Znajomi mogą zawsze polecić „pana złotą rączkę” do wykonania remontu pomieszczenia, ale trudno jest im wskazać dobrą firmę budowlaną. Ekspertów od remontowania i budowy domów szukaj na profesjonalnych portalach takich jak Zlecenia24.pl. Portal dopuszcza do wykonania ofert budowlanych wyłącznie sprawdzone firmy w państwowych instytucjach. Masz absolutną pewność, że Twój wykonawca jest rzetelny i działa legalnie.

Dzięki portalowi sprawdzisz również prawdziwe opinie o swoim wykonawcy. Klikasz komentarze i przeczytasz opinie innych klientów o swoim potencjalnym kontrahencie, którzy wcześniej z nim współpracowali. Do tego dodawanie ogłoszeń jest zupełnie bezpłatne, dlatego nie ponosisz żadnych kosztów - darmowe zlecenia budowlane.  Jeśli dodałeś ogłoszenie np.: zlecę usługi budowlane, wybrałeś firmę, to poznaj teraz 5 cech, które upewnią Cię w przekonaniu, że dokonałeś słusznego wyboru.

1. Sprawdź, z kim masz do czynienia - doświadczenie

Na początku nie wręczaj żadnych zaliczek (szczególnie wysokich ok. 30% wartości inwestycji) wykonawcy przed jego weryfikacją. Nie dawaj pieniędzy „do ręki”, jeśli nie sprawdzisz firmy, jej portfolio, a szczególnie gdy nie podpiszesz z nią umowy. W przypadku, gdy konieczna jest zaliczka na materiały budowlane, to kup je sam lub rozliczaj je na podstawie faktur po zakupie i ich dostarczeniu. Doświadczona firma z pewnością nie będzie wymagała od Ciebie zaliczek „na słowo”.

Niezależnie od tego, czy została wybrana firma budowlana z Warszawy, czy firma budowlana z Katowic, nie oznacza to, że nie masz prawa zweryfikować swojego wykonawcy. Poznaj zlecenia budowlane, jakie wykonał wcześniej Twój potencjalny wykonawca inwestycji. Jeśli masz taką możliwość, to odwiedź miejsca, w jakich wybrana firma wykonywała zlecenia budowlane. Dzięki temu sprawdzisz, jak wyglądają realizacje Twojego kontrahenta.

2. Szeroki zakres usług – zawsze sprawdzaj, co wykonuje firma budowlana

Jak wybrać firmę budowlaną? Przedstawimy Ci 5 najważniejszych cech rzetelnego wykonawcy
Jak wybrać firmę budowlaną? Przedstawimy Ci 5 najważniejszych cech rzetelnego wykonawcy

Nie zapomnij sprawdzić, na co stać Twojego wykonawcę - zweryfikuj zakres jego usług. Dzięki temu zyskasz informacje, czy wykonawca postawi tylko stan surowy, czy wykończy np.: również wnętrze domu. Brak takiej informacji na wstępie spowoduje, że po kilkunastu tygodniach zostaniesz z domem w stanie surowym, wybudowanym w cenie kompletnej usługi z wykończeniem wnętrz.

Poza tym zweryfikuj lokalizację wykonawcy. Im bliżej miejsca wykonania budowy będzie baza firmy budowlanej, tym mniejsze koszty poniesiesz.  Jest to o tyle ważne, że możesz dobrać podwykonawcę ze swojego rejonu zamieszkania np.: usługi budowlane Kraków, usługi budowlane Wrocław, usługi budowlane Łódź, usługi budowlane Gdańsk i sprawić, że wykonanie będzie szybkie i kompleksowe jednocześnie.

3. Umowa to podstawa – transparentność

Jak wybrać firmę budowlaną? Przedstawimy Ci 5 najważniejszych cech rzetelnego wykonawcy
Jak wybrać firmę budowlaną? Przedstawimy Ci 5 najważniejszych cech rzetelnego wykonawcy

Zawsze, ale to zawsze spisz umowę ze swoim wykonawcą. Nie działaj na podstawie ustaleń słownych. Żądaj wręcz pisemnego potwierdzenia każdego zobowiązania np.: użytych materiałów, terminów rozpoczęcia i wykonania, dostosowania się do projektu czy sztuki budowlanej. Nie zapomnij także o kosztach wykonania budowy – zakup materiałów, zezwolenia czy robocizna. Żaden podmiot gospodarczy – budowlany nie będzie wzbraniał się przed zobowiązaniami umownymi. Jeśli ktoś nie chce podpisać umowy, to znaczy, że współpraca może ulegać niekorzystnym dla Ciebie zmianom. Rzetelny wykonawca działa transparentnie na podstawie umów, a zmiany w nich są dokonywane na podstawie aneksu i za Twoją zgodą.

4. Żądaj zawsze ustalenia terminów rozpoczęcia prac, wykonania etapów i ich zakończenia – terminowość

Jak wybrać firmę budowlaną? Przedstawimy Ci 5 najważniejszych cech rzetelnego wykonawcy
Jak wybrać firmę budowlaną? Przedstawimy Ci 5 najważniejszych cech rzetelnego wykonawcy

Żadna szanująca się firma budowlana nie będzie unikała odpowiedzi na pytanie: „Ile potrwa budowa lub remont?”. Doświadczone firmy budowlane na podstawie projektu są w stanie określić w przybliżeniu czas jego realizacji. Mowa jest oczywiście m.in. o.:

  • nabyciu materiałów,
  • przygotowaniu placu budowy,
  • przeprowadzeniu prac budowlanych,
  • oddaniu budynku do eksploatacji.

Dzięki dokładnemu zaplanowaniu prac łatwiej oszacujesz np.: koszty wykonania domu. Dlaczego?

Materiały budowlane często z czasem drożeją, co podnosi koszt inwestycji. Podobnie jest z kosztami pracy – najem pracowników czy podwykonawców. Firma budowlana realizująca projekt latami, znacząco zawyży ostateczną cenę wykonania usługi. Jeśli wykonawca nie może podać w przybliżeniu czasu realizacji inwestycji, to poszukaj kogoś nowego.

5. Zaznacz kary umowne - rzetelność

Nawet najlepiej prześwietlona firma budowlana może mieć zbyt wiele projektów do wykonania. Okazuje się potem, że działa na kilku „frontach”, co opóźnia Twoją budowę. Jak możesz uchronić się przed opóźnieniami na Twojej budowie? Zaznacz kary umowne w podpunktach. Dokładnie określ w umowie, ile będzie kosztowało Twojego wykonawcę opóźnienie każdego etapu budowy – rozpoczęcie prac, postawienie stanu surowego czy oddanie do użytku całego obiektu. Dodatkowo dodaj kary za niewykonanie konkretnych prac zgodnie z projektem – użyte tańsze zamienniki czy złe wymiary. Rzetelna firma, która dotrzymuje terminów i rzetelnie realizuje projekty, nie będzie miała problemów z takimi zapisami.

Firmę budowlaną z dobrymi opiniami możesz znaleźć na portalu ogłoszeniowym przez zlecenia budowlane. Jednak to, jak przebiega współpraca, zależy także od Ciebie. Zweryfikuj swojego wykonawcę i kieruj się 5 cechami dobrej firmy budowlanej – sprawdź doświadczenie, zakres usług, transparentność umowną, terminowość oraz rzetelność. Jeśli Twój potencjalny wykonawca ma 5 wymienionych zalet, to śmiało możesz podejmować z nim współpracę.

artykuł sponsorowany

Powiązane artykuły