Klucz szwedzki – zastosowanie

Klucz do rur szwedzki określany jest również potocznie żabką. Jego wyróżnikiem są szczypce wychodzące z rękojeści. Jak już wcześniej wspomniano, szczęki można regulować. Nacięcia znajdujące się po dwóch stronach klucza, pozwalają na ustalenie rozstawu szczęk. Jeżeli szczęki są odpowiednio wyprofilowane, na pewno będzie łatwiej obejść się z odkręcaniem konkretnego elementu.

Jak sama nazwa wskazuje klucz do rur szwedzki, służy przede wszystkim do odkręcania nie tylko śrub, ale również rur, a także wielu innych elementów hydraulicznych. Dlatego swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w hydraulice. Ze względu na długą rękojeść, klucz szwedzki umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Natomiast cała konstrukcja zwiększa nacisk rąk, przez co łatwiej jest się uporać z mocno przytwierdzonymi elementami.

Klucze nastawne - rodzaje

Klucze nasadowe również służą do przykręcania oraz odkręcania śrub. Jednak w odróżnieniu od kluczy nastawnych, nie posiadają one możliwości rozstawu szczęk, jak to się dzieje w przypadku kluczy nastawnych. Dlatego mając do zamontowania elementy o zróżnicowanej średnicy, będziemy potrzebowali kompletu dopasowanych kluczy. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są klucze nastawne, wśród których wyróżnia się m.in.:

  • Klucz szwedzki – różni się on od klucza angielskiego sposobem regulacji – klucz wyposażony jest w boczne pokrętło. Dodatkowo klucz zdecydowanie lepiej radzi sobie z elementami o niezaokrąglonych brzegach.
  • Klucz angielski – zwany również francuskim lub francuzem. Klucz posiada mechanizm ślimakowy pozwalający na ustawienie rozstawu szczęk. Wyróżnia się monolityczną rękojeścią, która zakończona jest ruchomą szczęką o rozstawie nawet powyżej 3 cm.

Klucze narzędziowe - promocje

Klucz szwedzki i klucz płaski na białym tle, a także klucz do rur szwedzki
Klucz szwedzki, a także cena za klucz do rur szwedzki i inne klucze nastawne

Istnieje dosyć spora grupa kluczy szwedzkich, różniących się między sobą chociażby zastosowanym mechanizmem. Oczywiście wspomniane wcześniej pokrętło boczne, uznawane jest za podstawowe rozwiązanie. Wśród wyróżniających atrybutów, klucze szwedzkie możemy rozróżnić na:

  • Wyposażone w mechanizm zapadkowy – w rękojeści znajduje się specjalny przycisk, który zacisk utrzymywany przez mechanizm sprężynowy
  • Szczypce Morse’a – oprócz możliwości dopasowania rozmiaru szczęk, klucz szwedzki również został wyposażony w dodatkową śrubę odpowiedzialną za korygowanie siły nacisku. Śruba, którą regulujemy ten parametr, znajduje się z tylnej strony rękojeści. Jego największą zaletą jest możliwość zaciśnięcia szczęk na wybranym elemencie, bez konieczności ciągłego trzymania uchwytów.

Klucze szwedzkie nie są jedynymi narzędziami, które wykorzystuje się w hydraulice. Do jednych z niezastąpionych atrybutów fachowca, zalicza się m.in. klucz dynamometryczny. Dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie dokładnie określić siłę dokręcania lub odkręcania śruby. Dzięki temu nie dojdzie do tzw. przekręcenia śruby. Jak wiadomo, każdy z producentów zaleca odpowiedni moment, czyli siłę dokręcenia elementów. Jeśli szukasz więcej porad i wskazówek, sprawdź także ten artykuł o rodzajach kluczy narzędziowych.

W profesjonalnym warsztacie samochodowym swoje zastosowanie znajdą klucze pneumatyczne. Ich zaletą jest szybkie i skutecznie odkręcanie lub dokręcanie śrub bez użycia siły fizycznej. Klucze pneumatyczne działają w oparciu o energię wytwarzaną ze sprężonego powietrza. Dlatego możemy z nich korzystać, jeżeli na wyposażeniu warsztatu znajduje się sprężarka. Oprócz tego w warsztacie warto mieć klucz trzpieniowy, jak i również różnego rodzaju klucze nasadowe. Dzięki temu będzie łatwiej dopasować odpowiednie narzędzia do odkręcania nawet najtrudniej dostępnych i uciążliwych śrub.

Klucze nastawne – ceny

Decydując się na zakup kluczy szwedzkich lub innego rodzaju narzędzi służących do odkręcania śrub, warto zapoznać się z ofertą różnych producentów. W ten sposób dowiemy się, które z nich wyróżniają się atrakcyjniejszą ceną, przy jednoczesnej gwarancji najwyższej jakości produktów.

Przykładowe ceny kluczy nastawnych popularnych producentów

Nazwa produktu

Cena

Klucz trzpieniowy Yato Torx ½ T70 L=55 mm

Cena od 13,98 zł

Klucz trzpieniowy Yato Spline ½” M10L=100 mm

Cena od 14,98 zł

Klucz trzpieniowy Yato Torx ¼” T15 L=37 mm

Cena od 6,98 zł

Klucz dynamometryczny ½ cala 28-20Nm z blokadą

79,00 zł

Klucz dynamometryczny 3/8” 13,6-108,5Nm Vorel

98,00 zł

Klucz dynamometryczny uchylny 0-300Nm ½”

43,00 zł

Klucze pneumatyczne Stanley ½” + 10 nasadek

189,00 zł

Klucze pneumatyczne udarowe Yato YT-09540

399,00 zł

Klucz do rur szwedzki chromowany Heytec

51,51 zł

Klucze nasadowe 216 szt. Hartsson

429,00 zł

Klucze nasadowe 108 elementów Tagred Torx

104,49 zł

Klucze nasadowe zestaw 86 cz. Sata

285,00 zł

Klucz szwedzki fosforanowany 208 mm Bahco

126,08 zł

Klucz szwedzki nastawny Vorel

55,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 72,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny