Jak nakleić fototapetę, by naprawdę pięknie się prezentowała i służyła nam przez lata? Na co trzeba zwrócić uwagę i jakie czynności wykonać, by całość zakończyła się sukcesem? W tym artykule pokażemy, jak krok po kroku poradzić sobie z tym zadaniem. Wbrew temu, co może się wydawać, nie jest to rzecz trudna i nie trzeba być specjalistą, ale trzeba zachować precyzję i zrobić wszystko tak, jak nakazuje instrukcja.

Jeszcze parę chwil i wiedzę na temat tego, jak przykleić fototapetę, będziemy mieć w małym palcu!

Zobacz, jak przykleić fototapetę na ścianę, by służyła przez lata

Zanim zabierzemy się do pracy, najlepiej opracować plan działania, by dokładnie wiedzieć, co i kiedy trzeba zrobić. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek. Najpierw należy przygotować podłoże, a dopiero potem zacząć klejenie fototapety.

Przygotowanie podłoża

Kluczem do sukcesu i jednym z najważniejszych zadań, jakie przed nami stoją, gdy zastanawiamy się, jak nakleić fototapetę na ścianę, jest przygotowanie podłoża. Jeśli będzie zabrudzone lub nierówne, wówczas istnieje duże ryzyko, że bryty z czasem zaczną się odklejać. Co więc należy zrobić?

· pozbądźmy się poprzednich warstw

Jeśli na ścianie, którą dekorujemy, była już wcześniej tapeta, należy ją usunąć za pomocą specjalistycznych środków, dzięki którym pozbędziemy się nie tylko brytów, ale i znajdującego się pod nimi kleju. Jeśli z kolei ściana pomalowana była farbą olejną, niezbędne będzie jej zeszlifowanie, bo na tak śliskiej powierzchni fototapeta z pewnością się nie utrzyma.

· wygładźmy nierówności

W przypadku starego budownictwa i nierównych ścian lub takich, od których odkrusza się tynk lub znajdują się w nim dziury po gwoździach, należy wygładzić powierzchnię i uzupełnić ubytki. Dziury i ubytki najlepiej wyrównać przy pomocy masy szpachlowej. Jeśli cała ściana jest bardzo chropowata, sprytnym rozwiązaniem jest specjalna tapeta izolacyjna, która wygładzi całą powierzchnię i sprawi, że ta właściwa fototapeta będzie się świetnie prezentować.

· zagruntujmy powierzchnię

Ostatnim krokiem na tym etapie jest zagruntowanie powierzchni. Po co? Po pierwsze, żeby fototapeta lepiej trzymała się podłoża. Po drugie, żeby w przyszłości łatwiej ją usunąć ze ściany bez odrywania tynku. Gruntowanie można wykonać rozwodnionym klejem do tapet i najlepiej zrobić to dzień przed klejeniem fototapety.

Klejenie fototapety

Teraz czas przejść do właściwej części i odpowiedzieć na pytanie, jak kleić fototapety. Idąc krok po kroku i realizując kolejne etapy, wszystko pójdzie jak po maśle!

· skompletujmy narzędzia

Gdy zawczasu wszystko przygotujemy i narzędzia będą pod ręką, bardzo usprawni nam to cały proces metamorfozy wnętrza. Czego nie może zabraknąć? Noża do tapet, wałka do wygładzania brytów, pędzla do kleju i wiaderka do jego rozrobienia, a także drabiny. Jeśli nigdy wcześniej nie kleiliśmy fototapety, warto poprosić kogoś o asystowanie, bo na cztery ręce proces będzie łatwiejszy.

· przeczytajmy instrukcję

Do kupionej fototapety dostaniemy instrukcję. Przeczytajmy ją koniecznie, ponieważ od tego zależy, jak będzie wyglądał proces montażu. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są bryty, klejem smaruje się albo fototapetę, albo ścianę. Jeśli postąpimy nieodpowiednio, fototapeta nie przyklei się do ściany albo za bardzo namoknie, brzydko się marszcząc. Zwróćmy też uwagę na to, by nie smarować klejem ani brytów, ani ściany „na zapas”, bo klej szybko wysycha.

· przyklejmy fototapetę!

Gdy wiemy już wszystko na temat obchodzenia się z zakupioną fototapetą, zabieramy się do dzieła. Bryty najlepiej przyklejać od góry do dołu, dzięki czemu pas fototapety będzie się naturalnie rozwijał, ułatwiając nam  działanie. Kolejne bryty przyklejamy dopasowując je na styk. Bardzo ważne jest to, by świeżo przyklejony fragment wygładzić wałkiem, bo w ten sposób lepiej dociśniemy fototapetę i usuniemy ewentualne pęcherzyki powietrza. Robimy to zawsze wałkiem od środka w stronę krawędzi. Jeśli nadmiar kleju wypłynie spod fototapety, na bieżąco wycierajmy go ściereczkę, bo zaschnięty jest o wiele trudniejszy do zmycia. Nadmiar fototapety należy dociąć ostrym nożykiem.

Odkryj fototapety na ścianę, które odmienią mieszkanie

Teraz, gdy przyklejanie brytów nie ma dla nas tajemnic, warto powiedzieć, dlaczego zdecydować się na takie rozwiązanie. Fototapety, czego najlepszym przykładem są wzory pochodzące ze sklepu Myloview, to sposób na całkowitą metamorfozę wnętrza. W zależności od tego, jaki motyw wybierzemy, zyskamy zupełnie inny efekt.

Roślinne motywy w postaci liści i kwiatów sprawią, że w pokoju się zazieleni, a natura znajdzie się na wyciągnięcie ręki. Przestrzenny deseń, który świetnie imituje głębię, sprawi, że nawet niewielki metraż będzie się wydawał o wiele większy. Malowniczy pejzaż ukoi zmysły, a egzotyczny sprawi, że w mieszkaniu zapanuje wakacyjna atmosfera, która będzie z nami przez cały rok. Nie zapominajmy także o dziecięcych wzorach. Zabawne zwierzaki, mapa piratów prowadząca do skarbów albo deseń z autkami nie tylko ozdobią pokój, ale będą także rozwijać wyobraźnię szkraba!

Wiedząc, jak należy przykleić fototapetę, poradzimy sobie z tym zadaniem znakomicie. A efekty metamorfozy, które zyskamy w jeden dzień, będą nas cieszyć przez wiele kolejnych lat!

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny