Recykling to więcej niż utylizacja

Jak opisać korzyści, które płyną z recyklingu modułów PV w stosunku do utylizacji? Utylizacja może być dochodowa, ale i tak pozostaje problem odpadu. Dopiero jeśli moduły fotowoltaiczne podda się recyklingowi, można myśleć o naprawdę sporych zyskach i na poważnie mówić o energii odnawialnej jako korzystnej dla środowiska.

  • Panele fotowoltaiczne są źródłem cennych surowców: czystego krzemu, doskonałej jakości szkła, ale także metali stosowanych szeroko w przemyśle, a nawet metali szlachetnych. Warto mieć w perspektywie, że paneli zainstalowanych w UE przed 2010 rokiem zostało 1,5 mln ton, z których można odzyskać surowce, za które odbiorcy nie tylko z branży PV będą gotowi sporo zapłacić.
  • Recykling modułów fotowoltaicznych to po prostu odpowiedzialne ich zagospodarowane. Zamiast zbierać kilka tysięcy ton paneli z instalacji PV na każdym ze składowisk odpadów, można odciążyć środowisko. Utylizacja przez samo unieszkodliwienie nie rozwiązuje problemów środowiskowych.
  • Jeśli łączna moc elektrowni słonecznych w Polsce i w UE ma nadal rosnąć, to krzemowe płytki podłożowe, używane do ich produkcji, nie mogą znacząco podrożeć. Nawet jeśli żywotność paneli się zwiększa, to dopiero ponowne wykorzystanie zużytych modułów pozwala w dalszej perspektywie planować stały i znaczący udział energii ze słońca w sumarycznym bilansie. Bez recyklingu zużytych paneli w Polsce, PV jest tylko protezą, która odsuwa problemy środowiskowe na dwadzieścia lat.

Chcesz wiedzieć więcej o recyklingu paneli fotowoltaicznych? Zapraszamy na stronę 2loop Tech S.A.

Co traci się bez recyklingu?

Koszt recyklingu paneli fotowoltaicznych w Polsce do 2025 roku ma wynieść około 140 milionów złotych. Bez odzyskania surowców - bez recyklingu marnują się materiały, które są poszukiwane przez firmy produkujące urządzenia elektroniczne i kolejne generacje instalacji PV. Przy utylizacji zysk generowany jest tylko na opłatach za zagospodarowanie odpadów. Na recyklingu zarabia się znacznie więcej, ponieważ powstają konkretne surowce wtórne, które można odsprzedać z zyskiem.

Jak przekonać kolejnych inwestorów do założenia instalacji PV, jeśli w perspektywie mają oni jedynie oddanie paneli do wyspecjalizowanego punktu i zakup kolejnych, pewnie jeszcze droższych? Panele i akumulatory oraz magazyny energii muszą być poddawane recyklingowi, żeby w przyszłości podobne instalacje były ekonomicznie opłacalne i nie były obciążeniem dla środowiska. Recykling paneli fotowoltaicznych może stać się źródłem surowców dla innych branż – bez względu na to, jaką przyszłość widzisz dla technologii, jest prawie pewne, że recykling paneli PV może sprawić, że nadejdzie ona jeszcze szybciej.

Pionierzy w swojej branży: 2loop szykuje się do wejścia na giełdę

2loop Tech S.A. to polska firma, która w recyklingu paneli dostrzega szansę na zysk, ale też na to, żeby z tysięcy ton paneli odzyskać cenne surowce, odciążyć środowisko i przysłużyć się rozwojowi techniki. Stworzenie skutecznej metody przemysłowej recyklingu instalacji PV to wyzwanie, które mogą sobie postawić jedynie najwięksi wizjonerzy, ale zarobić na tym mogą wszyscy. Dlatego już w drugiej połowie 2021 będzie można kupić na PRE-IPO akcje firmy 2loop Tech S.A. Zainteresowanie już dziś jest spore, zwłaszcza że to jedna z pierwszych firm, która już teraz ma jasno określoną ścieżkę rozwoju. Wybiegając w przyszłość, można będzie spieniężyć zyski wtedy, kiedy inni dopiero dostrzegą możliwość inwestycji.

Pamiętaj, że najwięcej zwykle zarabiają ci, którzy pierwsi spostrzegą dobrą okazję. Recykling paneli fotowoltaicznych może być także Twoją inwestycją. Już dziś problem utylizacji paneli fotowoltaicznych staje się wyraźny, a pamiętaj, że na razie do recyklingu trafia stosunkowo mała pula najstarszych paneli – boom dopiero nadejdzie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej