Nowoczesne i klasyczne meble do salonu — jakie wybrać?

Pierwszym aspektem, który musimy uwzględnić, wybierając meble do salonu, jest styl aranżacji i charakter pomieszczenia.

Nowoczesne meble do salonu odpowiadają współczesnym, minimalistycznym trendom wystroju wnętrz. Są to więc proste formy pozbawione zdobień czy nadmiernych ornamentacji. Prostota nie oznacza jednak nudy i braku estetyki.

Piękno nowoczesnych mebli do salonu płynie z prawidłowo dobranych proporcji, wysokiej jakości materiałów i detali. Stosuje się w nich gładkie fronty, najczęściej o jednolitej, jasnej barwie. W szafkach czy komodach uchwyty zastępuje się też często systemem push-to-open, co pozwala uzyskać czystszą formę. Konstrukcja nowoczesnych mebli minimalistycznych powinna być solidna i wysoce funkcjonalna.

Wybór poszczególnych modeli musi być dobrze przemyślany i dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Trzeba pamiętać, że w minimalistycznych aranżacjach wolna przestrzeń jest bardzo cenna. Dlatego unika się natłoku wyposażenia.

Z kolei klasyczne meble do salonu to bardziej wybujałe formy, często o bogatym wzornictwie. Pojawiają się tu tłoczenia frontów i ozdobne nóżki. Sofy czy fotele wyróżniają się pikowaniem i ciekawymi fakturami materiałów obiciowych. W takich aranżacjach więcej jest też dodatków. Na komodach i regałach pojawiają się dekoracyjne bibeloty i rodzinne pamiątki. Półki i ściany ozdobione są zdjęciami, grafikami czy obrazami w ornamentowanych ramkach.

Klasyczne meble do salonu to przede wszystkim solidne, piękne konstrukcje, z których każda może pretendować do miana małego dzieła sztuki. Estetyka tych aranżacji wynika z dekoracyjności wyposażenia, które nie powinno jednak popadać w nadmierny przepych. Liczą się dobrze dobrane barwy i piękna, wyważona kompozycja.

Kącik wypoczynkowy, czyli funkcjonalne meble do salonu, które musisz mieć

Najważniejszym miejscem w salonie jest kącik wypoczynkowy. Jego typowy układ to sofa i fotele, stolik kawowy oraz szafka RTV. Poszczególne meble muszą być dopasowane do siebie pod względem kolorystyki, wzornictwa i formy, aby tworzyły spójną aranżację.

Przy wyborze sofy trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również funkcjonalność. Zależy ona w znacznym stopniu od wymiarów. Dobrze dobrana sofa musi zapewnić miejsce do siedzenia dla wszystkich domowników, a także ich gości. Jeśli mamy na to miejsce, możemy dołączyć do niej wygodne fotele lub zastąpić obszernym narożnikiem. Ważne jest, by miejsce do siedzenia było miękkie i zapewniało dobre podparcie pleców.

Przed sofą zazwyczaj staje ława lub stolik kawowy. Jeśli decydujemy się na nowoczesną aranżację, meble te powinny mieć maksymalnie uproszczoną budowę. Dla zwiększenia funkcjonalności można wybrać model z dolną półką, która pomieści czasopisma czy piloty do sprzętu RTV.

Ważne jest odpowiednie dopasowanie wysokości stolika kawowego do sofy. To nie tylko kwestia wygody użytkowania mebla, ale również estetyki, ponieważ odpowiednie proporcje wpływają na odbiór aranżacji. W wystrojach klasycznych stolik kawowy może być większy i bogato zdobiony, dzięki czemu zajmie centralne miejsce w aranżacji.

Wybierając nowoczesne meble do salonu, musimy też zadbać o odpowiednią szafkę pod telewizor. Jej wymiary i funkcjonalność trzeba dopasować do osobistych potrzeb. Jeśli planujemy duże centrum rozrywki z konsolami do gier czy wieżą audio, przyda się nam większa szafka RTV z dużym blatem czy otwartymi półkami. Jeśli jednak mamy skromniejsze potrzeby i chcemy tu ustawić tylko telewizor i dekoder, wybierzmy mebel mniejszy. Przydadzą się też zamykane szafki i szuflady, które pomogą w zachowaniu porządku.

Pozostałe meble do salonu — na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Meble do salonu to oczywiście nie tylko trio sofa — stolik kawowy — szafka RTV. Ważne będą też meble do przechowywania. Otwarte regały i wiszące półki doskonale sprawdzą się na domową biblioteczkę czy wystawę bibelotów, pamiątek i fotografii.

Przyda się też przestrzeń zamknięta, która pomoże zachować dobrą organizację i porządek oraz ukryje gromadzące się w domu przedmioty przed wzrokiem gości. Zastosować można szafę, komodę czy odpowiednio dobraną meblościankę.

Przy wyborze mebli do salonu liczy się funkcjonalność i estetyka. Tę pierwszą osiągniemy dzięki dokładnej analizie swoich potrzeb — np. tego, jakiego rodzaju przedmioty i w jakiej ilości będziemy umieszczać w szafkach czy na półkach. Z kolei spójną estetykę zapewni trzymanie się zasad poszczególnych stylów wystroju wnętrz lub zakup kompletu mebli do salonu z jednej kolekcji. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają kompleksowych rozwiązań i nie chcą bawić się w dopasowywanie do siebie mebli z różnych zestawów.

Nie można przy tym wszystkim zapomnieć o wysokiej jakości. Meble do salonu są mocno eksploatowane, korzystamy z nich na co dzień i to dosyć intensywnie. Warto więc wybierać wytrzymałe materiały i zwrócić uwagę na dobrą, mocną konstrukcję.

Meble do salonu w meble-focus.pl to gwarancja trwałości, estetyki i wysokiej funkcjonalności. Szeroki asortyment sprawia natomiast, że bez trudu znajdziemy tam odpowiednie wyposażenie zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji.

artykuł sponsorowany

Powiązane artykuły