Narzędzia do domowego warsztatu - rodzaje, ceny, porady

Niewielki warsztat należy urządzić w każdym domu. Do tego celu można wykorzystać nieużywany pokój, część piwnicy, garażu lub strychu. Miejsce do przeprowadzania drobnych napraw jest przydatne. Dlatego, że od czasu do czasu dochodzi do różnych awarii, którymi trzeba się zająć. Poza tym majsterkowanie jest ciekawym hobby. Warto, więc wiedzieć, które narzędzia do domowego warsztatu są absolutnie niezbędne. O tym opowiadamy w poniższym artykule.

Przydomowy kącik majsterkowicza

Bez względu na to gdzie zostanie zaaranżowana, pracownia musi być wszechstronnie wyposażona. Zanim wymienimy podstawowe określimy, czym właściwie są narzędzia do domowego warsztatu. To przybierające wiele postaci przedmioty do wykonywania prac różnego typu. Cięcia, wbijania, podważania, przykręcania. Podzieliliśmy je na dwie główne grupy. W pierwszej znalazły się narzędzia ręczne. Co już sugeruje nazwa, używa się ich z wykorzystaniem siły mięśni. Druga z kategorii pomieściła elektronarzędzia. Urządzenia zasilane prądem, najczęściej o natężeniu 230V. Stworzono je do zadań wymagających dużej siły i precyzji.

Odwrócimy nieco kolejność i najpierw zajmiemy się elektronarzędziami. Dostępnymi w wersji akumulatorowej lub sieciowej. Które z nich muszą znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza? Listę otwierają wiertarka i wkrętarka. Pierwsze urządzenie służy głównie do wykonywania otworów w różnych materiałach. Drugie jest używane do skręcania i rozkręcania różnych elementów. Wersje z akumulatorem mają przeważnie mniejszą moc, przez co nadają się do drobnych prac. Egzemplarze z udarem zasilane z sieci poradzą sobie z trudnymi zadaniami. Dobrym pomysłem jest wiertarko-wkrętarka. Łączy funkcje obu narzędzi.

Wyposażenie warsztatu musi być wszechstronne. Dlatego, że wiercenie i skręcanie to nie jedyne domowe czynności. Często coś trzeba przeciąć, wyszlifować lub wypolerować. Szczególnie podczas remontu. Z każdym z tych zadań poradzi sobie szlifierka kątowa. Dostępna w różnych wielkościach określanych na podstawie tarczy tnącej. Do wyboru są rozmiary 115, 125 lub 230 mm. Osoby lubiące pracę w drewnie powinny też zainwestować w szlifierkę oscylacyjną. Bardzo przydatne narzędzia to wyrzynarka oraz piła łańcuchowa. Szersze opisy rozmaitych elektronarzędzi i ich ceny znajdują się na naszej stronie.

Ręczne narzędzia do domowego warsztatu

Nie każda naprawa wymaga sięgnięcia po urządzenia elektryczne. Wiele problemów można rozwiązać za pomocą narzędzi ręcznych. Podstawowe są w tym przypadku młotki. W domach najczęściej pojawia się wersja ślusarska mocno zwężona z jednej strony. Warto też mieć młotek stolarski ze specjalnymi widełkami do wyciągania gwoździ. Kolejne dwa ważne gadżety to zwijana miarka(metrówka) oraz poziomica. Niezbędne przy pomiarach odległości i wyznaczaniu poziomu. Zanim przejdziemy dalej pewna porada. Zalecane jest przechowywanie narzędzi w suchym i zabezpieczonym przed dziećmi miejscu.

Obowiązkowe wyposażenie reprezentują także obcęgi. Służące do podważania i wyciągania drobnych przedmiotów. Jak chociażby gwoździ wbitych w drewno. Kolejne części zestawu to szczypce i kombinerki. Można nimi chwytać różne elementy a także przecinać na przykład druty. Bardzo przydatna okazuje się także latarka, klasyczna lub czołowa. Szczególnie, gdy pojawią się problemy z prądem a tym samym oświetleniem. Wtedy też okazuje się jak ważne jest utrzymanie porządku w pracowni. Uporządkowane przechowywanie narzędzi pozwala szybciej odnaleźć potrzebny przedmiot.

Przydomowy warsztat nie byłby dobrze wyposażony bez kluczy narzędziowych. Potrzebnych przy naprawie cieknącego kranu czy skręcaniu roweru dla dziecka. Trzeba, więc mieć klucze płaskie i płasko-oczkowe. Najczęściej używane rozmiary to 8, 10, 11 i 13. Można kupować je pojedynczo lub w zestawach. W domu sprawdzą się także klucze nasadowe. By ich używać niezbędne jest pokrętło z grzechotką. Poza kluczami, potrzebne gadżety to wkrętaki popularnie zwane śrubokrętami. Najlepiej nabyć i wersje płaski i krzyżakowe o różnych długościach. Więcej o tym jak urządzić i wyposażyć warsztat można przeczytać na naszym portalu.