1. Jaki kolor drzwi wewnętrznych będzie pasował do stylu i charakteru pomieszczenia?

Zanim wybierzesz kolor drzwi, spróbuj odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie. Drzwi są bardzo istotną częścią pomieszczenia, a ich barwa ma dobrze komponować się nie tylko ze ścianami i podłogą, lecz także z meblami, oknami czy dekoracjami. Kolor drzwi powinien pasować do każdego z najważniejszych elementów wnętrza – na zasadzie podobieństwa lub udanego kontrastu.

2. Drzwi w kolorze białym coraz modniejsze

Drzwi w kolorze białym to bardzo modny trend ostatnich lat, który dobrze pasuje do nowoczesnych wnętrz. Biel, podobnie jak szarości i czerń udanie łączy się ze wszystkimi kolorami, więc jest to też wybór bardzo uniwersalny. Białe drzwi rozświetlą wnętrze oraz świetnie powiększą je optycznie – zwłaszcza jeśli ściana też jest biała, a dodatkowo ukrywa ona ościeżnice drzwi.

3. Jak dobrać nietypowy kolor drzwi wewnętrznych?

W przypadku kolorowych drzwi najbezpieczniejszy wybór to te o barwie nieco ciemniejszej lub jaśniejszej niż ściany, która dobrze uzupełnia ich odcień. Sprawdzą się tu między innymi jasne odcienie brązów, beży i kremowego lub pastelowe kolory.

Jeśli nie boisz się odważniejszych rozwiązań i zestawień, postaw na drzwi o zdecydowanym kolorze, które wprowadzą do pomieszczenia dużo optymizmu oraz energii i będą ciekawym, awangardowym akcentem. W tym wypadku drzwi i inne detale w tym odcieniu powinny stanowić nie więcej niż 10% wszystkich kolorów we wnętrzu.

4. Najpopularniejsze rozwiązanie – drzwi wewnętrzne w kolorze drewna

Chociaż trendy zmieniają się, najpopularniejsze są ciągle drzwi w kolorze drewna. Dają one wrażenie naturalności i dobrze komponują się z wieloma stylami w urządzaniu wnętrz. Dobrym pomysłem będą w tym wypadku okna lub meble w identycznym albo podobnym odcieniu – szczególnie jeśli podłoga ma inny kolor.

5. Drzwi w kolorze jasnego drewna

Jasne i chłodne rodzaje drewna – takie jak na przykład Buk Skandynawski czy Buk Bawaria – sprawdzą się lepiej w jasnych pomieszczeniach, lecz dobrze łączą się także ze zdecydowanymi, ciepłymi kolorami. Podobnie jak drzwi w kolorze białym optycznie powiększają też wnętrze, więc są dobrym rozwiązaniem przy niewielkim metrażu.

6. Kiedy sprawdzi się ciemne drewno?

Z kolei ciemne drewna – choćby Dąb Południowy, Brązowy lub Hawana – możesz wykorzystać głównie wtedy, gdy będą korespondować z innymi elementami, takimi jak meble czy podłoga. Prezentują się one niezwykle elegancko, więc świetnie uzupełnią salon. Jednocześnie ciemniejsze barwy i cieplejsze odcienie dodają pomieszczeniu przytulności i wizualnie zmniejszają duże przestrzenie.

7. Jaki kolor drzwi wewnętrznych w barwie drewna jest najbardziej uniwersalny?

Najbardziej wszechstronne kolory drzwi to pośrednie odcienie drewna. Pasują do wielu aranżacji i są dobrym uzupełnieniem szerokiej gamy kolorów, także różnych innych barw drewna. W tej grupie znajdziesz zarówno chłodniejsze, jak i cieplejsze odcienie. Przykładem pierwszego jest m.in. Dąb Halifax Naturalny, który dobrze wygląda tak z ciemnymi, jak i jasnymi, pastelowymi kolorami. Z kolei cieplejszy jest np. Dąb Catania, który świetnie prezentuje się z wyrazistszymi kolorami, zwłaszcza modnymi granatami.

8. Sprawdź ofertę producentów, którzy mają duży wybór kolorów drzwi wewnętrznych

Gdy już wiesz mniej więcej, czego szukasz, zobacz, co oferują producenci. Warto sprawdzić zwłaszcza renomowane firmy, takie jak na przykład Porta (https://www.porta.com.pl/produkty/drzwi-wewnetrzne). W standardowej ofercie producent ma ponad 100 kolorów drzwi wewnętrznych, w tym te wspomniane powyżej. W wybranych kolekcjach z oferty niestandardowej możesz natomiast wybrać tysiące barw z palety RAL i NCS.

9. Jeśli zależy Ci na wyglądzie naturalnego drewna, postaw na okleiny z efektem 3D

Drzwi z naturalnego drewna to spory wydatek, a znalezienie koloru, który będzie Ci w pełni odpowiadał, może być trudne. Alternatywą są realistyczne okleiny z efektem 3D. Najlepsze mają nie tylko wygląd, który wiernie oddaje głębię surowego drewna, lecz także efekt wyczuwalnej w dotyku struktury.

10. Kolor drzwi wewnętrznych a klasa okleiny

Przy wyborze okleiny warto też sprawdzić, w jakiej z 6 klas pokryć występuje dany kolor drzwi. Klasyfikacja ta wyznacza takie cechy jak trwałość drzwi i ich odporność na wilgoć, ścieranie czy środki czyszczące.

Więcej informacji na temat klas oklein i oklein 3D znajdziesz w poradniku przygotowanym przez firmę Porta: https://www.porta.com.pl/otworzsiena/wnetrza/jak-dobrac-kolor-drzwi-do-mieszkania-kilka-praktycznych-porad. Są tam też ciekawe porady na temat zestawiania kolorów, a także ich wypływu na charakter wnętrza i samopoczucie osób, które w nim przebywają.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny