Na czym polega specyfika pracy na wysokości?

Wykonywanie prac na wysokości obarczone jest ryzykiem upadku. Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe na dachu, powinni być w odpowiedni sposób zabezpieczeni. Za przebieg i organizację pracy na wysokości odpowiedzialny jest pracodawca, który powinien wyznaczyć warunki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zaopatrzyć osoby pracujące na wysokości w środki ochrony indywidualnej oraz w odpowiednie systemy asekuracyjne.

Zabezpieczając pracowników przed upadkiem z wysokości, należy dodatkowo wziąć pod uwagę specyfikę budynku, na którym mają być przeprowadzone roboty dachowe. W szczególności kąt nachylenia dachu, jego wysokość ponad ziemię czy rodzaj materiałów, z których wykonany jest obiekt. Pracodawca może skorzystać z gotowych rozwiązań lub specjalnych konstrukcji na indywidualne zamówienie.

Przepisy a bezpieczeństwo na dachu

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy definiuje pracę na wysokości jako czynność, która jest wykonywana w odległości co najmniej jednego metra od powierzchni gruntu lub podłogi. Co do zasady każdy dach spełnia powyższy warunek. Wyjątek stanowią jedynie powierzchnie, które są zabezpieczone balustradą o odpowiednich parametrach technicznych.

Innym aktem prawnym, który szczegółowo reguluje kwestie związane z wykonywaniem prac budowlanych na wysokościach, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Zawiera ono przepisy dotyczące m.in. zagospodarowania terenu, na którym odbywać się będą prace budowlane czy przeprowadzania prac dekarskich.

Jakie systemy asekuracyjne używać na dachach płaskich?

Odpowiedni poziom bezpieczeństwa pracy na wysokości mogą zapewnić właściwie dobrane systemy zabezpieczeń. Podczas odśnieżania dachu czy przeprowadzania przeglądów technicznych systemy asekuracyjne umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się pracowników oraz zabezpieczają ich podczas wykonywania zadań na obrzeżach dachu lub w pobliżu otworów technologicznych.

Jednym z podstawowych systemów asekurujących pracownika podczas wykonywania prac na dachach jest zastosowanie punktów zabezpieczających. Są to rozwiązania, na które składają się stalowe liny z amortyzatorem, punkty kotwiczenia oraz słupki kotwiczące. Zintegrowany system amortyzujący skutecznie chroni pracownika przed konsekwencjami wstrząsu wywołanego upadkiem z wysokości. W zależności od rodzaju podłoża dachu istnieje możliwość zainstalowania różnych typów zabezpieczeń punktowych.

Z kolei stałe systemy szynowe zamontowane na dachach płaskich umożliwiają osobom pracującym na wysokości bezpieczniejsze przemieszczanie się w poziomie. System umożliwia podczepienie pracownika do wózka asekurującego zintegrowanego z szyną. System szynowy można zamontować na konstrukcjach betonowych oraz metalowych. Jednocześnie może z niego korzystać więcej niż jeden użytkownik.

Jeżeli chcemy zabezpieczyć pojedynczego pracownika przed konsekwencjami upadku, możemy zastosować pojedyncze punkty kotwiczące. Mogą być one przymocowane do różnych powierzchni jak stal czy beton. Natomiast o zabezpieczenie drabin podczas ich użytkowania zadbają ochronne systemy pionowe.

inżynierowie sprawdzają działanie systemowego ogniwa słonecznego na dachu
Bezpieczeństwo na dachu — skuteczne wykorzystanie systemów asekuracji

Jak zabezpieczyć się podczas wykonywania prac na dachach stromych?

Pracując na dachach stromych, powinniśmy stosować specjalne systemy komunikacyjne, które mają zapewnić bezpieczeństwo pracy na wysokości. Dach, którego spadek wynosi 14 stopni nachylenia, powinien posiadać stałe dojścia do kominów czy urządzeń technicznych. Natomiast konstrukcje, których spadek wynosi 45 stopni nachylenia, muszą mieć na stałe zainstalowane bariery ochronne oraz uchwyty na liny bezpieczeństwa. Przykładem elementów służących do asekuracji na dachach stromych są m.in. ławy i stopnie kominiarskie czy zapory przeciwśnieżne.

Podsumowanie

Systemy asekuracyjne służące do zapewnienia bezpieczeństwa podczas pracy na wysokościach powinny być dobrane m.in. pod kątem ilości osób, które muszą być objęte systemem zabezpieczeń czy stopniem nachylenia dachu. Obecnie w sprzedaży jest wiele różnych systemów, które skutecznie powstrzymują przed upadkiem z wysokości. Wybierając system asekuracyjny, zweryfikujmy czy ich instalacja będzie bezinwazyjna dla naszego dachu oraz, czy jest wykonany z materiałów o dobrej jakości.

Artykuł przygotowany we współpracy z https://systemyasekuracyjne.com/

ikona podziel się Przekaż dalej