Aby zrozumieć, w jaki sposób działa fotowoltaika, trzeba wziąć pod lupę to, z czego składa się instalacja. Wbrew pozorom, to nie tylko widoczne z dala panele montowane na dachu. Dowiedz się więcej na temat poszczególnych komponentów.

Panele słoneczne

Panele czy też moduły fotowoltaiczne to najbardziej "oczywisty" element systemu PV. To one trafiają na dach budynku, najlepiej ustawione w południowym kierunku i są wizytówką instalacji. A jaka jest dokładniej rola paneli fotowoltaicznych? To ten komponent jest odpowiedzialny za pobieranie energii słonecznej.

Poszczególne ogniwa paneli PV są wykonane w zdecydowanej większości przypadków z kryształów krzemu - mogą to być mono- lub polikryształy. Kiedy padnie na nie promieniowanie słoneczne, fotony światła "wybijają" elektrony z ich pozycji, a ich ruch i wzniesienie się na wyższy poziom energetyczny sprawia, że powstaje prąd stały. Na tym – w dużym uproszczeniu – polega zjawisko fotowoltaiczne, będące siłą napędowa instalacji.

Warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne różnią się między sobą m.in.:

  • mocą – a więc tym, ile energii są w stanie generować,
  • sprawnością – efektywnością wytwarzania energii elektrycznej na każdy metr kwadratowy powierzchni,
  • budową – można wybrać zarówno nowoczesne, wysoce wydajne panele monokrystaliczne, jak i tańsze, polikrystaliczne.

Inwerter - serce instalacji fotowoltaicznej

Inwerter, nazywany również falownikiem, służy do przekształcania prądu stałego w prąd zmienny – o parametrach zbieżnych z tymi, które wyróżniają prąd z sieci elektrycznej. To urządzenie, które trafia najczęściej do domowej kotłowni, komórki czy garażu, w pobliżu tablicy rozdzielczej. Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów falowników: wyspowe, hybrydowe oraz sieciowe, ale to te trzecie są wykorzystywane najczęściej w mikroinstalacjach. Są one podpinane do sieci energetycznej w instalacjach on-grid. W takiej instalacji fotowoltaicznej jest możliwe wysyłanie prądu do zakładu w celu jego magazynowania. Przy rzadszych w naszym kraju instalacjach off-grid wykorzystuje się inwertery wyspowe.

Wyróżnia się również falowniki 1- i 3-fazowe. Te pierwsze są odpowiednie dla instalacji o mocy nieprzekraczającej 3,68 kWp,te drugie wspomagają system fotowoltaiczny o większej mocy.

Warto wiedzieć, że dobierając inwerter, warto uwzględnić ogniw fotowoltaicznych i dopasować te komponenty tak, aby optymalnie ze sobą współgrały. W ich połączeniu pomoże np. doradca hurtowni fotowoltaicznej MUNO.

Z czego jeszcze składa się instalacja fotowoltaiczna?

Oprócz paneli fotowoltaicznych i inwertera należy wymienić kilka dodatkowych akcesoriów instalacyjnych i komponentów, bez których instalacja PV nie mogłaby działać. Są to przede wszystkim:

  • przewody, które łączą ze sobą kluczowe urządzenia – zarówno poszczególne panele, jak i zespół paneli z falownikiem, a także z tablicą rozdzielczą,
  • systemy zabezpieczeń po stronie DC i AC – w tym wyłączniki nadprądowe, ograniczniki przepięć czy optymalizatory (zastosowanie tych ostatnich jest konieczne m.in. wówczas, gdy panele produkujące energię elektryczną są narażone na zacienienie),
  • konstrukcja, na której montuje się panele – musi być wysokiej jakości, aby zapewniła stabilne utrzymanie się modułów, nawet w trudnych warunkach pogodowych, przez wiele lat,
  • konektory do instalacji fotowoltaicznej – złącza poszczególnych elementów,
  • akcesoria do monitorowania pracy instalacji, które przekazują dane o jej pracy użytkownikowi. Dzięki temu ma on pewność, że instalacja fotowoltaiczna działa poprawnie i efektywnie przetwarza energię słoneczną na prąd.

Instalatorzy najchętniej wyposażają się we wszystkie te elementy w jednym punkcie – w efekcie mogą skompletować w pełni kompatybilne produkty, aby stworzyć bezpieczną i efektywną instalację.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej