Krótszy tydzień pracy - czy to realne w Polsce? Zlecono badania

Uśmiechnięty pracownik w kasku ochronnym na tle innych pracowników ubranych tak samo jak on.
Zlecono badania dotyczące możliwości skrócenia tygodnia pracy. Czy rozwiązanie to zostanie wkrótce wprowadzone?, fot. visoot
ikona podziel się
Opublikowano: 17.03.2024 r., 9:15 | Autor: Marek Przybylski
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zleciło badania dotyczące możliwości skrócenia tygodnia pracy. Co mówią wstępne wyniki tych badań? Wnioski są naprawdę interesujące…

Badania nad skróceniem czasu pracy ruszyły

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, reprezentująca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, poinformowała w ostatnich dniach, że Centralny Instytut Ochrony Pracy pracuje już w zakresie badań nad oceną pomysłu, jakim jest skrócenie tygodnia pracy.
Analizowane są przy tym dwie propozycje:

  • Skrócenie czasu pracy do 35 godzin w tygodniu (pomysł ten w poprzedniej kadencji Sejmu złożył klub Lewicy, wchodzący w skład obecnego rządu);
  • Ograniczenie tygodnia pracy do 4 dni (do przeprowadzenia pilotażu tego programu przychylił się z kolei obecny premier Polski: Donald Tusk).

Centralny Instytut Ochrony Pracy bada efektywność obydwu rozwiązań przy założeniu, że na niezmienionym poziomie pozostać ma dotychczasowa płaca pracowników.

Wstępne wyniki analiz? 4 dni pracy łatwiejsze do wdrożenia niż 35 godzin!

Okazuje się, że są już wstępne wyniki, pobieżnych na razie, analiz. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała, że wynika z nich, że organizacyjnie na ten moment łatwiejsze do wprowadzenia byłoby rozwiązanie polegające na ograniczeniu tygodnia pracy z 5 do 4 dni – zamiast rozwiązania zmniejszenia liczby godzin z 40 do 35 tygodniowo.

Ministra odpowiedziała również na wypowiadane przez niektórych wątpliwości dotyczące niemożliwości przejścia na czterodniowy tydzień pracy w wybranych branżach ze względu na ich specyfikę.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk jasno zaznaczyła, że ewentualne wprowadzenie takiego rozwiązania będzie musiało być poprzedzone dyskusją na Radzie Dialogu Społecznego oraz przeprowadzeniem pilotażu, który pozwoli wypracować jego finalny kształt. Zdaniem posłanki Nowej Lewicy wzięty pod uwagę musi być przy tym m.in. system zmianowy, organizacja czasu pracy w poszczególnych firmach oraz specyfika konkretnych branż.

Raz jeszcze podkreśliła także, że skrócenie czasu pracy nie będzie wiązało się ze zmniejszeniem pracowniczych pensji.

Chcesz dowiedzieć się, dlaczego pracujemy akurat 5 dni w tygodniu? Zapraszamy do lektury artykułu pt.: „Dlaczego pracujemy 5 dni w tygodniu? Historia regulacji w sprawie czasu pracy”.

Źródła:

  • https://inwestycje.pl/gospodarka/z-analiz-wynika-ze-4-dniowy-tydzien-pracy-latwiejszy-do-wdrozenia-niz-35-godzinny/
  • https://bank.pl/4-dniowy-tydzien-pracy-latwiejszy-do-wdrozenia-niz-35-godzinny-wyniki-badania-mrpips/
  • https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/9449329,czterodniowy-czy-35-godzinny-tydzien-pracy-ministerstwo-wskazuje-na-j.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto