1. Pokrycie dachowe na lata

2. Alternatywa dla dachówek ceramicznych

3. Dach odporny na uszkodzenia mechaniczne

4. Jak wybrać blachodachówkę do swojego domu?

Układanie blachodachówki pozwala uzyskać solidne poszycie dachowe, które sprawdzi się zarówno w przypadku starszych budynków, jak i domów budowanych współcześnie. Blachodachówki modułowe mają korzystną cenę w stosunku do jakości, dlatego polecają je sami dekarze. Dzięki blasze z zabezpieczeniem antykorozyjnym dach nie przecieka i służy przez lata. Aby poszycie służyło niezawodnie, powinno się wybrać odpowiednią blachodachówkę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jej zakupem.

Pokrycie dachowe na lata

Blachodachówka modułowa należy do najbardziej popularnych pokryć dachowych, dlatego można zobaczyć ją praktycznie w każdej polskiej miejscowości. Pokrywa się nią dachy na domach jednorodzinnych, firmach, magazynach i innych budynkach. U producenta blaszanych pokryć dachowych można zamówić blachodachówkę, która z powodzeniem posłuży przez 20-30 lat. Dzięki niej dach nie będzie wymagał kosztownych remontów i innych prac przez co najmniej dekadę. Blachy powlekane warstwą antykorozyjną są odporne nawet na kwaśne deszcze, dlatego można układać je na terenach o niskiej jakości powietrza i dużym zanieczyszczeniu.

Dach wykonany z blachy jest szczelny. Wysoką szczelność mają w szczególności mniejsze arkusze. Dzięki nim tworzy się estetyczny i solidny dach na lata. Mniejsze dachówki z blachy poprawiają szczelność dachu, dlatego problem przeciekania znika. Łączenia są szczelne nawet w newralgicznych punktach w pobliżu kominów lub nietypowych spadów.

Alternatywa dla dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne są eleganckim pokryciem dachowym, jednak ich cena jest wysoka. Nie każdy może pozwolić sobie na ich położenie, zwłaszcza gdy cały dom wymaga kapitalnego remontu lub gdy koszty budowy nowego budynku wzrosły w porównaniu do wyliczeń. Dachówki wykonane z blachy stalowej są tańsze i jednocześnie równie trwałe. Dach jest też lekki, dlatego można położyć blachodachówkę na budynku z konstrukcją nieprzystosowaną do kładzenia cięższej dachówki ceramicznej. Arkusze blachy są walcowane na optymalną grubość rdzenia, co przekłada się na obniżenie masy całego poszycia.

Dach odporny na uszkodzenia mechaniczne

W procesie produkcji blachy na dachówkę używa się specjalnych środków zwiększających trwałość poszycia. Warstwa zewnętrzna ogranicza uszkodzenia związane z działaniem substancji chemicznych, warunków atmosferycznych i innych niekorzystnych czynników. Dachówka z blachy nie niszczy się podczas intensywnych opadów śniegu i w czasie gradobicia. Dodatkowo wykazuje wysoką odporność na porastanie mchem i pojawianie się nieestetycznego nalotu. Dzięki temu dach nie wymaga częstego kosztownego piaskowania i mycia. Tego typu zabiegi wystarczy powtarzać raz na kilka lat lub rzadziej.

Grubość powłoki organicznej w blachodachówce jest na tyle duża, że blachodachówka płaska, modułowa lub karpiówka przez lata zachowują swój początkowy kolor. Powłoka działa skutecznie również, gdy blachodachówka cięta jest układana na półokrągłych daszkach, które są trudne do prawidłowego pokrycia. Powłoka gwarantuje znakomitą trwałość kolorów, nawet gdy dach jest wystawiony na intensywne słońce.

Jak wybrać blachodachówkę do swojego domu?

Wybierając blachodachówkę na pokrycie dachowe, powinno się na początek zadecydować, jaki rodzaj blachodachówki ma znaleźć się na dachu. Na szczególną uwagę zasługuje blachodachówka karpiówka, która cechuje się wysoką estetyką i trwałością. Wykorzystuje się ją do krycia dachów każdej wielkości. Kolejną ważną kwestią jest wysokość przetłoczenia blachodachówki. Wyższy stopień sztywności i plastyczny wygląd mają blachy o wysokich i gęsto ułożonych przetłoczeniach. Najsztywniejsze są blachy o przetłoczeniu potrójnym, które cechują się niską podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Takie tłoczenie sprawia, że blacha dobrze imituje ceramiczną, droższą dachówkę.

Małe arkusze blachy umożliwiają szybsze odprowadzanie wody, dlatego sprawdzają się na terenach narażonych na intensywne opady deszczu i śniegu. Można układać je między innymi na terenach górskich i podgórskich, na których często występują gwałtowne burze. Blachodachówka (sprawdź na: www.maldrew.com.pl) w małych arkuszach zapobiega długiemu zaleganiu wody na dachu i tym samym jego nadmiernemu obciążeniu. Sprzyja większej trwałości pokrycia dachowego, gdyż zmniejsza nacisk na całą konstrukcję dachu. Warto również zwrócić uwagę na kolor blachodachówki. Powinien być dopasowany do koloru elewacji oraz stylu całego budynku. Najpopularniejsze są dachówki blaszane w odcieniach brązu, czerwieniu i szarości.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej