Budowa domku drewnianego samodzielnie

Jeśli rozważasz budowę samodzielną, z pewnością masz już pewne umiejętności. To dobrze! Musisz się jednak liczyć z kilkoma zagrożeniami:

Nie wszystkie prace będziesz w stanie wykonać sam: obecnie na ekipy budowlane czy remontowe trzeba czekać około 3 miesięcy.

  • Czas: samodzielna budowa wymaga czasu. Warto zaplanować wszystkie prace, w tym również koordynację zakupu materiałów budowlanych. Budowa może trwać nawet do roku. Czy w natłoku wszystkich swoich obowiązków znajdziesz czas na wszystko?
  • Dodatkowe koszty prac: wykopy, przygotowanie terenu - w tym przypadku trzeba będzie wynająć dodatkowy specjalistyczny sprzęt.
  • Potrzebne narzędzia: może się okazać, że przed rozpoczęciem prac będziesz musiał zakupić wiele narzędzi, które później w ogóle Ci się nie przydadzą. Warto oszacować koszty i sprawdzić, co będzie bardziej opłacalne.

Budowa domku drewnianego obecnie może być ciężkim zadaniem ze względu na aktualne ceny drewna i jego dostępność. W pierwszym kwartale 2021 roku cena kantówki łączonej wynosiła 2100 za m³, obecnie ceny wynoszą nawet do 4500 zł za m³.

Plusem samodzielnej budowy domku na działkę może być kontrola kosztów i rozłożenie kosztów na kilka etapów. Patrząc jednak na obecne ceny drewna, samodzielna budowa w tej technologii będzie droższa od zainwestowania w gotowy domek.

Zaletą jest fakt, że możemy wybudować konstrukcję taką, jaką chcemy - dostosować układ pomieszczeń, wielkość tarasu czy innych elementów domku.

Koszt samodzielnej budowy domku o pow. 35m2 wyniesie minimalnie 45 tys. zł.

Zakup gotowego domku na działkę

Jeśli zależy nam na czasie, wygodnym rozwiązaniem będzie postawienie na działce rekreacyjnej gotowego domku drewnianego lub innej konstrukcji z drewna. Tutaj z pomocą przychodzą takie firmy jak https://www.domki-sodas.pl/, które specjalizują się właśnie w produkcji i sprzedaży tego typu obiektów.

Najtańsze domki znajdziemy już za około 14 tysięcy złotych. Można zdecydować się na większe konstrukcje wykonane z solidnego drewna świerkowego. Domki np. z 3 pokojami i antresolą kosztują około 55 tys. złotych. Ocieplenie i impregnacja będą kosztowały około 8-10 tys. łącznie.

Teren pod postawienie domku trzeba wcześniej odpowiednio przygotować. Można to zrobić na własną rękę lub za dodatkową opłatą zlecić firmie, która wykonywała domek.

Czyli co bardziej opłaca się wybrać?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej drewnianego domku na działkę najważniejszym punktem będzie budżet. Samodzielna budowa wcale nie będzie tańsza: trzeba będzie wykonać projekt domku, który musi wykonać architekt. Materiały budowlane w 2021 r. mocno podrożały, w szczególności drewno, a na ewentualną pomoc ekip trzeba będzie długo poczekać.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny