Przekonaj się, dlaczego warto wybrać styl japandi do swojego mieszkania

Salon urządzony w stylu japandi, kolory przewodnie, a także cechy charakterystyczne stylu japandi
Urządzanie wnętrz w mieszkaniu w ponadczasowym stylu japandi, fot. Василь Чейпеш
ikona podziel się
Opublikowano: 26.02.2024 r., 7:09 | Autor: Katarzyna Barczyk
Wśród trendów urządzania wnętrz w 2024 r. pojawił się styl japandi. Dla wielu osób jest to odkrycie roku, a dla architektów wnętrz powrót do minimalizmu połączonego z harmonią danego miejsca. Jeżeli ty także poszukujesz nietuzinkowych inspiracji, dzięki którym będziesz mógł urządzić swoje mieszkanie, uzyskując satysfakcjonujący efekt, styl japandi okaże się strzałem w dziesiątkę.

Styl japandi - nie taki nowy, jak mogłoby się to wydawać

Chociaż styl japandi został uznany za trend 2024 r., to jego historia jest zdecydowanie dłuższa. Odkrycia tego stylu dokonali Duńczycy, a dokładnie artyści oraz architekci, którzy poszukiwali nowych inspiracji do tego, co było już im znane. W tym celu zaczęli podróżować na Daleki Wschód, aż w końcu trafili do Japoni, w której chłonęli przede wszystkim minimalizm, prostotę, a także harmonię z naturą.

Tak właśnie narodził się styl japandi, który pochodzi od połączenia dwóch wyrazów Japan, a także Scandi. Właśnie ta kombinacja tych słów przedstawia całą istotę stylu japandi, który łączy w sobie japoński minimalizm ze skandynawską funkcjonalnością. Warto pamiętać, że w stylu japandi nie chodzi tylko o samo piękno wnętrz, ale również o połączenie dwóch zupełnie innych kultur, które wyrastają na zupełnie odmiennych przekonaniach, chociaż mają pewne wspólne zamiłowania. Zarówno Skandynawowie jak i również Japończycy odnajdują równowagę z naturą. Dlatego w tym stylu nie będzie miejsca na sztuczność oraz kicz.

Czym wyróżnia się styl japandi?

Istnieje wiele epitetów, które mogłyby zobrazować ideę stylu japandi. Warto jednak wypunktować kilka najważniejszych cech, którymi wyróżnia się ten sposób urządzania wnętrz. Dzięki temu z łatwością nauczymy się odróżniać styl japandi od innych propozycji, które w mniejszym lub większym stopniu mogą mieć wspólne cechy. Zobacz też, w jaki sposób możesz urządzić salon połączony z aneksem kuchennym.

W stylu japandi chodzi przede wszystkim o:

  • Jasne odcienie, kolory ziemi - już wiemy, że w stylu skandynawskim dominuje biel, a także odcienie szarości. Natomiast w Japonii mamy do czynienia z większą kontrastowością, ale również kierowaniem się naturą barw. Dlatego z jednej strony mamy chłodną i wyrazistą biel, która jest przełamywana głęboką i kontrastową czernią lub ciemnym brązem. W stylu japandi znaleziono harmonijny kompromis, dlatego wyróżnia się on jasnymi kolorami, a także kolorami ziemi. Wśród nich wymienia się spokojne odcienie zieleni, jasnego brązu oraz beżu.
  • Zamiłowanie do naturalnych materiałów - Skandynawowie i Japończycy zgadzają się w tym, aby we wnętrzach wykorzystywać meble oraz dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Dlatego oprócz drewna, warto postawić również na obecność kamieni, wikliny, lnu, bawełny, gliny, bambusa, czy też ceramiki. Oczywiście w stylu japandi nie może zabraknąć także naturalnych plecionek, takich jak wiklina, bądź rattan. Same meble oraz dodatki nie powinny być zbyt masywne, a także wyróżniać się nadmiernymi zdobieniami. Prostota i lekkość jest mile widziana.
  • Minimalizm - styl japandi doskonale łączy prostotę i miniamlizm, który wywodzi się ze stylu skandynawskiego oraz japońskiego. Bardzo ważny nacisk jest na małą ilość dodatków, a także ich prostą formę. Jednak wcale nie oznacza, że wnętrza mają stać się bardzo surowe. Ponieważ mimo wszystko styl japandi wyróżnia się również tym, że jest w takim mieszkaniu bardzo przytulnie. Ponadto wybierając dodatki, również można kierować się naturą. To oznacza, że warto wybierać takie elementy dekoracyjne, które są wykonane np. z papieru, gałęzi, kamieni, czy też ceramiki. Doskonałą propozycją również będą minimalistyczne rośliny wyróżniające się żywą zielenią. Dlatego mile widziane są wszelkiego rodzaju palmy, orchidee, czy też sukulenty.
Łazienka urządzona w stylu japandi z przykładową paletą kolorów, czym wyróżnia się aranżacja łącząca styl skandynawski z japońskim
Najważniejsze cechy, jakimi wyróżnia się styl japandi, który zyskuje ostatnio dużą popularność, fot. ArchiVIZ

Czy styl japandi pasuje do wszystkich wnętrz?

Zastanawiasz się nad tym, w jakim pomieszczeniu najlepiej będzie prezentować się styl japandi? Okazuje się, że możemy go spokojnie odnaleźć w całym domu i nie tylko. Oczywiście najbardziej taki minimalistyczny, przytulny i harmonijny styl doskonale odnajdzie się w salonie. Ważne jest jednak to, aby ograniczyć w tym wnętrzu ilość mebli do minimum. Dlatego dobrze jest się skupić na prostej i niskiej kanapie, a także stoliku kawowym, który będzie miał niewiele mniejszą długość od kanapy.

Kolejnym pomieszczeniem, jakie z powodzeniem urządzimy w stylu japandi jest sypialnia. Tutaj także powinniśmy skupić się na niewysokim łóżku z naturalnego drewna. Świetnie na nim zaprezentuje się biała, bawełniana pościel, a także chodniczek wykonany z naturalnej plecionki znajdujący się przed łóżkiem. W kuchni i łazience również powinny dominować prostota i minimalizm.

W każdym z tych pomieszczeń postaw na minimalizm, a także wyposażenie wykonane z naturalnych materiałów. Ograniczaj meble tylko do tych, które są potrzebne. Skup się na ich prostej formie. Pamiętaj jednak, że mają one być wygodne w użytkowaniu. W ten sposób styl japandi idealnie wpasowuje się w trendy nowoczesnych mieszkań, które mimo wszystko są bardzo przytulne oraz komfortowe. Zobacz też inne trendy wnętrzarskie, jakie będą obowiązywać w 2024 r.

Źródła:

  • https://illetto.com/styl-japandi-co-to-za-design-i-jak-urzadzic-wnetrze-w-klimacie-japandi
  • https://murapol.pl/guides/styl-japandi-czym-jest-i-jak-urzadzic-mieszkanie-w-stylu-japandi
  • https://nietaktotak.pl/styl-japandi/#Porownanie_stylu_skandynawskiego_i_Japandi
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto