Jeżeli chcemy zadbać o szczelność budynku, to już na etapie budowy musimy przeprowadzić test szczelności powietrznej. Na czym dokładnie polega taki test? Jak się go przeprowadza? Sprawdź koniecznie!

W jakim celu wykonuje się badanie szczelności budynku?

Aby wyeliminować niekorzystne zjawiska związane z nieszczelnością, to już na etapie budowy warto przeprowadzić odpowiedni test, który pozwoli skontrolować efekt prowadzonych prac. W wielu krajach wykonanie badania szczelności powietrznej (oraz usunięcie nieszczelności) jest obowiązkowe do odbioru obiektu. Wymagania szczelności powietrznej dostosowywane są do typu budynku. Inne normy mogą obowiązywać w przypadku budynków z wentylacją mechaniczną, a inne w przypadku domów z wentylacją grawitacyjną czy w budynkach pasywnych.

Próba szczelności powietrznej budynków

Jeżeli nieszczelności zostaną wykryte już na etapie budowy domu jednorodzinnego czy budynku zamieszkania zbiorowego, ale jeszcze przed zakończeniem prac wykończeniowych, łatwiej będzie nam wykonać czynności niwelujące ewentualne nieszczelności. Po przeprowadzeniu niektórych prac np. po montażu płyt gipsowo-kartonowych wykonanie odpowiednich uszczelnień bywa mocno ograniczone, a czasami wręcz niemożliwe bez przeprowadzenia demontażu poszczególnych elementów.

Badanie szczelności powietrznej budynku najlepiej przeprowadzić więc dwukrotnie. Pierwszy test szczelności powinien zostać wykonany już wtedy, gdy budynek jest w stanie surowym zamkniętym, a drugi tuż po zakończeniu wszelkich prac wpływających na szczelność powietrzną. Optymalny moment na to, aby wykonać testy szczelności uzależniony będzie od rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych, jakie zastosowano w danym obiekcie.

W razie potrzeby istnieje możliwość wykonania precyzyjnych detekcji miejsc przecieku powietrza. Do identyfikowania nieszczelności powietrznych budynku można posłużyć się metodą, która polega na przyłożeniu dłoni do miejsc potencjalnych przecieków powietrznych. Najczęściej jednak stosuje się wytwornice dymu, anemometry lub przeprowadza się badanie termowizyjne z użyciem specjalnej kamery termowizyjnej.

Ponadto warto wiedzieć też, że w klasycznej analizie termowizyjnej (bez sprzętu przeznaczonego do badań szczelności powietrznej), to czy nieszczelność zostanie wykryta, uzależnione jest od kierunku i siły wiatru w trakcie badania.

przepuszczalność powietrzna, test Blower Door”
Badanie szczelności budynku - najważniejsze informacje

Blower Door Test - metoda pomiaru ciśnieniowego

Blower Door Test (test szczelności powietrznej) to metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Blower Door Test ma na celu wytworzenie odpowiedniej różnicy ciśnień, która umożliwia wykrycie niekontrolowanych przecieków powietrza. Za pomocą wentylatora możliwe jest tłoczenie powietrza na zewnątrz, po to, aby wytworzyć w obiekcie podciśnienie.

Wytworzenie pożądanej różnicy ciśnień to gwarancja tego, że wykryjemy wszelkie nieszczelności powietrzne w obiekcie. Przecieki te mogą być zlokalizowane np. w uszczelkach okiennych, w powłokach izolacyjnych dachów itp.

Taki test szczelności warto wykonać nie tylko w nowym budynku, ale również w domu lub mieszkaniu, które planujemy kupić, albo w przypadku, gdy:

  • nasze rachunki za ogrzewanie są bardzo wysokie,
  • mamy problem z pleśnią i wilgocią,
  • niektóre pomieszczenia w naszym domu są chłodniejsze niż inne.

Badanie szczelności powietrznej budynku należy powierzyć profesjonalistom, którzy pomiary przeprowadzają zgodnie z obowiązującymi normami, używając dobrej jakości sprzętu.

Firma PRUSDIS kieruje swoją ofertę zarówno do inwestorów indywidualnych, jak i do firm oraz do instytucji. Specjaliści testują pod kątem nieszczelności powietrznej różne rodzaje budynków, począwszy od domów jednorodzinnych, przez lokale mieszkalne, aż po budynki komercyjne, wielorodzinne czy wielkogabarytowe. Zasoby techniczne i doświadczenie pozwalają na wykonywanie pomiarów szczelności budynków o dowolnej, nawet bardzo dużej kubaturze z wykorzystaniem profesjonalnych metod badań. Dokładnie informacje na temat firmy znajdą Państwo pod adresem: https://prusdis.pl/oferta/blower-door-test-szczelnosci-budynkow.

Blower Door Test - określanie przepuszczalności powietrznej budynków w praktyce

Test szczelności budynku Blower Door Test wykonuje się za pomocą drzwi nawiewnych. Czym są drzwi nawiewne? To szczelna plandeka z wbudowanym wentylatorem, montowana najczęściej w zewnętrznym otworze drzwiowym. W tym samym czasie wszystkie drzwi wewnętrzne oraz kanały wentylacyjne w obiekcie muszą zostać zamknięte w celu ograniczenia możliwości przepływu powietrza.

Kolejnym krokiem jest nadmuch lub wysysanie powietrza. Dzięki temu wytwarza się pożądana różnica ciśnień pomiędzy otoczeniem budynku a jego wnętrzem. Najczęściej mowa o różnicy ciśnień 50 Pa.

Aparatura pomiarowa umożliwia wyliczenie przepływu wymian powietrza przy różnych poziomach ciśnień. Na podstawie tego wyznacza się wskaźniki, które określają poziom szczelności danego budynku. W Polsce do oceny szczelności powietrznej budynku używa się najczęściej wskaźnika n50[1/h]. Wartość n50 informuje nas, jak często wymieniane jest powietrze w budynku. Wskaźnik ten oznacza krotność wymian całego powietrza w obiekcie w ciągu jednej godziny przy różnicy ciśnień na poziomie 50 Pa.

W obiektach bez wentylacji mechanicznej wartość n50 powinna wynosić poniżej 3,0 1/h, natomiast w obiektach z wentylacją mechaniczną wartość ta musi sięgać poniżej 1,5 1/h. Z kolei w domach pasywnych prędkość wymiany powietrza powinna wskazywać wynik poniżej 0,6 1/h.

Próby szczelności powietrznej - zalety i przydatność pomiarów

Pomiary szczelności powietrznej mają różne zastosowania. Do najpopularniejszych należą m.in.:

  • pomiar efektów prac remontowych i modernizacyjnych,
  • lokalizacja przecieków powietrza w celu dokonania napraw poprawiających komfort oraz szczelność budynku,
  • weryfikacja wymagań projektowych w zakresie szczelności powietrznej budynków, zwłaszcza budynków energooszczędnych, pasywnych oraz domów o podwyższonym standardzie szczelności.

Wysoka szczelność powietrzna gwarantuje lepszą efektywność cieplną budynków, lepszą jakość izolacji termicznej, ochronę przed skraplaniem się pary wodnej w przegrodach, ochronę przed pleśnią i degeneracją materiałową budynku, a także ochronę przed hałasem i zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Szczelny budynek to również niższe koszty eksploatacyjne.

przenikanie powietrza przez przegrody, test
Badanie szczelności budynku - najważniejsze informacje

Czy można zapobiec powstawaniu niechcianych przepływów powietrza?

Możliwe jest zapobieganie niechcianym przepływom powietrza. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni projekt oraz sprawdzona ekipa budowlana i wykończeniowa. Nawet niewielkie odstępstwo od norm budowlanych czy założeń określonych w projekcie będzie skutkowało powstawaniem nieszczelności i występowaniem tzw. przeciągów we wnętrzu.

Bardzo istotne są także materiały wykończeniowe i materiały budowlane. Produkty te powinny być wysokiej jakości. Pamiętajmy też, że im szybciej uda nam się zlokalizować miejsca nieszczelności, tym mniej będzie nas kosztowało wyeliminowanie tego problemu.

Podsumowanie

Szczelność powietrzna budynków to jeden z najważniejszych czynników wpływających na standard energetyczny obiektu. Zastosowanie odpowiedniej izolacji nie zawsze jest równoznaczne z niskim zapotrzebowaniem budynku na ciepło. Zapotrzebowanie to może wzrastać podczas niekontrolowanych przepływów powietrza i właśnie dlatego niezbędne jest badanie szczelności powietrznej.

Wyróżnić możemy dwa etapy pomiaru - pomiar szczelności w fazie budowy domu oraz pomiar końcowy. Szczelność powietrzną budynku sprawdza się za pomocą metody różnicy ciśnień (Blower Door Test). Przeprowadzenie pomiaru na odpowiednim etapie budowy pozwoli wykryć i usunąć wszelkie nieszczelności bez większego nakładu finansowego. Test należy powtórzyć po zakończeniu budowy. Badania szczelności budynku warto powierzyć doświadczonym specjalistom!

ikona podziel się Przekaż dalej