Jak wymierzyć firany i zasłony?

Kupując dekoracje okienne do swojego wnętrza, mamy ogromny wybór zarówno zasłon szytych na wymiar, jak i tych gotowych. Możemy wybierać w mnogości kolorów, stylów i wzorów. Nim jednak zdecydujemy się na konkretny produkt, należy zmierzyć, jaką długość powinna mieć zasłona lub firana, by dobrze prezentowała się w naszym oknie. Obecnie najczęściej przyjmuje się trzy opcjonalne długości. Dekoracja okienna może sięgać parapetu (tutaj głównie mowa jest o firanach), może kończyć się nieco nad podłogą, bądź też zasłony mogą spoczywać na podłodze (ten ostatni sposób jest obecnie najczęściej wybierany przez dekoratorów i stylistów). Analizując po kolei. Firany do salonu (zobacz na https://www.eurofirany.com.pl/sklep-online/firany-gotowe-251) sięgające parapetu powinny kończyć się 2-3 cm nad parapetem, zaś dekoracja okienna sięgająca podłogi najlepiej kiedy kończy się 1-2 cm nad podłogą. Jeśli decydujemy się na ostatni, trzeci sposób, zaleca się, by materiał naszej zasłony był dłuższy o około 20-30 cm niż wysokość, na jakiej zamontowano karnisz. Wiedząc już, jaką wysokość ma mieć nasza zasłona lub firana można przystąpić do skracania. Po drodze czeka nas jeszcze jednak jeden etap przygotowawczy.

Jak poprawnie skrócić zasłony?
Jak poprawnie skrócić zasłony?

Etap pierwszy - dekatyzacja tkanin co to takiego?

Nim chwycimy w dłonie nożyczki, nasza tkanina musi przejść proces dekatyzacji. Co to takiego i dlaczego jest to istotne, tłumaczy Justyna Czapla – wieloletnia dekoratorka z firmy Eurofirany, będącej niekwestionowanym liderem w branży domowych tekstyliów: „Dekatyzacja dotyczy materiałów naturalnych typu len czy bawełna, które przy pierwszym kontakcie z ciepłą wodą i wysoką temperaturą żelazka mają tendencję do kurczenia się nawet do 5%. Co oznacza, że zasłony uszyte na konkretny wymiar po pierwszym praniu bez wcześniejszej dekatyzacji finalnie będą po prostu za krótkie. Dekatyzację możemy wykonać na dwa sposoby: przed uszyciem wyprać materiał w pralce w 40 st lub wyprasować przy użyciu pary i wysokiej temperatury. Drugi sposób może finalnie okazać się nie do końca skuteczny, jeśli nie mamy dobrego żelazka ze stacją pary. Pranie jest najskuteczniejszą opcją. Zjawisko kurczenia się tkanin naturalnych jest standardowym procesem ich obróbki. Dlatego przy obszywaniu materiału warto wykonać szersze założenie na dole zasłony, by mieć zapas na ewentualne odwinięcie i wydłużenie zasłony”.

Etap drugi – zaznaczenie długości

Jeśli tkanina jest już zdekatyzowana i wiemy, jaką docelowo ma mieć wysokość nasza zasłona lub firana, musimy na materiale za pomocą mydełka krawieckiego lub specjalnych krawieckich znikopisów, zaznaczyć linię, po której odetniemy nadmiar materiału. Ze względu na to, że dekoracje okienne są często dosyć szerokie, warto tkaninę złożyć na pół, by na mniejszej szerokości zaznaczać linię cięcia. Co bardzo istotne, musimy koniecznie wziąć pod uwagę zapas na założenia materiału. Tkaninę musimy przecież odpowiednio wykończyć, by estetycznie prezentowała się na oknie. Szerokości wykańczania są różne – zależnie tak naprawdę od naszych upodobań – czasami przyjmuje się 2 cm, a czasami 5 cm. Niezależnie, którą opcję wybierzemy, musimy dodać jeszcze przynajmniej 1 cm na podwinięcie materiału pod spód. Tak wykończona tkanina będzie elegancko wyglądała na oknie.

Jak poprawnie skrócić zasłony?
Jak poprawnie skrócić zasłony?

Etap trzeci - skracania zasłony

Jeśli mamy już na tkaninie zaznaczoną linię cięcia możemy dokładnie po niej ostrymi, najlepiej krawieckimi nożyczkami odciąć nadmiar materiału. Metody są różne od cięcia po prostu po narysowanej wcześniej linii po dosyć pomysłowe rozwiązania polegające na kolejnym zaginaniu odciętego materiału i wyrównywaniu w stosunku do dolnej krawędzi tkaniny – wtedy to odcięty materiał wyznacza nam linię kolejnego cięcia. Niezależnie, którą metodę wybierzemy, ten właśnie etap musimy wykonać niezwykle precyzyjnie.

Etap czwarty – zaprasowanie i obszycie

Nim przystąpimy do obszycia skróconej zasłony lub firany lepiej, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi krawcowymi, zaprasować sobie materiał. Najpierw zakładając przykładowo 1 cm, a później kolejne kilka centymetrów – sumarycznie dokładnie tyle, ile naddatku założyłyśmy na wykończenia na etapie wyznaczania wysokości. Tak zaprasowaną tkaninę o wiele łatwiej będzie nam przeszyć.

Ważną kwestią jest także wybór odpowiedniej nici do wykończenia. Może ona być jak najbardziej zbliżona do koloru tkaniny (tę opcją polecamy zwłaszcza nieco mniej wprawnym) lub też nicią w kolorze, który będzie odznaczał się na tkaninie – co na pewno da piękny efekt.

Samo obszywanie tkaniny oczywiście najlepiej jest wykonać na maszynie. Nawet najprostsza maszyna domowa, którą można kupić już za kilkaset złotych, nada się do tego idealnie. Wersja z obszywaniem ręcznym oczywiście również jest akceptowalna, natomiast na pewno efekt będzie nieco mniej estetyczny, a poza tym sam proces zabierze sporo czasu.

Jak więc widać skracanie zasłon lub firan w warunkach domowych jest procesem dosyć prostym, natomiast wymagającym, ze względu na spore gabaryty materiału, sporo czasu i cierpliwości.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej