Parapet z konglomeratu – co to jest?

Konglomerat to mieszanina drobno lub gruboziarnistych łupków kamienia naturalnego z żywicą poliestrową. Zazwyczaj proporcje wyglądają tak: 95% minerałów i 5% żywicy oraz ewentualnych innych dodatków, na przykład żywicy. Masa ma gęstą konsystencję, a po wymieszaniu jest prasowana w wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem.

Konglomerat tym samym ma właściwości podobne do kamienia naturalnego, z którego powstał, jednak żywicy nieco je modyfikują. Konglomerat ma większą wytrzymałość, łatwiej utrzymać go w czystości i jest niepodatny na działanie słońca czy wody. Sprzedaje się go w płytach o różnej wielkości (maksymalnie 320 x 160 cm, jednak jest to zależne od producenta). Można go przycinać i obrabiać mechanicznie. Płyty z konglomeratu są dość cienkie, mają zazwyczaj 2, maksymalnie 3 cm.

Konglomerat może mieć różne wzory i kolory. Wszystko zależy od tego, jak duże drobinki łączy się ze sobą – można je mieszać, wtedy wychodzą bardzo nietypowe wzory. Najczęściej jednak wybierane są te drobnoziarniste, które są bardzo dekoracyjne. Co ciekawe, do mieszaniny można dodać różne składniki, na przykład jony srebra, które mają antybakteryjne działanie.

Cechy konglomeratu

Konglomerat jest wykorzystywany na parapety ze względu na wyjątkowe właściwości. Wytrzymałość jest tylko jedną z nich. Generalnie konglomerat jest równie trwały jak kamień naturalny, ale jest cieplejszy i lżejszy. Do tego zmniejsza się jego nasiąkliwość, co ma znacznie jeśli chodzi o parapet zewnętrzny. Do tego konglomerat trudniej jest porysować – parapet wewnętrzny może być zatem udekorowany kwiatami i figurkami.

Parapet zewnętrzny z konglomeratu jest mniej podatny na działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych niż typowa blacha, płytki lub kamień naturalny. Nie ma na niego wpływu deszcz ani stojący śnieg. Nie odbarwia się także od słońca, a to ważne, ponieważ kolory parapetów z konglomeratu są różne i najczęściej bardzo atrakcyjne. Nie można zapomnieć także o tym, że konglomerat jest znacznie tańszy niż marmur czy kwarc. To sposób na designerski, a zarazem szykowny wygląd mieszkania w niższej cenie. Konglomerat służy nie tylko do robienia parapetów przy oknach, lecz także do zabudowania ścian nad blatami w kuchni czy jako okładzina na balkonie. Dowiedz się także, jak dopasować wysokość biurka,

Parapet z konglomeratu – rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje konglomeratów wykorzystywanych do zrobienia parapetów. Najbardziej popularne są konglomeraty marmurowe. W sklepach możesz je znaleźć pod nazwą aglomarmuru. Wiele z nich pochodzi z Włoch. Większość wzorów jest bardzo podobna do oryginalnego marmuru, dlatego mogą być bardzo różne. Zdobnictwo ma przypominać maksymalnie naturalny kamień, co pozwala na wykreowanie bardzo eleganckiej i szykownej aranżacji w mieszkaniu. Są dostępne w jasnych beżach, brązach, a także w szarościach, granacie i zieleniach – te ostatnie kolory są możliwe dzięki podbarwionej żywicy.

Drugą opcją są kwarcogranity – konglomerat kwarcowy. Produkt ma właściwości podobne do oryginału, to znaczy jest twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jednak konglomerat kwarcowy jest bardziej trwały, nadaje się na parapet zewnętrzny, ponieważ nie chłonie płynów i jest odporny na czynniki atmosferyczne. Kwarcogranity często są przygotowane z dodatkiem barwników, dzięki czemu można uzyskać wyjątkowe kolory. Konglomerat kwarcowy można kupić w naturalnych jasnych i beżowych tonacjach, ale bez problemu znajdą się także purpurowe, czerwone i lazurowe. Można je wykorzystać na parapet wewnętrzny, jako nieszablonowy element awangardowego wystroju. Są dostępne w wykończeniu matowym i połyskiem. Sprawdź także ten artykuł: Jak zamontować parapet zewnętrzny i wewnętrzny? Praktyczne wskazówki.

Cena parapetów z konglomeratu

Parapety z konglomeratu, zwłaszcza marmurowego, są ostatnio coraz bardziej popularne. Bez problemu kupi się je w sklepie budowlanym, czy nawet w supermarkecie. Takie produkty oferują także dystrybutorzy okien oraz firmy kamieniarskie, które zajmują się obróbką kamienia. Można zamówić je przycięte już na wymiar. Montaż najlepiej wykonać w czasie montażu okien.

Cena parapetów z konglomeratu jest bardzo zróżnicowana. Aglomarmury są o mniej więcej 50% tańsze od marmuru naturalnego. Najczęściej cena waha się w granicach od 300 do 650 zł za m2. Oznacza to, że pojedynczy parapet wewnętrzny o szerokości 30 cm i długości 100 cm kosztuje trochę więcej niż 100 zł.

Cena kwargogranitów jest wyższa, porównywalna z naturalnym kamieniem. Metr kwadratowy kosztuje w okolicach 900-1200 zł! Konglomerat kwarcowy kosztuje więc więcej niż inne kamienie naturalne, jednak w tym wypadku płaci się za design i wytrzymałość. To inwestycja na lata.

Parapet z konglomeratu – montaż

Parapet z konglomeratu montuje się na etapie montażu okien. Najczęściej robią to fachowcy. Montaż nie jest trudny, ale lepiej zostawić to zadanie osobom, które mają więcej doświadczenia. Zazwyczaj płyty konglomeratu są przycinane i szlifowane już na etapie zamówienia, co oznacza, że nie trzeba robić tego samodzielnie w domu. Warto także od razu zamówić usługę impregnacji, by powierzchnia była bardziej odporna na substancje rozpuszczające.

Trzeba jednak uważać, ponieważ rozpuszczalniki, alkohol i substancje kwasowe mogą uszkodzić powierzchnię parapetów z konglomeratu. Dlatego zawsze, kiedy coś się na nie wyleje, natychmiast trzeba wyczyścić plamę używając miękkiej ściereczki, ciepłej wody i środków o naturalnym pH. Konglomerat jest tak trwały, że można z niego zrobić stół lub kącik do odrabiania lekcji dla dzieci, zwłaszcza jeśli jest on na wysokość biurka.

ikona podziel się Przekaż dalej