Jak wybrać idealny obraz do salonu?

Obraz, który zamierzamy powiesić w naszym salonie powinien być przede wszystkim dziełem, które oddaje to, co nam w duszy gra. W poszukiwaniu sztuki, która nam odpowiada, najłatwiej zajrzeć do Internetu. Jest tu cała masa stron, zarówno autorskich, jak i stron sklepów sieciowych, które mogą nam zaproponować różne dzieła sztuki w przystępnych cenach. Ciekawe propozycje znajdziemy, m.in. tu: http://sfmeble.pl/akcesoria/akcesoria-do-salonu/obrazy.html. Nie każdy z nas zna artystów lub artystki osobiście, nie każdemu zależy na nabywaniu dzieł sygnowanych przez konkretnego twórcę. Sklep internetowy daje nam możliwość zakupu obrazu, na którym nam zależy. Odpowiednio dobrany, podkreśli niepowtarzalną przestrzeń naszego salonu, poprzez stworzenie dobrej atmosfery, a także wywołanie określonego wrażenia poprzez barwę oraz to, co obraz przedstawia.

Obraz na ścianę w ramie czy na płótnie?

Rama jest integralną częścią obrazu, a przynajmniej do niedawna tak było. Obecnie coraz częściej można nabyć obrazy, które wykończenia w postaci ramy niekoniecznie potrzebują. Pamiętajmy o tym, że rama musi być dobrze dopasowana - zarówno do obrazu, jak i do charakteru wnętrza, w którym dane dzieło ma się pojawić na ścianie. Możliwości jest naprawdę wiele. W sklepie sfmeble.pl nabędziemy obrazy oprawione, jak i płótna pozbawione tej ozdoby. Dobrą opcją może więc być samodzielne dobranie ramy, która dopełni estetycznie wystrój naszego salonu. Grafiki są z zasady oprawione w ramy ze szkłem, obrazy olejne czy też akrylowe znajdują się tylko w ramach bez szkła albo są ram pozbawione. Ciężka rama, bogato zdobiona sprawdzi się w szykownym salonie urządzonym, np. w stylu secesyjnym. Lekkie stalowe, czarne lub białe ramy mogą być dobrą oprawą dla obrazu umieszczonego w nowoczesnym wnętrzu. W takim salonie rodem z XXI wieku dobrze będą także wyglądały obrazy bez ram. Nadadzą mu rys lekkiej niefrasobliwości oraz swoistej zadziorności.

Odpowiedni rozmiar obrazu do salonu

Obraz nie powinien przytłoczyć przestrzeni, w której go wieszamy. Małe pokoje, czy też nieduże salony lepiej będą wyglądały, jeśli pojawią się w nich niewielkie płótna. Z kolei duże pomieszczenia mogą potrzebować swoistej dominanty. Taką może stać się niebanalny obraz na płótnie. To, czy zdecydujemy się na abstrakcję, czy też na obraz realistyczny powinno być podyktowane naszym gustem. Ostatecznie to my pozostaniemy z obrazem na ścianie na dłużej. Pamiętajmy, że ceny obrazów są dość zróżnicowane, a więc zdarza się, że jest to całkiem spory wydatek. Obrazy będą się dobrze prezentowały zwłaszcza na dość wysokich ścianach, takich jak powierzchnie w starych kamienicach. Kształt obrazu też może wpływać na to, jak będzie wyglądał on w salonie, oglądany okiem postronnego widza. Co ważne, im większy obraz, tym wyższa jego cena. Ten fakt także trzeba wziąć pod uwagę.

Klasyka czy nowoczesność, czyli jak dopasować obraz do aranżacji wnętrza?

Klasyczny realizm, nowoczesna abstrakcja - czym się kierować przy kupnie potencjalnego obrazu do naszego domu lub mieszkania? Przede wszystkim tym, jaka sztuka powoduje w nas szybsze bicie serca. Obraz nie powinien być li tylko elementem wystroju. On musi z nami rezonować, opowiadać jakąś historię albo oddawać nastrój, który pragniemy stworzyć w naszym domu. Klasyczne obrazy wolą porządne, stonowane wnętrza, nowoczesne abstrakcje lepiej odnajdą się w loftach, czy też surowych apartamentach rodem z XXI wieku. Ale to nie znaczy, że nie możemy eksperymentować z różnymi rozwiązaniami. Obrazy, które zamierzamy nabyć, o ile dobrze je wyeksponujemy, odnajdą się w pozornie nie przystających do nich wnętrzach. Ważne jest to, jaką energię ze sobą niosą i czy ich właściciele lub właścicielki je lubią. Jeśli równowaga zostanie zachowana, na pewno udzieli się ona przestrzeni, w której się pojawiły na ścianach.

Jak powiesić obrazy na ścianie, by wyglądały stylowo?

Obrazy powinny być powieszone tak, aby nie stwarzały zagrożenia dla domowników oraz gości. Zawieszenie więc powinno być odpowiednio wytrzymałe. Dobrym miejscem dla obrazu będzie ściana nad kanapą czy też wolna przestrzeń nad kominkiem. Miejmy jednak na uwadze, że płótno może reagować z otoczeniem i eksponowanie go na nadmierne promieniowanie słoneczne, czy też gorąco buchające z kominka, może być szkodliwe dla obrazów. Możemy je wieszać pojedynczo lub w grupach - wszystko zależy od nas.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny