały rok szkolny. W ofercie znajdują się również bilety dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci, bilety socjalne, bilety seniora i bilety dla honorowych krwiodawców. Wszystkie rodzaje biletów specjalnych zostały wyszczególnione w tabeli. Znajdziemy w niej również ceny biletów miesięcznych (30 dniowych) socjalnych. Termin obowiązywania pozostałych biletów socjalnych to minimum 90 dni. W ofercie znajdują się również bilety roczne.

Bilety Metropolitalne na sieć i bilety na trasę do 6 przystanków

W cenniku biletów ZTM Poznań znajdują się bilety metropolitalne. Mogą z nich skorzystać pasażerowie, którzy mieszkają i opłacają podatek PIT w Poznaniu lub w 19 gminach objętych porozumieniem transportowym.

Ceny biletów miesięcznych metropolitalnych mogą okazać się dość atrakcyjne. Podstawą obliczeniową jest bilet na 14 dni. Przy wydłużeniu czasu ważności, naliczana jest dodatkowa opłata dzienna. Jej wysokość zostaje uzależniona od strefy taryfowej i docelowego czasu ważności. Bilety metropolitalne są dostępne dla każdej ze stref z osobna, dla wszystkich stref bądź dla kilku wybranych stref (np. A+B, B+C).

W weekendy i święta obowiązuje promocja. Od godziny 20:00 w piątek do godziny 24:00 w niedziele, a także w święta, posiadacze Biletu Metropolitalnego mogą bezpłatnie poróżować z jedną osobą towarzyszącą.

W ofercie ZTM znajdują się także bilety na trasę do 6 przystanków. Jest to oferta skierowana dla pasażerów, którzy regularnie podróżują w na odcinkach liczących maksymalnie sześć przystanków. Bilet uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w danym obrębie (dowolnymi autobusami lub tramwajami). Nie ma tu podziału na strefy. Cennik biletów metropolitalnych na trasę do 6 przystanków został ustalony według stawki bazowej za 14 dni. Obowiązuje dopłata za wydłużony czas ważności.