Zasada 1: odporna i schludna bluza kucharska i spodnie

Bluzy kucharskie, nazywane także kitlami, to podstawa profesjonalnej garderoby wszystkich mistrzów gotowania. Z tego też względu występują w różnorodnych formach – zarówno w gładkiej i minimalistycznej, jak i ozdobionej naszywkami, logiem lub printem. W zależności od potrzeb i warunków pracy dobiera się bluzy z długim lub krótkim rękawem. Te pierwsze to zdecydowanie najlepszy wybór podczas pracy nad żywym ogniem, a ostatnie rekomenduje się kucharzom pracującym w plenerze. 

W profesjonalnych restauracjach nie znajdziesz więc kucharzy w klasycznych koszulach, bluzach z kapturem lub w garniturach. Dedykowana odzież ma bowiem zapewnić nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo podczas pracy w skrajnych warunkach – tj. blisko ognia i nieopodal chłodni.

Bluzy wyróżniają się zachodzącymi na siebie połami, które chronią przed oparzeniem i skaleczeniem.  Dodatkowo wykonywane są z grubych, trwałych materiałów, które odporne są na wysokie temperatury i dużą wilgotność powietrza. Z tego też względu ubrania dla kucharzy (sprawdź na: https://ubraniadlakucharzy.pl/) najczęściej wykonane są z lekkiej mikrofibry lub przewiewnej, termoregulacyjnej bawełny.

Zasada 2: fartuch przepasany w talii

Oprócz bluz i spodni, kucharze powinni zaopatrzyć się w fartuch. Ten może być noszony zarówno przez cały dzień, jak i w wyjątkowych sytuacjach – np. podczas smażenia na głębokim tłuszczu. Fartuch można także zastąpić tzw. zapaską.

  • Fartuch – zakładany jest przez głowę, zwykle sięga połowy uda/kolan.
  • Zapaska – wiązana w pasie, krótsza i ochraniająca głównie dolną część ciała. W niektórych lokalach zapaskę noszą także kelnerzy i barmani — zwłaszcza jeśli na jej przodzie naszyto dużą, pojemną kieszeń. 

Dress code jasno także wskazuje, że zapaska lub fartuch powinien być schludny i regularnie wymieniany – zwłaszcza jeśli personel ma bezpośredni kontakt z klientami.

Zasada 3: nakrycie głowy

„Kelner, w mojej zupie jest włos!” – to zdanie stało się niemalże kultowe i nierzadko jest największym koszmarem wszystkich właścicieli lokali gastronomicznych. Dlatego też budując pełen, kucharski uniform, tak ważne jest zabezpieczenie włosów i wybranie profesjonalnego nakrycia głowy. 

Wybór nakrycia uzależniony jest od budowanego wizerunku, uniformów oraz warunków pracy. O ile najpopularniejsza jest majestatyczna czapka kucharska, o tyle zastąpić ją można czepkiem, bandaną, chustą, budyniówką, kaszkietem lub toczkiem. Te ostatnie są minimalistyczne i na tyle uniwersalne, że doskonale skomponują się z zarówno klasyczną, jak i nieco szaloną odzieżą. 

Oczywiście wszystkie te elementy powinny być wyprawne, wyprasowane i możliwie jak najlepiej dobrane pod sylwetkę kucharza. Każdy detal ma znaczenie – w końcu dbasz o wizerunek swojego lokalu!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej