Obudowa studni - rodzaje

Zanim dowiemy się, jak obudować studnię w taki sposób, aby stanowiła ona główną dekorację w naszym ogrodzie, dobrze jest zapoznać się z rodzajami studni. Ich typy są uwarunkowane przede wszystkim głębokością, na której znajduje się woda, a także sposobem budowy studni. Do głównych rodzajów studni wymienimy:

  • Studnię głębinową - jest to typ studni wierconej, dzięki czemu możemy dostać się do wody znajdującej się na bardzo dużych głębokościach. Wybudowanie studni wierconej wiąże się z koniecznością zastosowania pompy oraz rurociągu.
  • Studnię abisyńską - swoją budową jest bardzo zbliżona do studni wierconej głębinowej. Jednak jej szerokość jest o wiele mniejsza, przez co możemy wprowadzić do niej wyłącznie rurę. Natomiast pompę możemy umieścić nad powierzchnią ziemi.
  • Studnię kręgową - jest to rodzaj studni z kręgów betonowych, które posiadają najmniejszą głębokość. Powodem jest to, że mamy do czynienia z rodzajem studni kopanej, czyli wybudowanej całkowicie samodzielnie.

Do wyboru mamy różnego rodzaje obudowy studni. Jeżeli mamy do czynienia ze studnią głębinowa, to problem jak obudować studnię nie powinien nas praktycznie dotyczyć. Ponieważ możemy skorzystać z gotowych systemów, które bez problemu zakupimy w sklepach internetowych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać taką obudowę we własnym zakresie. Dobrze jest mieć na uwadze, że gotowa obudowa do studni wierconej, bardzo często wyposażona jest również w specjalny system napowietrzający wodę. Do obudowy studni możemy zastosować drewno, a także naturalny kamień.

Jak obudować studnię?

Jeżeli nie chcemy skorzystać z gotowej obudowy studni, to warto zastanowić się nad wyborem materiału. W przypadku studni kopanej, najczęściej wykorzystuje się drewno. Przy tworzeniu tego typu studni, należy pamiętać o jak najlepszym zabezpieczeniu drewna przed wilgocią, zmianami temperatury, a także korozją biologiczną. Zatem każdy drewniany element, musi być dokładnie zaimpregnowany. Ozdobna obudowa studni z drewna może być również zakupiona jako gotowa bryła, którą należy jedynie odpowiednio zamocować nad powierzchnią studni kopanej.

Obudowa studni może być wykonana również z kamienia. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku studni kopanej, jak i również wierconej. Pierwszym etapem przy wykonaniu tego typu obudowy jest wybór kamienia dekoracyjnego. Jeżeli mają one stać się okładziną dla wcześniej wymurowanych lub betonowych kręgów, to dobrze jest, aby kamienie nie były zbyt dużych rozmiarów. Dzięki temu bez problemu ułożymy je na wszelkich krzywiznach. Większe kamienie warto układać na zaprawę murarską. Natomiast do mniejszych możemy z powodzeniem wybrać klej, który będzie dedykowany do prac na zewnątrz, a także wyróżniać się będzie odpornością na czynniki atmosferyczne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o studniach.

Ozdobna obudowa studni - galerie zdjęć

Gdy interesują nas galerie zdjęć z ozdobnymi obudowami studni, to najszybciej tego typu inspiracje znajdziemy w Internecie. Może się okazać, że taka kamienna lub drewniana obudowa będzie doskonałym uzupełnieniem przepięknych rabat kwiatowych, równo przystrzyżonego trawnika czy kącika w ogrodzie z małym oczkiem wodnym lub skalniakiem. Zatem możliwości jest naprawdę dużo. Wybór studni z kręgów betonowych lub studni wierconej wcale nie musi oznaczać, że będzie ona spełniała warunki czysto praktyczne, a estetyce tego elementu nie będziemy pamiętać.

Obudowana kamieniem studnia na tle zieleni oraz obudowa studni, jak obudować studnię
Jaki obudować studnę w sposób modny, czyli ozdobna obudowa studni

Altany ogrodowe w dobrych cenach

Oczywiście galerie zdjęć mogą nas naprowadzić w ogóle na rodzaj obudowy do studni wierconej lub kopanej. Warto mieć na uwadze także to, w jakiej odległości w ogóle może znajdować się nasza studnia. Okazuje się, że nawet wykonanie studni z kręgów betonowych nie może zostać zlokalizowana według naszego uznania. Przede wszystkim lokalizacja studni z kręgów betonowych lub wierconej nie powinna być mniejsza niż 5 metrów od granicy posesji. Ale też ta odległość nie może być mniejsza niż 7,5 od rowu znajdującego się przy drodze.

Jeżeli dodatkowo na terenie posesji posiadamy szambo lub kompost, to lokalizacja takiej studni nie może znajdować się w pobliżu takiego elementu w odległości do 15 metrów. W związku z tym nie powinny nas zmylić piękne galerie zdjęć przedstawiające ozdobne obudowy studni. Musimy koniecznie pamiętać o zachowaniu wszystkich aspektów prawnych, aby nie doszło do złamania przepisów technicznych. Warto obudować studnię tak, by pasowały do niej meble ogrodowe.

Aranżacja ogrodu - znajdź projektanta w Twoim mieście
Wybierz z ponad 16 500 polecanych specjalistów od zaprojektowania i aranżacji ogrodu z serwisu Fixly:

Obudowa studni - ceny i opinie

Wiedząc, jaki typ studni posiadamy, będzie nam łatwiej podjąć decyzję, jak obudować studnię, aby spełniała ona również kwestie estetyczno-dekoracyjne. Dlatego niezwykle ważną kwestią jest również zwrócenie uwagi na kwestie finansowe, dzięki któremu idealnie dopasujemy wariant obudowy studni również do naszych możliwości budżetowych.

Przykładowe ceny i opinie dekoracyjnej obudowy studni

Nazwa produktu

Cena

Drewniana obudowa studni

Cena od 1099,00 zł - bardzo dobre opinie

Drewniana obudowa studni H, kolor biały

Cena od 1100,00 zł - bardzo dobre opinie

Drewniana obudowa studni D, kolor brązowy

Cena od 1200,00 zł

Ozdobna obudowa studni głębinowej DN 1000 H=1500

1599,00 zł

Ozdobna obudowa studni z drewna

1200,00 zł

Blumfeldt Loreley studnia ogrodowa

439,99 zł

Blumfeldt Andemach ozdobna fontanna

519,99 zł

Vida XL żeliwna, ręczna pompa ogrodowa ze stojakiem

622,00 zł

Tt Studzienka kwadratowa Large 40x40 cm

67,47 zł

Studnia ogrodowa ozdobna

359,00 zł

Obudowa studni głębinowej-wodomierzowej

920,00 zł

Obudowa studni 1,25 mb x 125 mm

1130,00 zł

Obudowa studni 1,45 mb x 110 mm

1250,00 zł

Obudowa studni głębinowej DN 1000 176 cm

1450,00 zł

Obudowa studni z drewna 1,2x1,2 m

1500,00 zł

Obudowa na studnię głębinową HABA fi 1000 H 1,5 m

1660,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny