Masz ją na swojej działce? Grozi ci grzywna, a nawet areszt!

Abisynka, a więc ręczne ujęcie wody w postaci studni głębinowej.
Czy zmiana przepisów w zakresie tak zwanych abisynek jest konieczna?, fot. Reflexpixel
ikona podziel się
Opublikowano: 14.03.2024 r., 17:01 | Autor: Marek Przybylski
Polski Związek Działkowców domaga się zmiany przepisów dotyczących tak zwanych abisynek, a więc ręcznych ujęć wody. W świetle Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, co do zasady, do użytkowania tego typu studni głębinowej należy uzyskać stosowne pozwolenie wodnoprawne. Większość działkowców takiego pozwolenia nie ma – a co za tym idzie: może spotkać się z karą w postaci grzywny, a nawet aresztu. Urzędnicy bowiem nie śpią i już kontrolują działki…

Abisynki – stan prawny: na czym polega problem?

Ustęp 1 artykułu 33 Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne wskazuje, że właściciel gruntu ma prawo do zwykłego korzystania z wód, które stanowią jego własność oraz z wód podziemnych, które znajdują się w jego gruncie. Zwykłym korzystaniem jest przy tym pobór wody, która w ilości średniorocznej nie przekracza 5m3 na dobę. Przepis ten dotyczy więc m.in. korzystania z tak zwanych abisynek.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wszystko jest w porządku i z ręcznych ujęć wody działkowcy mogą, na podstawie wskazanego przepisu, legalnie korzystać. Nic jednak bardziej mylnego.

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych działkowcy są bowiem jedynie użytkownikami gruntów, nie zaś ich prawnymi właścicielami. To z kolei oznacza, że nie mogą oni korzystać z dobrodziejstwa przytoczonego wyżej przepisu, a do legalnego korzystania z abisynek potrzebują specjalnego pozwolenia wodnoprawnego.

Groźba wysokich kar i apel Polskiego Związku Działkowców

Pozwolenie wodnoprawne do legalnego korzystania z ręcznych ujęć wody na Rodzinnych Ogrodach Działkowych wiąże się z czasochłonnym i skomplikowanym procesem. Nic więc dziwnego, że działkowcy w zdecydowanej większości przypadków takich pozwoleń po prostu nie posiadają. Narażeni są w związku z tym na wysokie kary pieniężne (mandaty sięgać mogą aż 5000 zł!), a w skrajnych sytuacjach nawet na karę aresztu. Problem jest więc naprawdę poważny.

O jego rozwiązanie cały czas apeluje przy tym Polski Związek Działkowców, który żąda zmian obecnie obowiązujących przepisów i zniesienia nałożonego na działkowców obowiązku pozyskania specjalnego pozwolenia wodnoprawnego do korzystania z ręcznych ujęć wody.

Czy działkowcy doczekają się pozytywnego zakończenia sprawy? Tego być może dowiemy się w kolejnych miesiącach. Szanse jednak są, bo pomoc działkowcom zapowiedzieli także posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Ogrodzone płotkami rodzinne ogrody działkowe (zielone, pełne roślin).
Nad działkowcami wisi groźba wysokich kar., fot. Eberhard

Źródła:

  • Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1478 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1073)
  • https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kara-finansowa-a-nawet-areszt-dziesiatkom-tysiecy-dzialkowcow-groza-powazne-problemy,529464.html
  • https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ruszyly-kontrole-na-dzialkach-masz-studnie-mozesz-dostac-5-t,nId,7025743
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto