Przedścianka z płyt kartonowo-gipsowo – na co zwrócić uwagę?

Przedścianka z g-k ma w zasadzie tylko jedną wadę jaką jest zmniejszenie powierzchni pomieszczenia o grubość tego elementu budowlanego. Sama przedścianka zbudowana z płyt gipsowo-kartonowych poprawi izolacyjność cieplną oraz akustyczną. W związku z tzw. bocznym przenoszeniem dźwięków powietrznych (m.in. rozmowy) i uderzeniowych (np. kroki), ściana jako przegroda i element przylegający budynku ma często słabą izolację akustyczną. Parametr ten można poprawić właśnie poprzez postawienie przedścianki. Uzyskany efekt jest różny w zależności od rodzaju płyty gipsowo-kartonowej oraz grubości wełny.

Jeszcze większą wagę do użytych materiałów należy przyłożyć podczas stawiania przedścianki w łazience. Zdarza się, że to pomieszczenie jest niedogrzane. Poza tym w łazienkach często niesie się dźwięk zza ścian. Ze względu na charakterystykę pomieszczenia przy budowie przedścianki w łazience należy użyć płyt gipsowo-kartonowych z przeznaczeniem do pomieszczeń mokrych. W systemach suchej zabudowy Siniat płytami o zwiększonej odporności na działanie wilgoci są płyty Nida Woda (GKBI/Typ H2). Zastosowanie standardowych płyt g-k może sprawić, że ze względu na wilgotne środowisko cała konstrukcja z płyt gipsowych będzie nietrwała.

Jakie materiały są potrzebne do budowy przedścianki z poszyciem z płyt gk?

Przed budową przedścianki z płyt gipsowo-kartonowych należy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne materiały i akcesoria, a także dobrze zaplanować pracę. Żeby zbudować przedściankę, potrzebne są do tego:

  • odpowiednio przycięte płyty gipsowo-kartonowe (zaimpregnowane płyty g-k, jeżeli to przedścianka w środowisku wilgotnym – np. w łazience),
  • metalowe profile do zbudowania stelaża (przede wszystkim poziome profile Nida U oraz pionowe Nida C),
  • kołki rozporowe w rozmiarze 6 × 40 mm,
  • wełna mineralna,
  • wkręty do płyt g-k w rozmiarze 3,5 × 25 mm,
  • łączniki stabilizacyjne LS i wkręty do przytwierdzenia łączników,
  • materiał wykończenia przedścianki z płyt g-k (np. tynk, szpachla, gładź, farba),
  • kątomierz – tradycyjny lub laserowy,
  • nożyce do cięcia blachy,
  • taśma – samoprzylepna (do pionowania słupków), akustyczna (przyklejana między betonem a słupkami do zminimalizowania przenoszenia drgań i uszczelnienia przedścianki przeciwpyłowo) oraz przekładowa (do połączeń ślizgowych).

Przedścianka z g-k w 8 krokach

Przedścianka z płyt gipsowo-kartonowych zwiększy komfort akustyczny i termiczny pomieszczenia. Jednak pod warunkiem, że zostanie wykonana prawidłowo na konstrukcji z profili metalowych. Poniżej podpowiadamy, jak wygląda budowa przedścianki z g-k w kilku krokach. Postępuj zgodnie z instrukcją i zbuduj własną przedściankę.

  1. Wyznaczenie miejsca montażu przedścianki – użyj kątomierza i wyznacz punkty znajdujące się pod kątem prostym do ściany bocznej. Następnie narysuj linię, która wyznacza odległość, o jaką odsuniesz ściankę od ściany monolitycznej i wyznacz pion na obu ścianach.
  2. Montaż profili poziomych Nida U do podłogi i sufitu – przytnij profile nożycami do blachy i obklej taśmą akustyczną o szerokości 3 cm. Profile do sufitu podwieszanego mocuj za pomocą wkrętów do płyt g-k, do sufitów i ścian monolitycznych – kołkami rozporowymi o rozmiarze 6 × 40 mm w odległości co 60 cm.
  3. Rozmieszczenie profili Nida C i łączników bezpośrednich LS – słupki z profili Nida C rozstaw co 60 cm. Obklej taśmą akustyczną oraz rozmieść także łączniki stabilizacyjne LS, biorąc pod uwagę tabelę obciążenia konstrukcji.
  4. Pionowanie profili Nida C i montaż łączników LS – pionowe profile Nida C musisz ustawić w jednej linii. Do ich pionowania możesz użyć taśmy samoprzylepnej. Łączniki możesz mocować do podłoża kołkami rozporowymi, a do profili Nida C przykręcić wkrętami samowiercącymi do blachy (tzw. pchełki).
  5. Wypełnienie konstrukcji wełną mineralną – grubość wełny nie może przekraczać szerokości obudowy. Wełną szczelnie wypełnij całą konstrukcję, również miejsca za profilami.
  6. Wykonanie połączeń ślizgowych – zabezpiecz narożniki ścian przed pękaniem poprzez użycie specjalnej taśmy przekładowej. To taśma, która zapobiega występowaniu rys i pęknięć na płytach gipsowo-kartonowych. Taśmę przyklejaj przy profilu po obwodzie przedścianki.
  7. Montaż płyt gipsowych – podczas płytowania zwracaj uwagę na to, aby połączenia płyt podpierały się na profilach. Do montażu płyt g-k użyj wkrętów o rozmiarze 3,5 × 25 mm w rozstawie co 25 cm. W wysokim pomieszczeniu, jeżeli konieczne jest łączenie płyt g-k, pamiętaj o przesunięciu sąsiednich płyt o minimum 40 cm.
  8. Wykończenie przedścianki – po montażu płyt możesz przystąpić do prac wykończeniowych, wykorzystując masy do spoinowania i masy szpachlowe Siniat.

Budowa przedścianki z płyt g-k nie jest więc szczególnie skomplikowana. Poziom trudności można ocenić jako średni. Oczywiście, przy braku wiedzy i doświadczenia w tego typu pracach, warto zlecić to komuś, kto zagwarantuje prawidłowe wykonanie przedścianki. Przełoży się to na oczekiwany efekt w zakresie izolacyjności akustycznej i cieplnej oraz stabilności całej konstrukcji.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej