Cena gładzi gipsowej – od czego zależy cena robocizny?

Cennik szpachlowania ścian i wykonanie gładzi – robocizna w różnych rejonach kraju

Zanim ustalimy, ile kosztuje wykonanie gładzi gipsowej i szpachlowanie, powinniśmy określić najważniejsze założenia. Na ostateczne wydatki złoży się cena robocizny oraz zakup niezbędnych materiałów.  Cennik szpachlowania ścian i stawki za wykonanie gładzi różnią się w zależności od rejonu naszego kraju. Najniższy koszt położenia gładzi na ogół występuje w mniejszych miejscowościach należących wschodnich województw Polski. Cena robocizny fachowca pracującego w większej miejscowości, na ogół będzie odczuwalnie wyższa.

Każdy wykonawca może ustalać indywidualną wycenę swojej pracy. W ofertach nie brakuje wykonawców z najniższej, pośredniej i górnej półki cenowej. W dolnych granicach cenowych na ogół mieszczą się wykonawcy z mniejszym doświadczeniem. Średnia półka cenowa to przeważnie wykonawcy, którzy działają już w branży od kilku lub kilkunastu lat, posiadają doświadczenie i wyrobioną renomę. W górnej półce znajdziemy większe firmy i bardziej doświadczonych wykonawców.

Najdroższa robocizna najczęściej oznacza lepszą jakość wykonania, jednak nie zawsze jest to regułą. Dlatego warto porównać oferty lokalnych wykonawców, zapytać o ich doświadczenie i możliwości wykonania usługi.

Cena gładzi gipsowej i cennik szpachlowania ścian, a specyfika usługi

Koszt położenia gładzi i stawka za szpachlowanie ścian z pewnością będą zależne od charakterystyki zlecenia. Możemy przyjąć w uproszczeniu, że im bardziej czasochłonne i skomplikowane będą prace do wykonania, tym wyższa będzie ich cena za m2. Stawka za metr gładzi wykonywanej w niewielkim mieszkaniu z niestandardowym układem ścian może być odczuwalnie wyższa niż cena za m2 tej samej usługi, wykonanej na dużych i łatwych do wykończenia powierzchniach.

Cennik szpachlowania gładzi i cena gładzi gipsowej będą też ściśle uzależnione od skali inwestycji. Przy większej powierzchni ścian do wykończenia, możemy wynegocjować atrakcyjniejszą stawkę robocizny. W związku z tym cena za m2 okaże się bardziej atrakcyjna.

Warto także zauważyć, że na ścianach można wykonać jedno lub dwukrotne szpachlowanie. Stawki jednokrotnego szpachlowania z przygotowaniem powierzchni będą nieco atrakcyjniejsze od stawki za dwukrotne szpachlowanie. Dlatego warto ustalić zakres prac do wykonania i określić własne wymagania. Dzięki temu wybrany przez nas fachowiec będzie w stanie określić, ile kosztuje metr gładzi (łącznie robocizna i materiał bądź sama robocizna), szpachlowanie ubytków, szpachlowanie całych ścian oraz inne prace związane z remontem lub wykończeniem powierzchni pionowych.

Położenie gładzi – cena robocizny i materiałów

Analizując cennik szpachlowania ścian i gładzenia, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Po pierwsze, należy sprawdzić czy robocizna stanowi wartość netto czy brutto. Podatek VAT na usługi wykończeniowe, remontowe i budowlane wynosi 8%.

Większość wykonawców przedstawia sam koszt położenia gładzi bez materiałów. Sama robocizna to jedynie początek wydatków. Sumaryczna cena za m2 wykończenia ściany wymaga jeszcze oszacowania kosztów zakupu materiału. Niektóre firmy wykonują usługę wraz z materiałem, prezentując sumaryczną cenę za metr gładzi. Warto to ustalić przed dokonaniem wyboru ekipy fachowców.

O ile cena robocizny może być silnie uzależniona od rejonu naszego kraju, o tyle kosz materiałów jest bardziej ujednolicony. Stawki w większych marketach i składach budowlanych są takie same lub przynajmniej bardzo zbliżone. Różnice w kosztach materiału mogą wynikać z jakości, producenta i rodzaju zastosowanej gładzi.