Unieważnione przetargi dotyczące CPK – o co chodzi i co się stało?

Na zdjęciu widoczne wnętrze lotniska, za oknem startujący samolot, w centralnej części zdjęcia trzy litery czarne na białym tle: "CPK".
Unieważnione przetargi dotyczące CPK – o co chodzi i co się stało?, fot. peshkova, dizain
ikona podziel się
Opublikowano: 10.03.2024 r., 19:07 | Autor: Marek Przybylski
W ostatnich dniach na światło dzienne wyszła informacja o unieważnieniu kolejnych przetargów dotyczących audytu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tak, KOLEJNYCH, bo po anulacji audytu w zakresie weryfikacji i oceny harmonogramów projektu dotyczących części lotniskowej i kolejowej, CPK poinformowało także o unieważnieniu audytów w zakresie Programu Społeczno-Gospodarczego oraz z obszaru zatrudnienia i wynagrodzeń. O co w tym wszystkim chodzi i jakie są powody tych unieważnień? O tym w niniejszym artykule.

Pierwszy unieważniony przetarg wygrały firmy bez doświadczenia

Już pierwszy z ośmiu planowanych przetargów na przeprowadzenie audytów Centralnego Portu Komunikacyjnego wywołał ogromne kontrowersje. Wygrało go bowiem konsorcjum trzech firm: HMJ, Projekt Plus i TECH-TOR, które złożyły najniższą ofertę.

Na jaw wyszło przy tym bardzo szybko, że firmy te nie mają żadnego doświadczenia w zakresie inwestycji kolejowych. Dodatkowo były wiceprezes PLL LOT, Maciej Wilk, dotarł do informacji, które przekazał za pomocą portalu X, że HMJ, Projekt Plus i TECH-TOR w 2022 r. sumarycznie wypracowały 4,78 miliona złotych przychodów ze sprzedaży, osiągając w tym czasie jedynie 229 tysięcy złotych zysku netto i zatrudniając zaledwie 20 pracowników.

Na sytuacje ekspresowo zareagowała spółka Centralny Port Komunikacyjny, która 28 lutego poinformowała o unieważnieniu postępowania przetargowego na audyt spółki obejmujący weryfikację i ocenę harmonogramów. Oficjalnej przyczyny nie podano, zasłaniając się jedynie troską „o zapewnienie najwyższej jakości audytu”.

Kolejne przetargi również unieważnione, pomimo że wygrały je poważne firmy

Drugi unieważniony przetarg to przetarg, który dotyczył audytu spółki CPK w zakresie Programu Społeczno-Gospodarczego.

Wygranym okazała się znana na całym świecie, renomowana firma: Deloitte. Mimo tego przetarg ten również unieważniono – tym razem jednak ze względu na zbyt wysoką ofertę. Deloitte swoje usługi wycenił bowiem na 1,5 miliona złotych brutto, podczas gdy spółka stojąca za CPK miała planowany budżet na ten audyt w wysokości 340 tysięcy złotych bez VAT.

Trzeci z kolei przetarg był przetargiem na audyt z zakresu badania poziomu zatrudnienia i wynagrodzeń.

On również został ostatecznie unieważniony. Jaki powód tym razem stał za decyzją spółki? Centralny Port Komunikacyjny poprzez swój profil na portalu X poinformował, że firma, która wygrała przetarg, a więc firma Nova Praxis w 2020 r., wykonywała już dla CPK usługi z zakresu zasobów ludzkich. To z kolei rodzi potencjalny konflikt interesów, przez który postępowanie przetargowe musi zostać powtórzone.

Co dalej z CPK i audytami tego projektu? Czy nieszczęśliwa passa w końcu się zakończy? O tym zapewne dowiemy się już wkrótce.

Źródła:

  • https://www.money.pl/gospodarka/przetarg-na-audyt-cpk-uniewazniony-nagly-zwrot-w-sprawie-wielkiej-inwestycji-7000652327717856a.html
  • https://www.money.pl/gospodarka/cpk-uniewaznia-kolejny-audyt-oto-powod-7001713874799584a.html
  • https://x.com/MacVVilk/status/1762729700256784673?s=20
  • https://www.cpk.pl/pl/aktualnosci-2/informacja-o-uniewaznieniu-przetargu-na-audyt-harmonogramow
  • https://www.cpk.pl/pl/aktualnosci-2/informacja-o-uniewaznieniu-przetargu-audytu-obszaru-zatrudniania-i-wynagrodzen
  • https://x.com/CPK_PL/status/1763964768753160626?s=20
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto