Zastosowanie agregatów prądotwórczych

Samodzielne generatory prądotwórcze są wykorzystywane głównie na placach budowy, jeśli nie ma tymczasowego przyłącza. Są niezbędne podczas prowadzenia czynności związanych z tworzeniem albo modernizacją instalacji elektrycznych.

Mówiąc najkrócej – służą tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Do wyboru są różne modele – małe do zastosowań domowych oraz większe agregaty stacjonarne jako dodatkowe źródła prądu w razie awarii w szpitalach czy chłodniach, czyli tam, gdzie brak energii elektrycznej wiązałby się z poważnymi konsekwencjami.

Agregat prądotwórczy do domu

Agregat może też przydać się w domu jednorodzinnym. By uniknąć zwarcia z powodu zasilania instalacji domowej z dwóch źródeł, podłączenie odbywa się przez przełącznik sieć – agregat. Jeśli chcesz skorzystać z takiego rozwiązania, musisz jednak dopełnić wybrane obowiązki formalne.

Wybierając agregat prądotwórczy do domu, zwróć uwagę m.in. na typ rozruchu (ręczny lub automatyczny), napięcie nominalne oraz moc wyjściową. By dowiedzieć się, jaką moc powinien mieć agregat, trzeba zsumować moc wszystkich urządzeń, które planujemy do niego podłączyć jednocześnie.

Kwestie formalne

Przede wszystkim należy złożyć ZAP, czyli zgłoszenie zainstalowania agregatu prądotwórczego zasilania rezerwowego do dystrybutora energii elektrycznej. Dodatkowo dołącz schemat podłączenia.

Użytkowanie agregatu przez osobę prywatną nie wiąże się z dodatkowymi wymogami. Inaczej sytuacja wygląda jednak w firmie. Obsługa takiego urządzenia wymaga uzyskania odpowiednich uprawnień do obsługi urządzeń elektrycznych – trzeba zatem zdać egzamin przed komisją kwalifikacyjną i posiadać świadectwo kwalifikacyjne. Jest ono ważne przez pięć lat, a potem trzeba je odnowić.

Szczegółowe informacje o zastosowaniu, budowie i możliwościach generatorów prądu znajdziesz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/agregaty-pradotworcze-moc-w-kazdym-miejscu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej